چند کشور اروپایی مقررات ورود به خاک خود را محدود کرده‌اند. برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا مسافرت از بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل به شماری از کشورهای اروپایی به شدت محدود می‌شود.
چهارم بهمن ۱۲۹۹: ۱۰۰ سال پيش در چنين روزی اميرمختار كريمپور شيرازی در روستای دهويه استهبان فارس زاده شد. سروده بود: "تا هست جان به پيكر و نيرو به تن مرا غير از وطن نباشد حرف و سخن مرا".
زمینه حقوقی استیضاح دونالد ترامپ فراهم می‌شود: دوشنبه رئیس مجلس نمایندگان طرح استیضاح رئیس جمهور سابق را به رأی می‌گذارد. این مقدمه‌ ضروری است تا دو هفته بعد روند قانونی استیضاح شروع شود.
رئيس جمهور آمریکا دستور بازنگری کلیه تحریم‌هایی را داده است که در زمان دونالد ترامپ صادر شدند. آنچه در رابطه با ایران از اهمیت برخوردار است بررسی مجدد تحریم‌هایی است که مبارزه با کرونا را در این کشور دشوار می‌کنند.
آذربایجان و ترکمنستان اختلافات خود را بر سر منابع نفتی مشترک در دریای خزر حل کردند. قرار است ۶۰ میلیون تن نفت و ۱۰۰ میلیارد متر مکعب گاز بین دو کشور حوزه دریای خزر مشترکا مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
دادگاهی در لندن چهارعضو یک باند قاچاق انسان را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرد. آنها مسئول مرگ ۳۹ پناهجو در یک کامیون هستند. ماموران پلیس بریتانیا هنگام کشف اجساد قربانیان با صحنه‌ای فجیع روبرو شدند.
پیمان جدید منع تسلیحات هسته‌ای توسط ۱۲۲ کشور سازمان ملل سه سال پیش تصویب شد و پارلمان ۵۰ کشور این پیمان را مورد تائید قرار دادند. آلمان، ناتو و قدرت‌های اتمی این پیمان جدید را امضا نکرده‌اند. 
دبیرکل ناتو و روسیه از تمدید قرار داد محدود کردن سلاح‌های‌ هسته‌ای در پیمان موسوم به "استارت نو" میان آمریکا و روسیه استقبال کردند. در صورت عدم تمدید این پیمان دو هفته دیگر اعتبار آن به پایان میرسید.
توییتر حساب پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای را بست. در حساب دفتر خامنه‌ای پوستری از ترامپ به همراه جمله‌ای از رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده که در آن ترامپ به "انتقام حتمی" تهدید شده است.
انتخاب رابرت مالی به عنوان نماینده جو بایدن در امور ایران، در صورت تحقق، باعث نگرانی‌هایی در اسرائیل خواهد شد. نگرانی که ریشه در رویکردی انتقادی رابرت مالی نسبت به عملکرد اسرائیل در مناقشه خاورمیانه دارد.
سخنگوی وزارت بهداشت ایران شرایط کرونا در کشور را همچنان "شکننده" دانست و گفت که در این شرایط نباید دچار "خوش‌بینی کاذب" شد. مجموع جان‌باختگان کرونایی در ایران اکنون به ۵۷ هزار و ۲۲۵ نفر رسیده است.
مجارستان اولین کشور اتحادیه اروپاست که واکسن روسی "اسپوتنیک"  را خریده است. این واکسن در اتحادیه اروپا تایید نشده است و مجوز ندارد. مقام‌های مجارستان می‌گویند آنچه برای آنها اهمیت دارد واکسیناسیون سریع و سراسری است. 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات لیست شکایت‌ها از آذری جهرمی، وزیر ارتباطات را که باعث احضار او به دادگاه و بازجویی‌اش شده منتشر کرد. وزیر ارتباطات به قید التزام به کار بازگشت.
گروه "پراد بویز" مدت‌ها در شمار حامیان ترامپ بود. آن‌ها ترک کاخ سفید را خیانت به خود تلقی می‌کنند. عدم عفو آشوبگران عامل حمله به ساختمان کنگره از سوی ترامپ نیز باعث ناخوشنودی هواداران این گروه افراطی شده است.
وزیر نفت ایران اعلام کرده که نه تنها صادرات نفت ایران صفر نشد بلکه رکورد صادرات فراورده‌‌های نفتی در دوران تحریم شکست. بیژن زنگنه گفته است: «داغ صفر شدن صادرات نفت را به جگر ترامپ گذاشتیم.»
حمله شدیداللحن احمد جهان بزرگی به حسن روحانی و کشیدن بحث "منقل" به حوزه ادبیات سیاسی اعتراض دولت را برانگیخته است. برخی پای "ملاقه و ریش و عمامه" را به میان کشیدند و برخی از شکایت دولت علیه صداوسیما سخن گفتند.
تعداد فوت شدگان بر اثر بیماری کووید ۱۹ در آلمان از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت. آمار ابتلای جدید در ۲۴ ساعت گذشته نیز به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده است.
پروین عالی‌پور، از خوانندگان مطرح موسیقی بختیاری در ۷۲ سالگی در لندن درگذشت. نام او با خواندن ترانه هایی چون "دایه‌دایه" و "شیر علی‌ مردون" بر سر زبان‌ها افتاد.
پس از چهارساعت بحث درباره چگونگی ادامه مقابله با پاندمی، سران کشورهای اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیدند که مرزهایشان را همچنان باز بگذارند. برای وضعیت کنونی برخی کشورها درجه‌ای بالاتر از قرمز با عنوان قرمز تیره تعیین شد.
دونالد ترامپ آسیب‌های زیادی به ناتو زد. با رفتن او از کاخ سفید، اکنون اعضای پیمان آتلانتیک شمالی امید زیادی به دوره‌ای دارند که با ریاست جمهوری بایدن آغاز شده است، در عین حال که دچار توهم نیز نیستند. 
دونالد ترامپ آسیب‌های زیادی به ناتو زد. با رفتن او از کاخ سفید، اکنون اعضای پیمان آتلانتیک شمالی امید زیادی به دوره‌ای دارند که با ریاست جمهوری بایدن آغاز شده است، در عین حال که دچار توهم نیز نیستند. 
سوم بهمن۱۲۹۱: ۱۰۸ سال پيش در چنين روزی مهدی بركشلی در تهران زاده شد. او می‌گفت: اگر دوباره به دنيا بيايم همان كارهايی را می‌كنم كه كرده‌ام.»
جنگنده‌‌های ارتش اسرائيل سحرگاه جمعه ۲۲ ژانویه چندین موشک به سمت استان حما در سوریه شلیک کردند. یک مقام ارتش سوریه گفته بیشتر این موشک‌ها پیش از رسیدن به هدف خنثی شده‌اند.
گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) مسئولیت دو حمله انتحاری روز پنج‌شنبه دوم بهمن در بغداد را بر عهده گرفت. در اثر این انفجارها ۳۲ نفر کشته و بیش از ۱۱۰ نفر زخمی شدند.
چهارمیلیون و ۹۰۰هزار نفر از شهروندان اتحادیه اروپا برای حفط حق تردد و سفر بدون ویزا به بریتانیا، تقاضا داده‌اند. وزارت کشور بریتانیا با اعلام این آمار، از رد ۳۴هزار درخواست و پاسخ مثبت به ۴/۴میلیون متقاضی خبر داد.