معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد دبیران مرد حق تدریس در تمامی دبیرستان‌های دخترانه را ندارند. این ممنوعیت شامل مدارس عادی دولتی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، شاهد و حتی مدارس غیردولتی می‌شود.
رسانه‌ها در ایران از دومین پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح خبر داده‌اند. وزارت دفاع جمهوری اسلامی می‌گوید که مرحله سوم از توسعه این ماهواره‌بر نیز آغاز شده است. ذوالجناح نخستین‌ بار در بهمن سال ۱۳۹۹ مورد آزمایش قرار گرفته بود.
یک روز بعد از پدر فرزاد انصاری‌فر، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ برادرش نیز به زندان منتقل شد. فرزاد انصاری‌فر در اعتراضات آن زمان در بهبهان بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد.
فشار بازجویان و نهادهای امنیتی بر فعالان کارگری و معلمان بازداشت‌شده افزایش یافته است. محمد حبیبی، رضا شهابی و حسن سعیدی ممنوع‌الملاقات شده‌اند. ریحانه انصاری‌نژاد و اسکندر لطفی هم برای اعتراف ساختگی همچنان در زندان نگهداری می‌شوند. لطفی در زندان به خانواده‌اش گفته در برابر فشار بازجوها «حاضر است از جانش هم مایه بگذارد».
ساعاتی پیش از شروع اجلاس رهبران هفت کشور ثروتمند جهان، و همزمان با اعلام توافق‌ها برای حمایت بیشتر از اوکراین مقابل روسیه، مقام‌های اوکراینی از حمله موشکی روسیه به پایتخت و کشته‌شدن یک غیرنظامی در این حمله خبر دادند. روسیه بدون اظهارنظر درباره حمله به کی‌یف اعلام کرد با سلاح‌های دقیق اهداف نظامی ارتش اوکراین را هدف قرار داده است.
در پی افزایش حمله‌های سایبری به مراکز دولتی و حکومتی در ایران، روز یکشنبه ۵ تیر کلیات طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
روزنامه وال استریت ژورنال از "نشست محرمانه" آمریکا، اسرائیل و چند کشور عربی منطقه خاورمیانه برای بررسی راه‌های مقابله با پیشرفت‌های پهپادی و موشکی ایران خبر داد. این نشست بی‌سابقه در شرم‌الشیخ مصر برگزار شد.
رهبران هفت کشور صنعتی موسوم به «جی ۷» در آغاز نشست سه روزه خود در آلمان بر اتحاد خود در حمایت از اوکراین تاکید کردند. انتظار می‌رود که رهبران گروه هفت قول حمایت نظامی بیشتری را به اوکراین بدهند و تحریم‌های بیشتری را علیه مسکو اعمال کنند.
پرتاب ماهواره‌بر ذوالجناح درست یک روز پس از توافق ایران و جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای انجام می‌شود.
تیم ملی تکواندوی زنان ایران در سومین روز از رقابت‌های تکواندوی قهرمانی آسیا صاحب دو مدال طلا شد. پیش از این ناهید کیانی نیز در این دوره از مسابقات برای تیم ملی تکواندوی زنان ایران یک مدال طلا کسب کرده بود.