تازه‌ترین خبرها از رادیو زمانه:
سعید محمدپور- ناشران قرآنی زیر نظر دارالقرآن پرسودترین شاخه‌ نشر کتاب در ایران را در انحصار خود درآورده‌اند. اکنون به ازای هر ایرانی دو جلد قرآن وجود دارد، اما آیا کسی قرآن می‌خواند؟
کنشگران گروه حمایت از حقوق حیوانات «پتا» به استفاده ویکتوریا بکام از چرم معترض بودند. سالانه یک میلیارد حیوان برای چرم‌ساختن از پوست‌شان سلاخی می‌شوند.
در حالی که گزارش‌های متعددی در مورد نرخ پایین مشارکت در انتخابات منتشر شده‌است، رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران و دولت حمله به مردم معترض را از همان ساعات پایانی رای‌گیری شروع کردند و گفتند که انتخابات پرشور بود و مردم هوادار جمهوری اسلامی‌اند.
در پی کشتار فلسطینی‌هایی که منتظر دریافت کمک‌های بشردوستانه بودند و شدت‌گرفتن فاجعه‌ی گرسنگی در غزه، ایالات متحده امریکا به دنبال راه‌هایی برای ارسال کمک از طریق هوایی یا دریایی است. منتقدان می‌گویند که این راهکارها موثر نیستند و خصلتی بازنمایانه دارند. کارشناسان سازمان ملل بر ضرورت آتش‌بس و یافتن راه‌حل‌های پایدار برای مواجهه با بحران تاکید می‌کنند. وزیر امورخارجه فرانسه...
جویا آروین − هایدگر در این اثر از دیدگاهی دفاع می‌کند که در چند معنا انسان‌محور است و به‌طورمشخص محیط را با ویژگیِ دسترس‌پذیری برای استفاده معرفی می‌کند.
فیروزه زمانی- بدن و فیگورهای غالباً اروتیک‌نمای شبالالا سلف بازتاب تجربه‌های شخصی و نگرش‌های فرهنگی او به نژاد و جنسیت‌اند؛ بازنمایی حسی که زن (سیاه) در جامعۀ شهری سرکوبگر مردانه (سفید) به اعضای بدن خود دارد.
وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید علی‌رضا شفیع‌نسب و همدستان او در شرکت «محک رایان افراز» مستقر در ایران تحت پوشش خدمات امنیت سایبری دست به حمله‌های سایبری به ده‌ها شرکت آمریکایی و دو وزارتخانه آمریکا زده است.
بهنام رضوانی ــ از نظر مردم، حکومت و کارگزاران غرق در فساد شایسته‌ این نیستند که نماینده‌ آنها باشند. دقیقا در این آوردگاه است که مردم با پشت کردن به انتخابات، موازنه را به سود خود تغییر می‌دهند.
رامتین شهرزاد در این یادداشت با انتقاد از نحوه برخورد جمهوری اسلامی با اچ‌آی‌وی، منتشرنشدن آمارها، و یکسان‌گرفتن رابطه با هم‌جنس با بیماری ایدز می‌نویسد: «تا جمهوری اسلامی برود، می‌توانیم به همدیگر آموزش دهیم. خامنه‌ای درونمان را اول سرنگون کنیم و بعد یاد بگیریم و بازگو کنیم که رابطه جنسی رضایتمندانه افراد بالغ هیچ مشکلی ندارد.»
وضعیت ایران نیز وخیم است. ایران در بین ۱۳۱ کشور رتبه ۲۱ را از نظر آلودگی هوا دارد و در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۴ درصد مرگ‌های طبیعی در کشور از آلودگی‌ هوا بوده است. همچنین، به گزارش سازمان محیط زیست در سال گذشته ۲۶ هزار نفر بر اثر عوارض آلودگی هوا جان باختند.
سوران کریمیان - می‌توان ادعا کرد که به‌رغم اینکه شرایط سیاسی خاص جرقه‌های اولیه‌ی این پژوهش را زده است، کتاب معروف کعبی ازجمله مهم‌ترین منابع درباره‌ی روژهلات است که با فاصله‌گیری انتقادی از تاریخ‌نگاری سیاسی، تاریخ اجتماعی-فرهنگی دگرگونی‌های کوردستان مدرن را روایت می‌کند.
«زمانه» در این گزارش سراغ حوزه‌ انتخابی شهرستان‌های مریوان و سروآباد می‌رود: شیوه تبلیغات، فساد و تقلب برای راه یافتن به مجلس اسلامی، و واکنش مردم به نمایش حکومت از جمله به صورت پاره کردن بنرهای تبلیغاتی.
رئیس جمهوری فرانسه همچنین خواستار آتش‌بس فوری برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این منطقه شد. وزیر دفاع ایالات متحده نیز در جلسه‌ای در کنگره آمریکا شمار زنان و کودکان کشته‌شده در جنگ غزه را «بیش از ۲۵هزار نفر» اعلام کرد.
رهبران ویتنام در دستورالعملی سری موسوم به «دستورالعمل ۲۴» بر نظارت شدیدتر و سرکوبگرانه‌تر بر سازمان‌های کارگری، رسانه‌ها و مطبوعات دست گذاشته‌اند. آنها همچنین خواهان سختگیری در قبال شرکت‌های چندملیتی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ویتنام شده‌‌اند.
بهار دهکردی (آتیش) - موسیقی زن را نباید محدود کرد. در دوران‌های انقلاب صدای زن در رپ اعتراضی‌است که می‌تواند هنر را با روح جامعه در آمیزد.
دستگاه قضائی جمهوری اسلامی احکام بحث‌برانگیزی را علیه این ترانه‌سرا و خواننده معترض صادر کرده که به حکم‌های قضایی صادرشده علیه برخی دیگر از هنرمندان شبیه است. حتی رسانه‌های داخل کشور چنین احکامی را مورد انتقاد قرار داده بودند.
رباب مرادی – صدور فرش ایران دچار رکود شده است. آیا فقط تحریم‌های اقتصادی در این رکود موثر است یا عوامل دیگری از جمله عوامل فرهنگی نیز در کارند؟ در گزارش پیش رو سعی کردیم به پاسخی برای این پرسش برسیم.
دست‌کم ۳۸۷ روستا در شهرستان‌های دشتیاری، چابهار و قصرقند به محاصره سیل شديد در آمدند. در این شرایط بحرانی و در حالی که مسئولان هنوز کمترین امکانات را برای سیل‌زدگان فراهم نکرده‌اند، صندوق‌های رأی به مناطق سیل‌زده ارسال شد.
علی رسولی ــ نظرسنجی‌های مستقل آمار تمایل به شرکت در انتخابات را به شکل بی‌سابقه‌ای اندک نشان می‌دهد. با وجود این، در دو هفته گذشته خبرگزاری‌های وابسته به سپاه و دولت و لشکر سایبری جمهوری اسلامی در شبکه‌های مجازی برای مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی خط و نشان می‌کشند که خواهید دید مردم چقدر در انتخابات شرکت خواهند کرد.
پوپک محبعلی - کتاب به کاوش در موضوع‌هایی از جمله میراث، استقامت و شفابخشی می‌پردازد و تصویری درباره پیوند دوباره با ریشه‌ها در سفر به فلسطین ارائه می‌دهد. این کتاب برای خوانندگان علاقه‌مند به روایت‌های خانوادگی و هویت فرهنگی، ایده‌آل است.
برای گرم کردن بازار انتخابات، جمهوری اسلامی در تئاتر شهر واقع در چهارراه ولیعصر در تهران، برنامه‌ بحث و گفت‌وگو با شهروندان را با عنوان «محفل گفت‌وگو» برگزار کرد. گزارش روژان کلهر از این «کرسی آزاداندیشی» با مجوز بسیج دانشجویی نشان می‌دهد که چرا «تنور» دیگر داغ نمی‌شود.
میثم بادامچی ــ این نوشته براساس موضع‌گیری‌های اخیر افراد شاخص منسوب به اصول‌گرایان، کلید‌واژه‌های این جریان در تشویق مردم به مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند را واکاوی می‌کند.
بازیگر فرانسوی در کمیته حقوق زنان سنا گفت که پس از درخواست‌اش در شبکه‌های اجتماعی از دیگران برای روایت‌گری، تا کنون چهار هزار و ۵۰۰ شهادت از بازماندگان خشونت جنسی دریافت کرده است.
اسرائیلی‌ها به مردمی که در غرب شهر غزه منتظر دریافت کمک غذایی بودند شلیک کردند. حماس گفت که این اقدام می‌تواند مذاکره برای تبادل گروگان‌ها را متوقف کند. وزیر امنیت اسرائیل هم خواستار توقف کمک‌های بشردوستانه به غزه شد.
نازنین درگاهی - تنها چند هفته پس از انتخابات در ایران، ترکیه هم شاهد برگزاری انتخابات شهرداری‌های و شوراهای شهر خواهد بود. فضای انتخاباتی آنجا اکنون چگونه است؟
دیدگاه || شیوا موسی‌زاده - واژه «آزادی» که از زبان افراد دخیل بسته به غرب مداوم در حال تکرار است، در زیرمتن خود دقیقا چه مفهومی از «آزادی» را در خود پنهان کرده که تاکنون نه تنها هیچ کشوری را نتوانسته به سر حد مقصود برساند، بلکه با دخالت‌گری‌های استعمارگرایانه تنها جنگ و خونریزی و استثمار منابع انسانی را برجای گذاشته است.
حکومت در ایران همچنان کنترلی انحصاری بر تولد محتوای آموزشی دارد، در حالی که هزینه اداره مدرسه‌ها بر دوش مردم است. مردم ناچارند برای آن‌چه که حاکمیت می‌خواهد به فرزندانشان آموزش دهد پول بپردازند.
پوتین در فاصله دو هفته تا انتخابات ریاست جمهوری روسیه، کشورهای اروپایی را تهدید کرد که نیروی نظامی به اوکراین اعزام نکنند.
کاریکاتورها درباره انتخاباتی که جمهوری اسلامی برگزار می‌کند، در یک چیز مشترکند:‌ این نمایشی است برای مشروعیت‌بخشیدن به نظامی فاقد مشروعیت.
حکومت از هر ترفندی برای تشویق مردم به رای دادن استفاده می‌کند. طرفداران جمهوری اسلامی به صراحت از عملکرد بد مسئولان انتقاد می‌کنند و از دزدی‌ها، اختلاس‌ها و دروغ‌هایشان می‌گویند تا در نهایت نتیجه بگیرند که برای اصلاح این وضعیت بد و وخیم تنها راه شرکت مردم در انتخابات است. مردم همزمان با ابراز خشم‌شان کماکان به انتخابات بی‌اعتنا هستند.