وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۲۹ خرداد از فرایندانتخابات ریاست جمهوری در ایران و انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتقاد کرده است.
مردی در ایالت آریزونا در آمریکا با یک وانت گروهی از دوچرخه سواران شرکت کننده در یک برنامه خیریه را زیر گرفته و شش نفر آنها را به شدت زخمی کرده است.
دولت آمریکا روز شنبه از این موضوع که ایرانی ها قادر به شرکت در یک فرآیند انتخاباتی آزاد و عادلانه نبوده اند ابراز تاسف کرده است. ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ تحریم هایی را بر ابراهیم رئیسی اعمال کرد که گفت به نقض حقوق بشر از جمله اعدام های دهه ۶۰ و نقش او در سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ مربوط می شود. همزمان رهبران روسیه، ترکیه، عراق، سوریه و امارات پیروزی ابراهیم رئیسی را تبریک گفته اند.
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با صدور پیامی خلق حماسه پرشکوه ملت بزرگ ایران اسلامی و انتخاب آیت الله سید ابراهیم رئیسی را به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.
وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران نتایج انتخابات ریاست جمهوری جمعه ۲۸ خرداد را با چندین ساعت تاخیر اعلام کرد. براساس این نتایج که وزارت کشور دولت حسن روحانی اعلام کرد، از ۲۸.۸ میلیون رای، ابراهیم رئيسی حدود ۱۷.۹میلیون، محسن رضایی حدود ۳.۴ میلیون، عبدالناصر همتی ۲.۴ میلیون و امیرحسین قاضی زاده هاشمی کمتر بیش از ۹۹۰هزار رای آورد.
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از اظهار نظر یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا که از رهنمودهای جدید این وزارتخانه در رابطه با ارسال اقلام مربوط به مبارزه با همه‌گیری کرونا در چند کشور از جمله ایران خبر داده بود، استقبال کرد. 
ایران در سال گذشته نزدیک به چهار میلیارد دلار بیش از صادرات غیرنفتی خود کالا وارد کرده است. مطابق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، تراز تجاری ایران در سال ۹۹ فقط در ماه مهر مثبت و در تمام ماه‌های دیگر منفی بوده است.
مردی دو نقاشی رنگ روغن با قدمتی حدود ۳۵۰ سال را در زباله‌دان پارکینگی کنار اتوبان پیدا کرد. او آنها را تحویل پلیس شهر کلن داد. پلیس در حال تحقیق درباره این معماست که چرا این نقاشی‌ها به زباله‌دان انداخته شده‌اند؟
شاهزاده رضا پهلوی، که پیشتر در گفتگوی اختصاصی خود با صدای آمریکا، کمپین «نه به جمهوری اسلامی» را یک کمپین مادر توصیف کرده بود، در توئیتر خود با اشاره به این که مردم ایران «یک صدا» به جمهوری اسلامی «نه» گفتند، نوشت: «مردم ایران در تحریم شجاعانه و تاریخی انتخابات تقلبی ۱۴۰۰، جنبش آزادسازی ایران را به مرحله نهایی رسانده‌اند.» وی در ادامه افزوده است: «دنیا نباید با این رژیم در حال...
وحید حقانیان، معاون اجرایی بیت رهبری در یادداشتی از محسن رضایی و قاضی زاده هاشمی برای انصراف ندادن از ادامه رقابت‌های انتخاباتی تقدیر کرده و حضور این دو نامزد در کنار عبدالناصر همتی را امداد الهی برای ابراهیم رئیسی و موجب رقابتی ماندن انتخابات روز گذشته در ایران دانسته است. آقای حقانیان که از او به عنوان دست راست علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم یاد می‌شود گفته در صورت انصراف این سه...
هفته در گرمایی نفسگیر و تابستانی پیشرس گذشت. صندوق رای که سال ها تا می‌رسید یخ ها آب می شد، امسال نه. در انتخابات سالیان پیش، نام آوران هنر و فرهنگ و ورزش از هر سو به پایکوبی جوانان سر می زدند و به شوق روان می شدند. اما در این هفته، گوییا دستی هنرمندان و نامداران را مانع شد. حتی صدای آن ها که به یک اشاره شان، انتخابات جان می گرفت، دیگر به صدا نمی رسید.
پوشش ویژه بی‌بی‌سی از انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با عباس عبدی، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران
میزان کسانی که در انتخاب رییس جمهوری نقش فعال داشته‌اند، یعنی کل آرای ماخوذه منهای، آرای باطله که آن هم بالاترین در تاریخ جمهوری اسلامی بود، به حدود ۴۲ درصد می‌رسید.
انتخابات ۱۴۰۰ با پیروزی ابراهیم رئیسی به پایان رسید. پیامدهای احتمالی این تحول را می‌توان در چند حوزه ارزیابی و پیش‌بینی کرد.
ارتش آمریكا می‌خواهد پس از خروج از افغانستان پایگاهی در پاکستان داشته باشد تا بتواند در صورت لزوم در جنگ در افغانستان مداخله کند. ظاهرا پاکستان با این خواست موافق نیست.
سامانه پدافند هوایی عربستان سعودی هشت پهپاد مسلح شبه‌نظامیان حوثی را منهدم کرد. این پهپادها به سوی جنوب عربستان در حرکت بودند. حوثی‌های یمن مورد حمایت ایران هستند.
مقامات دولت افغانستان تایید کردند که عنایت‌الله کمال به حیث والی جدید فاریاب معرفی شده است. حضور همزمان نمایندگان ارگان‎های محل و اعضای حزب جنبش در مراسم معرفی والی جدید به معنای پایان جنجال طولانی حزب جنبش با دولت افغانستان بر سر معرفی والی فاریاب است.
پوشش ویژه بی‌بی‌سی از انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با فرزانه عظیمی فعال سیاسی چپ از وین
پوشش ویژه بی‌بی‌سی از انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با فرهاد گوهردانی، پژوهشگر توسعه اقتصادی و سیاسی ایران از یورک در بریتانیا و احمد علوی تحلیلگر اقتصادی از استکهلم سوئد.
۹ ماه پس از کاهش محدودیت‌ها در موج اول پاندمی کرونا میزان فرزندآوری در اغلب کشورهای اروپایی افزایش یافته است. در آلمان تعداد نوزادان تازه به دنیا آمده در ماه مارس به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسیده است.
پس از اعلام نتایج سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران توسط وزارت کشور دولت حسن روحانی و اعلام پیروزی سید ابراهیم رئیسی با مجموع آرای حدود ۱۷.۹ میلیون از ۲۸.۸ میلیون رای به صندوق ریخته شده، برخی پایین بودن رقم شرکت‌کنندگان را «سقوط جمهوری اسلامی» و «انقلاب آرام» و برخی دیگر نیز مشارکت در انتخابات را «پیروزی سیاسی» دانسته‌‌اند.
وزیر کشور ایران، میزان مشارکت را در این دوره از انتخابات ۴۸.۸ درصد اعلام کرده، که به خودی خود پایین ترین آمار مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی است.
یک گالری در شهر شانگهای چین، به خاطر نمایشگاهی که در آن به تصاویر زنان از زیباترین تا زشت‌ترین امتیاز و درجه‌بندی داده بود، عذرخواهی کرد.
واکسیناسیون برای افرادی که قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند نیز توصیه می‌شود. نتیجه یک پژوهش نشان داده که واکسیناسیون می‌تواند به بهبود وضع بیمارانی کمک کند که دچار پیامدهای درازمدت کرونا شده‌اند.
در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، فضای رسانه‌های داخل و خارج ایران مملو از گمانه‌زنی‌هایی شد که بر پیش‌فرض ریاست‌جمهوری یک سردار سپاه استوار بودند. بسیاری از تحلیلگران مسائل ایران، بر مبنای این تصور، کودتایی را ترسیم کردند که گویی قرار است مطابق آن نظامیان، روحانیون را از مناصب بالای حکومتی کنار بزنند. برخی حتی بر مبنای این گمانه‌زنی، پیشاپیش به استقبال حذف...