منابع کردی و دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گویند این گورستان قربانیان حمله هوایی ترکیه به عفرین، به ویژه از محله المحمودیه را در خود جای داده بود. قبرها علامت داشتند هرچند فوری ساخته شده بودند. ترکیه به تخریب قبرستان‌های مبارزان کرد با بولدوزر متهم است.
معاون اول رئیس دولت به خوزستان سفر کرد تا اعتراف کند برنامه‌های توسعه به نابرابری و بی‌عدالتی انجامیده است. او و استاندار خوزستان قول دادند مشکلات را حل کنند؛ وعده‌ای که عملی نخواهد شد. یکی از نمایندگان «شیوخ عرب» در جلسه با دولتی‌ها خواستار آزادی فوری همه دستگیرشدگان شد.
عیسی بالدی، از جان‌باختگان اعتراض‌های تیرماه ۱۴۰۰ در ماهشهر است. او ۲۷ ساله، کارگر بنا و نان‌آور سه خواهر و مادرش بود. عیسی با گلوله نیروهای انتظامی کشته شد.
طالبان می‌گویند نمی‌خواهند قدرت را در انحصار خود داشته باشند، اما اصرار دارند که تا زمانی که دولت جدیدی در کابل با مذاکره روی کار نیاید و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برکنار نشود، در افغانستان صلح برقرار نخواهد شد.
شرایط کنونی خوزستان از سیاست‌هایی ریشه می‌گیرد که دهه‌ها در این استان اعمال شده است؛ از جنبه تخریب محیط‌زیست می‌توان به پروژه‌های سدسازی، انتقال آب، خشک کردن هور برای استخراج نفت و.. اشاره کرد که این سرزمین حاصلخیز را بایر کردند و خاک به آسمانش پاشیدند.
مسیر سفر به ترکیه برای شهروندان افغانستان که قصد مهاجرت دارند پر هزینه و همراه با خطرهای جانی است. ویزای ترکیه در افغانستان در بازار سیاه فروخته می‌شود و سفارت و کنسولگری‌های این کشور، روند توزیع ویزا را به دلال‌های ویزا واگذار کرده‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید کشته شدن دست‌کم هشت معترض در جریان اعتراض‌های استان خوزستان، خواستار توقف استفاده از سلاح‌های جنگی علیه معترضان، قطع کردن اینترنت و سرکوب شدید معترضان شد.
«هیچ سیاست پیش‌رویی در رابطه با محیط زیست و رفاه عمومی آغاز نخواهد شد، اگر وضعیت تولید، خصوصی‌سازی‌ها، شرکت‌های پیمان‌کاری، امنیت شغلی و دستمزدهای کارگران و حتی شیوه نظارت بر صنایع مادر و تعهداتشان در حوزه محیط زیست تغییر نکند.»
تحلیلگران در رسانه‌های آمریکایی یا خواهان شدت عمل بیشتر علیه تهران شده اند یا خواهان ادامه دیپلماسی با فوریت هر چه بیشتر.
رهبر جمهوری اسلامی همچون بحران‌ها و چالش‌های قبلی، این بار نیز در مورد رویدادهای خوزستان مسئولیتی به گردن نگرفت. او در همین حال «دشمن» را فراموش نکرد و گفت بهانه به دست دشمن ندهید.
نسبت مستقیمی بین سن کودکان با آمار طلاق وجود دارد. با افزایش سن آمار طلاق هم افزایش می‌یابد. فقر، حاشیه‌نشینی و همچنین همه‌گیری کرونا به کودک‌همسری دامن زده است.
مقامات افغانستان و آمریکا می‌گویند ارتش افغانستان با از دست دادن مناطقی از کشور در نبرد با طالبان، استراتژی جنگ خود علیه طالبان را تغییر می‌دهد و نیروهای خود را بر شهرهای مهم مانند کابل، گذرگاه‌های مرزی و زیرساخت‌های حیاتی متمرکز می‌کند.
ایران برای اجتناب از عبور از تنگه هرمز یک پایانه نفتی در نزدیکی بندر جاسک ایجاد کرد. ایران قصد دارد از این طریق روزانه یک میلیون بشکه نفت خام صادر کند. یک پروژه امنیتی در دوران تحریم‌ها و تنش‌ها.
پارسا تربتی – وضع خوزستان یک باره این گونه نشده است. تغییرات اقلیمی مهم است اما در بحران آب در خوزستان نوع نگاه و برنامه‌ریزی حکومت ولایی نقش اصلی را داشته است.
موضوع خوزستان به قدری اهمیت یافته که رئیسی گفت حتی یک روز را هم نباید از دست داد. با پخش پول جبران بخشی از خسارت مردم در اولویت قرار گرفته. از برنامه درازمدت فعلا خبری نیست.
جویا آروین − حاشیه‌های فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی. نگاهی به واکنش‌ها از منظر نقد سیاست‌زدگی
هشتمین شب اعتراضات در شهرهایی از خوزستان و لرستان و بوشهر و اصفهان ادامه یافت. بنا به گزارش‌های تأییدنشده، نیروهای امنیتی دو معترض را در ماهشهر کشتند.
خشکسالی و عدم توجه مقام‌های مسئول به مسأله محیط زیست و ورود پساب‌های صنعتی و کشاورزی بیش از هر زمانی به بحران در تالاب هورالعظیم دامن زده است. عکس: مرتضی یاقوتی
حمزه (فرزاد) فریسات، یکی از جان‌باخته‌های اعتراض‌های تیرماه ۱۴۰۰ در اهواز است. یک منبع آگاه به زمانه می‌گوید او از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سه بیمارستان از پذیرش او سر باز زدند و حمزه نهایتا چهار ساعت بعد جان باخت.
ف. دشتی – تأملاتی درباره رفاقت در زمانه عسرت. حلقه‌ی دوستان همان طور که موریس بلانشو می‌گوید برعکس جماعات دیگر، نه در جایی ثبت است، و نه رییس یا مدیر یا ناظری دارد. وقتی دوستان دور هم جمع می‌شوند، نان و پیاز روی میزشان امید است.
چهارصد مهاجر بی‌برگه بیش از دو ماه است که در بروکسل در اعتصاب غذا به سر می‌برند. اعتصاب‌کنندگان به شدت لاغر شده اند، تنفس‌شان مشکل پیدا کرده، و مشکلات کلیوی و بیماری‌های دیگری برایشان به وجود آمده. سولماز اسکندری، فعال چپ‌گرای ساکن بلژیک در گفت‌وگو با «زمانه» از مبارزه این پناهندگان می‌گوید.
سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید اجرای حکم اعدام از ۹ روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران کاملاً متوقف شده بود اما از فردای پس از برگزاری انتخابات روند اعدام‌ها به‌صورت فزاینده‌ای افزایش یافته و از آن روز تا ۲۸ تیرماه اعدام دست‌کم ۳۸ نفر به ثبت رسیده است.
حسن روحانی در اظهارنظر تازه‌ای درباره رویدادهای خوزستان و اعتراضات مردمی در این استان، از خوزستانی‌ها خواست اعتراضات خود را «قانونی» پیگیری کنند و «نگذارند دشمن سوءاستفاده کند». مسئولان محلی مردم معترض را تهدید به سرکوب کرده‌اند.
این روزها، درکنار اخبار دلخراشی چون بحران بی‌آبی در خوزستان، افزایش مرگ و میر در اثر کرونا، ‌ فقر، خشونت، ‌قتل‌های خانگی وخودکشی، ‌ اخباری همچون اقدام به ربودن مخالفان و منتقدان توسط حکومت نیز موجب افزایش نگرانی بر جامعه مدنی ایرانی خارج از کشور و خانواده‌های آنها در داخل کشور شده است.