پلیس و نیروهای امنیتی اسرائیل شامگاه جمعه، هفدهم اردیبهشت، در پی درگیری‌های شدید با صدها فلسطینی نمازگزار، وارد محوطه حرم شریف در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم شده‌اند.
وزیر خارجه آمریکا گفت واشینگتن درخواست دولت اوکراین برای «افزایش» کمک‌های نظامی به آن کشور برای مقابله با تهديدهای اخير روسیه را به طور جدی بررسی خواهد کرد.
سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۷ اردیبهشت، از اسرائیل خواست تا از هر گونه تخلیه اجباری «اراضی اشغالی» در شرق اورشلیم/ بیت‌المقدس بپرهیزد.
راید کریملی، مسئول سیاستگذاری وزارت خارجه عرستان سعودی روز جمعه ۱۷ اردیبهشت در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت هدف مذاکرات آن کشور با ایران کاهش تنش‌های منطقه‌ای است ولی هنوز نمی‌توان در مورد نتایج این مذاکرات قضاوت کرد. سخنان آقای کریملی اولین مورد از تایید علنی انجام اين مذاکرات از سوی مقامات عربستان سعودی است. مناسبات دیپلماتیک دو کشور در سال ۹۵ در پی حمله گروهی از معترضان...
دور جدید نشست اعضای برجام روز جمعه ۱۷ اردیبهشت برگزار شد در حالی که گزارش‌ها  از تلاش دیپلماتیک برای سرعت بخشیدن به لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات هسته‌ای خود حکایت دارد. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد که ایران و آمریکا، به عنوان طرفین مناقشه، هر دو علائمی برای بازگشت به تعهدات برجامی نشان می‌دهند. در این میان میخائیل اولیانوف نماینده...
رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه عادی‌سازی روابط در میان شماری از کشورهای عربی با اسرائیل را «تلاش مذبوحانه» خود این کشورهای عربی را «ضعیف و حقیر» توصیف کرد.
آخرین نماز جمعه مسلمانان فلسطینی در ماه رمضان در روز جمعه، هفدهم اردیبهشت، در فضای تنش‌آلود و در میان تدابیر چشمگیر امنیتی با حضور گسترده نظامیان و نیروهای پلیس اسرائیل برگزار شد.
شهردار تهران روز پنج شنبه گفت که تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸ «به اموال عمومی صدمه زده اند» و تنها در صورت جبران خسارت، شهرداری تهران شکایتش از آنها را پس خواهد گرفت.
وزیر خارجه قطر می‌گوید کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و ایران باید برای گفت‌و‌گو با یکدیگر بر سر نگرانی‌ها و تنش‌های منطقه‌ای به تفاهم برسند.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت گزارش‌های منتشر شده در خصوص ارزیابی آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران به عنوان اقدامی یکجانبه را رد کرد.
اتحادیه اروپا از پیشنهاد آمریکا برای لغو انحصار پروانه یا مالکیت معنوی واکسن‌های کووید ۱۹ حمایت کرد، اما تولیدکنندگان دارو و برخی از کشورها از جمله آلمان با آن مخالفت کردند.
وزیر خارجه فرانسه ، گفته است که ایران در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام،‌علائم و موضع متناسبی در رابطه با عدول از تعهدات هسته‌ای خود نشان نداده است.
به دنبال تجمع قایق‌های ماهی‌گیران فرانسوی در اعتراض به عدم صدور جواز ماهی‌گیری، نیروی دریای بریتانیا و گارد ساحلی فرانسه شناورهای خود را به آب‌های اطراف این جزیره اعزام کردند.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رسیدن به توافقی برای بازگشت و پایبندی همزمان ایران و آمریکا به برجام طی چند هفته آتی ممکن است، اما این موضوع منوط به «تصمیم سیاسی» تهران است. خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت از قول این مقام آمریکایی که نامی از وی نبرد، گفت: «آیا امکان بازگشت دوجانبه ما (ایران و آمریکا) به تعهدات برجامی یا توافق روی این موضوع، طی چند هفته آینده ممکن است؟...
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در جریان دیدار با مقامات ارشد اوکراین در کی‌یف بر حمایت واشنگتن از آن کشور در تنش با روسیه تاکید کرد.
نعمت روان، خبرنگار افغانستانی و مجری پیشین یکی از برنامه‌های گفت‌وگو-محور شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز، روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت، در قندهار به‌دست افراد ناشناس مسلح کشته شد.
یک عضو حقوق‌دان شورای نگهبان تاکید کرد که این شورا تا لحظه انجام انتخابات ریاست جمهوری نیز می‌تواند کاندیدایی را ردصلاحیت کند.
دیوان عالی دانمارک محکومیت یک نروژی ایرانی‌تبار را که پیشتر از بابت اتهام‌هایی همچون «جاسوسی» مجرم شناخته شده بود، تایید کرد.
همزمان با آغاز رسمی تلاش یائیر لاپید، رهبر حزب «یِش آتید»، برای تشکیل ائتلاف دولت جدید در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که در تحقق وظیفه تشکیل دولت شکست خورد، به مردم و سیاستمداران کشورش نسبت به «مخاطرات دولتی که با مشارکت چپگرایان به روی کار آید»، «هشدار» داد. رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که آقای لاپید بعد از دریافت نامه رسمی از سوی رئوون ریولین، ر‌ئیس‌جمهوری اسرائیل، که او را...
برادر رامین حسین پناهی در مصاحبه با رادیوفردا از ممنوع‌الخروجی پدر و مادرش خبر داده و گفت که آنها از سوی وزارت اطلاعات به مدت ۵ سال ممنوع‌الخروج شده‌اند.
گزارش موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک که روز سه‌شنبه منتشر شد حکایت از ساخت و توسعه «یک پایگاه موشکی جدید» توسط سپاه پاسداران در حوالی حاجی‌آباد در استان هرمزگان دارد.
گمرگ می‌گوید که ورود گورخرها غیرقانونی بوده،‌ اما سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن رد این موضوع، مدیر باغ وحش را مسئول مرگ این حیوان معرفی می‌کند.
رسانه‌های داخل ایران روز پنج‌شنبه با انتقاد از ابلاغیه شورای نگهبان در مورد شرایط نامزدها نتیجه آن را «حذف تعداد قابل توجهی از کاندیداها» از صف رقابت انتخابات ریاست جمهوری دانستند.
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چهارشنبه شب،‌ ۱۵ اردیبهشت، در یک مصاحبه بار دیگر اسرائیل را تهدید کرد و هشدار داد که «اولین ضربه می‌تواند آخرین ضربه باشد».
‌ معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده برای شرکت در مذاکرات غیر مستقیم احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام به وین، پایتخت اتریش بازمی‌گردد.