با اعلام اسامی داوران جشنواره فیلم فجر، مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز شناخته شده سینمای ایران، از حضور در این رقابت سینمایی دولتی انصراف داد.
مسعود کیمیایی به عنوان باسابقه‌ترین فیلمساز حاضر در جشنواره چهلم فیلم فجر با انتشار بیانیه‌ای از داوری شدن فیلم جدیدش در رشته بهترین کارگردانی جشنواره در حالی انصراف داده که به نظر می‌رسد حاشیه‌های دو سال پیش جشنواره همچنان مانند ابر سیاهی بر سر این مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران سایه انداخته است و دامنه ماجراهای تحریم جشنواره در سال ۹۸ به شکل دیگری ادامه دارد.
مذاکرات احیای برجام به طور موقت متوقف شد و هیئت‌های مذاکره‌کننده برای رایزنی و مشورت به پایتخت‌های خود بازمی‌گردند. هماهنگ‌کننده مذاکرات می‌گوید در این مرحله نیاز است تصمیم‌های سیاسی گرفته شود.
محاکمه شش تن به اتهام سرقت جواهرات تاریخی موزه درسدن در دادگاهی در این شهر شروع شد. در این اقدام بی‌سابقه قطعات کم‌نظیری به ارزش میلیون‌ها یورو ربوده شدند. با گذشت بیش از دو سال هنوز هیچ‌کدام آنها پیدا نشده‌اند.
رئیس سرویس اطلاعات برون مرزی آلمان می‌گوید هنوز روشن نیست که آیا روسیه به اوکراین حمله کند یا نه، اما روسیه می‌تواند تهدیدهای خود را به روش‌های مختلف پیاده کند. نباید به پوتین امکان پیش‌بینی قدم‌های بعدی خود را داد.
برگزاری دادگاه استکهلم فصل تازه‌ای از مبارزه مردمِ ایران علیه وضع موجود را رقم زد. از این رو ثبت و مطالعه دقیقِ مسیری که به دستگیری و محاکمه حمید نوری منجر شد، به معنای صورت‌بندی یک الگوی مدنیِ رادیکال در مبارزه سیاسی علیه جمهوری اسلامی محسوب می‌شود. این نخستین بار است که مخالف‌ها توانسته‌اند با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی، رژیم مستقر در ایران را به خاطر مسأله نقض حقوق بشر،...
گزارش‌های فعالین حقوق بشر از یورش زندانبانان به زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ و ضرب و شتم شدید آن‌ها حکایت دارند. بر اساس این گزارش‌ها، زندانیان سیاسی زندان تهران بزرگ که در اعتصاب غذا بودند امروز به بهداری منتقل شده‌اند و در آنجا توسط چندین نفر از افسرنگهبان‌ها به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. حمید حاج جعفر کاشانی، سعید تمجیدی، امیرحسین مرادی، محمد ابوالحسنی و محمد...
اکثریت نمایندگان پارلمان فدرال آلمان به درخواست دولت برای تمدید دوره حضور نظامیان آلمانی در عراق رای موافق دادند. این مصوبه به ارتش آلمان امکان می‌دهد استقرار سربازان خود در عراق را تا ۹ ماه دیگر ادامه دهد.
فرانسه، بریتانیا و آلمان با انتشار بیانیه‌ای از رسیدن مذاکرات احیای برجام به مرحله حساس و نهایی خبر دادند و گفتند این مرحله از مذاکرات نیازمند تصمیمات سیاسی است و نمایندگان برای مشورت به پایتخت‌های خود باز می‌گردند. معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته است مذاکرات به‌مدت چند روز متوقف خواهد شد.
قراداد سردار آزمون، ملی‌پوش ایرانی تیم زنیت سن‌پترسبورگ روسیه با باشگاه بایر لورکوزن آلمان رسما از تابستان سال جاری آغاز می‌شود. اما محافل ورزشی آلمان احتمال انتقال زودتر او به این باشگاه را مطرح کرده‌اند.
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با تاکید بر اینکه اسرائيل حملات و فعالیت‌هایش در سوریه را تشدید کرده است، گفت: «اجازه نخواهم داد ایران در سوریه و سایر مرزهای اسرائیل حضور داشته باشند». او در مصاحبه‌ای که روز جمعه ۸ بهمن در روزنامه «جروزالم پست» منتشر شده است، بار دیگر ایران را به اختاپوس تشبیه کرد و گفت شاخک‌های این اختاپوس مثل حزب الله لبنان، پیکارجویان مستقر در مرزهای سوریه و...
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توقف هشتمین دور مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش خبر داد. آقای مورا، امروز جمعه ۸ بهمن در توییتر خود نوشت: هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای که از ۲۷ دسامبر آغاز و تاکنون طولانی‌ترین دور مذاکرات بوده متوقف شد. معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داده: شرکت کنندگان در این مذاکرات برای مشاوره و گرفتن دستورالعمل‌ها تا...
چین با بازدید میشل باچله، کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر از منطقه اویغورنشین در سین‌کیانگ موافقت کرد. باچله پس از المپیک پکن اجازه سفر به چین را خواهد داشت. بیش از یک میلیون اویغور در اردوگاه‌ها نگهداری می‌شوند.
فرودگاه بین‌المللی بغداد و پایگاه ویکتوری، محل حضور نیروهای آمریکایی، مورد اصابت شش کاتیوشا قرار گرفت؛ حمله خسارت جانی نداشت اما به دو هواپیمای غیرنظامی آسیب زد. الکاظمی "اقدام تروریستی بزدلانه" را تهدید وجهه عراق خواند.
قیمت محصولات اولیه مانند غذا و سوخت در جهان در حال افزایش است. برداشت کم محصولات کشاورزی، همه‌گیری کرونا و کمبود گاز طبیعی از جمله دلایل این افزایش اعلام شده اما برخی از کشورها و مناطق بیش از دیگران آسیب‌ دیده‌اند.
وعده مسئولان برای حل مشکل تأمین حق‌آبه ایران از هیرمند بی نتیجه بود و طالبان گفت که آب سد کمال خان را به روی ایران باز نکرده است. گروهی از شهروندان در اعتراض به این وضعیت در مرز با افغانستان تجمع کردند. معاون وزیر کشور ایران گفت: تجمع غیرقانونی بوده است.
روزبه کردونی، رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی روز پنج بهمن ۱۴۰۰ مدعی شد: نرخ خودکشی در ایران نصف میانگین جهانی است.  این خبر را خبرگزاری ایلنا مخابره کرده است.  کردونی گزارش سازمان بهداشت جهانی را مستند اظهارات خود بیان داشته و گفته است: جمهوری اسلامی ایران دارای نرخ خودکشی منجر به مرگ پنج در هر ۱۰۰ هزار نفر است که این نرخ تقریبا نصف میانگین جهانی نرخ خودکشی است که بین ۹ تا ۱۱...
وزیر داخله ایالت نیدرزاکسن می‌گوید حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان می‌خواهد با به راه انداختن تظاهرات اعتراضی از بحران کرونا برای نفرت‌پراکنی و ترویج خشونت سو‌ءاستفاده کند. او این را خطری آشکار برای دموکراسی دانست.
با تصمیم اتحادیه اروپا برای طبقه‌بندی انرژی هسته‌ای به عنوان انرژی سبز بحث درباره هزینه نیروگاه‌های اتمی بالا گرفته است. تولید انرژی هسته‌ای در قیاس با انرژی تجدیدپذیر از منابعی مانند باد و خورشید چه هزینه‌هایی دارد؟
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با انتشار توییتی نوشت دور هشتم مذاکرات وین که از ششم دی‌ماه آغاز شده بود، متوقف شده و این مذاکرات به «تصمیمات سیاسی» کشورهای حاضر در این گفت‌وگوها نیاز دارد. به گفته آقای مورا، تمامی دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات برای گرفتن دستورالعمل به پایتخت‌های خود باز می‌گردند و در هفته بعد، دوباره به وین خواهند رفت.
در ادامه واگذاری پروژه‌های کلان به سپاه پاسداران، وزیر کشاورزی ایران از ورود قرارگاه عمرانی خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران به حوزه تولید برنج خبر داده و گفته است دولت با این قرارگاه قرارداد امضا کرده و در طول یک دوره پنج‌ساله، «از محل تهاتر نفت سه میلیارد دلار» برای این کار اختصاص داده است.  جواد ساداتی‌نژاد همچنین گفته است در حال حاضر ۷۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه اختصاص...
پدرام سمیعی – این عکس صفحه اول وب‌سایتی است که جای نمایشگاه کتاب را گرفته است. صحنه، مجازی است. جا برای نشر فرهنگ تنگ شده است. صحنه واقعیت دست بنگاه‌های کتاب‌سازی حکومتی است.
آیا تا به حال سعی کرده‌اید پازلی را که نیمی از قطعات آن گم شده باشد، حل کنید؟ چنین پازلی مایوس کننده و گیج کننده است و شمار هرگز تصویر کامل را نمی‌بینید. به دنیای سیاست کرملین خوش آمدید.
شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش سالانه خود می‌گوید خرید شمش و سکه طلا توسط شهروندان ایرانی برای چهارمین سوالی متوالی کاهش یافته است و‌ در سال گذشته میلادی نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰ درصد افت داشت. آمارهای شورای جهانی طلا نشان می‌دهد ایرانی‌ها خرید شمش و سکه طلا را بعد از خروج آمریکا از برجام و شتاب‌گیری افت ارزش ریال به شدت افزایش داده و در سال ۲۰۱۸ به نزدیک ۶۲ تن رساندند، اما از...