علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از "خسارت‌های قابل پیش‌گیری" اعتراض‌های آبان ۹۸ صحبت کرده است. شمخانی از نحوه اعلام قیمت بنزین انتقاد کرده و آن را موجب "وارد شدن خسارت‌های قابل پیش‌گیری" به کشور دانسته است.
لرد مک‌دانلد، قائم مقام سابق وزارت خارجه بریتانیا به گاردین گفته از آنجا که دولت بریتانیا در پی پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری ایران از طریق مسیرهای ارزی موجود برای اقدامات انسان‌دوستانه است، انتظار می‌رود ماجرای زندانیان ایرانی-بریتانیایی چون نازنین زاغری-راتکلیف هم به پایان خود نزدیک شود.
مراسم اعطای این جوایز به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به صورت مجازی در وزارتخانه امور خارجه آمریکا در واشینگتن برگزار شد.
۲۳ تشکل زنان ایرانی در کشورهای مختلف حرکتی مشترک را سازمان دادند تا از مبارزات زنان ایران حمایت کنند. دوران کرونا همراه با سیاست‌های زن‌ستیز در ایران عرصه را بر زنان تنگ تر کرد. مقاومت‌ها و اعتراض‌ها چه نمودی داشته است؟
یک تحقیق توسط بخش ورزشی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که برگزارکنندگان بیشتر ورزش‌ها به زنان و مردان به یک میزان جایزه می‌دهند. در این تحقیق ۴۸ ورزش بررسی شده‌اند که از میان آن‌ها ۳۷ ورزش جایزه نقدی پرداخت می‌کنند و فقط سه ورزش هستند که جایزه برابر به مردان و زنان در رقابت‌های مهم خود نمی‌دهند.
خبرگزاری رویترز می‌گوید به گزارشی از آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یافته مبنی بر اینکه ایران غنی سازی اورانیوم را در نسل جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی نظنز در استان اصفهان ایران شروع کرده است.
مقام‌های افغانستان نسبت به نامه وزیر خارجه آمریکا به محمد اشرف غنی واکنش‌های متفاوتی نشان دادند. معاون اول و مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان از این نامه و طرح صلح آمریکا انتقاد کردند و آن‌ را آمرانه دانستند اما عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی ضمن طرح یک انتقاد کوچک از آن استقبال کرد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران چهارمین آبشار از سانتریفوژهای غنی‌سازی نسل آی‌آر-۲ را در زیرزمین تاسیسات هسته‌ای نطنز نصب کرده، ولی هنوز گاز هگزافلوراید به آن‌ها تزریق نشده است. بر اساس گزارش روز دوشنبه ۱۸ اسفند آژانس که خبرگزاری رویترز به نسخه‌ای از آن دست یافته، نصب پنجمین آبشار از این نوع سانتریفوژ در حال انجام است. این گزارش که به اعضای شورای حکام آژانس ارائه...
خبرگزاری رویترز می‌گوید از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، چین واردات نفت از ایران را افزایش داده است.
استاندار لرستان گفت: همسایگی با خوزستان و شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در این استان لزوم مراقبت‌ها را افزایش می‌دهد.
در این مطلب که برای صفحه ناظران بی‌‍بی‌سی فرستاده شده، نویسنده معتقد است که تجلیل از ۸ مارچ/مارس؛ روز جهانی همبستگی زنان را در افغانستان در محدودیت مراسم رسمی نمادین است. به عقیده نویسنده تجلیل از روز زن باید به چالش کشیدن واقعیت‌های زندگی زنان افغانستان باشد.
وزارت خارجه افغانستان گفته که طرح آمریکا برای تشکیل دولت انتقالی صلح را بررسی می‌کند.
زندگی زنان مذهبی و سنتی نیز در ایران دست‌خوش برخی تغییرات قابل توجه در ساختار و محتوا شده است؛ تغییراتی نه‌چندان عمیق و درخور اما قابل اعتنا. یک تحقیق دانشگاهی این تغییرات محسوس را تایید می‌کند و می‌گوید زنان مذهبی در ایران آهسته و تدریجی در زندگی عاملیت پیدا می‌کنند. برخی از این زنان از سال‌ها پیش از حق طلاق حرف می‌زنند، برخی خواستار حق حضانت از فرزندان‌شان هستند، تعداد قابل...
آمارها نشان می‌دهد که درصد افت تعداد زنان شاغل در ایران از پاییز ۱۳۹۸ تا پاییز ۱۳۹۹ تقریباً ۱۴ برابر مردان بوده است. در این مدت تقریباً از هر شش زن، یکی شغلش را از دست داده؛ در مقایسه از هر ۷۸ مرد شاغل، یکی دیگر کار نمی‌کند.
حمید صفت، خواننده مشهور رپ ایرانی پس از دادگاه به دستور قاصی بازداشت شد. در گزار‌ش‌ها آمده است که او پس از دستگیری بلافاصله به زندان منتقل شده است. 
خبرگزاری رویترز از قول شش منبع صنعتی و آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها گزارش داد که صادرات نفت ایران به چین طی ماه‌های گذشته اوج گرفته و تهران در حال تماس با دیگر مشتریان برای احیای صادرات نفت است. این گزارش که روز دوشنبه ۱۸ اسفند منتشر شد، می‌گوید پالایشگاه‌های دولتی هند نیز به امید رفع تحریم‌های آمریکا، خرید نفت از ایران را در برنامه امسال خود قرار داده‌اند. آمریکا...
کووید-۱۹ به ما آموخت که کار مراقبت تا چه اندازه حائز اهمیت است، اما در عین حال، به بار وظایف زنانی که در هر عرصه‌ای و جایگاهی، مشغول به مراقبت از دیگرانند افزوده شد - چه در خانه و چه در شغل‌های خارج از خانه.
روابط عمومی دفتر رئیس جمهور سخنان موسوی لارگانی درباره همسر واعظی را تکذیب کرد.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد ارتش پاکستان در راولپندی دیدار و درباره روند صلح افغانستان با او گفتگو کرده است. ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز حضور داشته است.
امروز هشتم مارس روز جهانی زن است. تقریبا در سراسر جهان راهپیمایی‌هایی به این مناسبت برگزار شده است.
معاون امور استان‌های صدا و سیما، با تشریح آخرین اقدامات معاونت امور استان‌ها و اعلام همگامی کامل مراکز استانی صداوسیما با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مقابله با کرونا، از اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته‌ی این معاونت در ایام نوروز ۱۴۰۰ و آمادگی ۸۱ شبکه استانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور خبر داد.
پاپ فرانسیس با هدف رساندن پیام صلح و همزیستی به عراق سفر کرده بود. پاپ در نخستین سفر خارجی خود پس از شیوع کرونا در جهان با شعار «شما همه برادر هستید»، و با نشان رسمی «کبوتری که بر فراز دجله و فرات در کنار تصویر واتیکان و پرچم عراق پرواز می‌کند» از عراق بازدید کرد.
رئیس ستاد فرماندهی مقابله با کرونای استان تهران گفت که «در همه استان‌های کشور رد پای ویروس جهش‌یافته و خطرناک وجود دارد».
پس از حمله حوثی‌های یمن به اهدافی در خاک عربستان سعودی، ایالات متحده اعلام کرد که در کنار پادشاهی عربستان و مردمش ایستاده است. سخنگوی وزارت دفاع عربستان ایران را متهم به قاچاق موشک و پهپاد به شورشیان حوثی کرد.
به جریان افتادنِ قوانین در شکل‌دهی به آنچه می‌گذرد و ذهنیتی که در اذهان جاری می‌شود، سهمی اثرگذار دارد و بعید به نظر نمی‌رسد که تداومِ قوانینی غیربرابری‌خواهانه به تقویت نگرش‌هایِ غیربرابری‌خواهانه انجامیده باشد. با این وجود هرشکلی از رسیدن به برابری جنسیتی، از رهگذر دگرگونی در شرایطِ امکان تحقق برابری جنسیتی میسر است. بنابراین، شکاف جنسیتی ازمنظر تبعیض پُر نخواهد شد؛ مگر...