به تازگی در حوالی روستای «صحت آباد» و «قشلاق دایلر» شهرستان اشتهارد واقع در استان البرز یک مجموعه معماری «دستکند صخره‌ای» شناسایی شده است. عکس: معصومه علی‌اکبر
«کامپیوترهای مدرسه‌ها اغلب قدیمی هستند و خیلی از فایل‌ها را اصلاً باز نمی‌کنند و کار با آنها بسیار سخت است. از طرف دیگر، این وضعیت معلم‌ها را مجبور می‌کند که در شرایط همه‌گیری کرونا به جای اینکه در خانه بمانند، هر روز راهی مدرسه شوند و خطر را به جان بخرند.» «اینترنتی که به معلمان داده شده آن‌قدر سرعت‌اش کم است که فقط همان شبکه‌ی شاد را باز می‌کند و یک جست‌وجوی ساده‌ی گوگل یا...
بنابر پژوهش جدید سازمان ملل، می‌توان کاهش انتشار گاز متان را تا ۲۰۳۰ با استفاده از فناوری‌های موجود و با هزینه‌ای معقول به نصف رساند. این کار ۰,۳ درجه از افزایش دمای زمین تا ۲۰۴۵ جلوگیری خواهد کرد.
یک مقام وزارت خارجه عربستان جمعه ۷ مه/۱۷ اردیبهشت در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت‌وگوهای مستقیم میان تهران و ریاض را تایید کرد و گفت هدف از برقراری این گفت‌وگوها کاهش تنش‌های منطقه‌ای ست اما هنوز برای قضاوت درباره نتیجه این مذاکرات «زود است» و ریاض مایل است از سوی تهران «اقدامات قابل تأیید» ببیند.
نسیم روشنایی - سپاه هفته‌هاست که از ورود صدها سوخت‌بر بلوچ به ایران خودداری کرده‌ و تا به حال چند سوخت‌بر از گرسنگی و تشنگی جان داده‌اند. رضا حسین‌بُر، فعال بلوچ به زمانه می‌گوید که این سیاست‌ها به دستور مستقیم علی خامنه‌ای اعمال می‌شوند و در سنی‌ستیزی جمهوری اسلامی ریشه دارند.
آن طور که فعالان کوئیر ایرانی به «زمانه» خبر داده اند، علیرضا فاضلی‌منفرد، همجنسگرای عرب اهوازی قرار بود دو روز بعدتر به دوست‌پسرش در ترکیه بپیوندد اما قربانی قتلی مبتنی بر نفرت شد.
یک مؤسسه تحقیقاتی در دانشگاه واشنگتن اعلام کرد بر اساس پژوهش انجام شده همه‌گیری کووید-۱۹ به مرگ نزدیک به ۶,۹ میلیون نفر منجر شده که بسیار بیشتر از ۳,۲۵ میلیون مرگ گزارش‌شده در آمارهای رسمی‌ است.
در حالی‌که سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید تعیین شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری طبق اختیارات قانونی شورای نگهبان است، اصلاح‌طلبان می‌گویند تعیین چنین محدودیت‌هایی مانع از ثبت نام شمار قابل توجهی از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود و منطبق با قانون اساسی نیست. شرایط برای اصلاح‌طلبان برای حضور سیاسی در چارچوب قانون روز به روز تنگ‌تر می‌شود.
«این بحران ارزش همدلی را برای ما برجسته کرد.» این را سودشنا چاندرا می‌گوید که با او درباره اوج‌گیری بحران کرونازدگی در هندوستان مصاحبه کرده‌ایم. سودشنا، کارشناس توسعه رسانه، اینک در هند به سر می‌برد و از نزدیک شاهد حوادث است.
در آستانه دور جدید مذاکرات برجام در وین، مقام‌های ایران، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا اعلام کردند برای بازگشت به تعهدات توافق هسته‌ای برجام هنوز شکاف‌های زیادی بین تهران و واشنگتن وجود دارد. یک مقام ارشد کاخ سفید اما گفت اگر ایران مایل به توافق باشد، ظرف چند هفته می‌توان توافق کرد اما «این یک تصمیم سیاسی‌ست که باید در ایران گرفته شود».
«فروپاشی شوروی هرگز به مرزهای یک کشور، محدود و منحصر نبوده است بلکه فروپاشیِ یک ایدئولوژیِ جهان‌روا؛ فروپاشیِ یک نظام فکری/‌آرمانی؛ فروپاشیِ یک نظام سیاسی و اقتصادی در جهان بوده است.» کتاب پیش رو، به مناسبتِ صدمین سالگردِ انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، در ۹ فصل و۵۵۰ صفحه تنظیم و به‌تازگی توسط مؤسسۀ انتشاراتی "ایران آکادمیا" به چاپ رسیده است.
بهنام امینی − فرودست سازی و اقلیت‌سازی بلوچ‌ها با نگاهی به دو فیلم «بلوچِ» مسعود کیمیایی (۱۳۵۱) و «شبی که ماه کامل شدِ» نرگس آبیار (۱۳۹۷)
انتخابات محلی و منطقه‌ای بریتانیا «پنج‌شنبه بزرگ» در انگلستان، اسکاتلند و ولز آغاز شد. این نخستین آزمون انتخاباتی بوریس جانسون از زمان پیروزی در انتخابات ۲۰۱۹ بریتانیا است و می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. حزب ملی اسکاتلند امیدوار است که اکثریت مطلق را به‌دست آورد تا بتواند همه‌پرسی جدید استقلال را در صورت موافقت لندن برگزار کند.
در حالی‌که گفته می‌شود طالبان شرط گذاشته‌اند زمانی در نشست استانبول شرکت می‌کنند که هفت هزار زندانی طالب آزاد و نام رهبران‌شان از فهرست سیاه سازمان ملل حذف شود، خشونت‌های این گروه در افغانستان ادامه دارد. وزارت کشور افغانستان آخرین آمار از حملات انفجاری، انتحاری و تهاجمی طالبان در ماه رمضان را ارائه داد.
تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از اعلام حمایت ایالات متحده آمریکا از تعلیق حق مالکیت واکسن کرونا استقبال کرد و گفت این یک لحطه باشکوه در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا در جهان است. اتحادیه اروپا هم برای گفت‌وگو درباره همه پیشنهادها که سبب دسترسی بیشتر به واکسن کووید-۱۹ شود اعلام آمادگی کرد.
مرگ گورخر آفریقایی بار دیگر وضع اسفناک حیوانات باغ‌وحش در ایران را به مرکز توجه‌ها رسانده است. هم سازمان محیط ‌زیست و هم مسئولان باغ‌وحش صفادشت، گمرک را مسئول تلف شدن گورخر آفریقایی می‌دانند ولی آیا سازمان محیط زیست نباید بر وضعیت حیوانات باغ‌وحش نظارت داشته باشد؟
برهم صالح اعلام کرد که مذاکرات بین ایران و عربستان سعودی همچنان ادامه دارد. او گفت منطقه شاهد تنش‌هایی است اما نشانه‌هایی از تلاش برای کاهش این تنش دیده می‌شود. میزبانی این گفت‌وگوها برای بغداد که سعی در ایفای نقش میانجی در منطقه را دارد از اهمیت برخوردار است.
ظریف به عنوان صدر نامزدهای فهرست نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان هدف انتقاد تند خامنه‌ای قرار گرفت. قدرت «میدان» بر انتخابات چیره است، نواصول‌گرایان وابسته به سپاه به پیروزی باور دارند و گروه‌های مختلف آنها در طلب سهم‌ خود وارد جنگی داخلی شده اند. از سوی دیگر، اصلاح‌طلبان با اصرار بر شرکت در انتخابات با دست بسته در استیصال به سر می‌برند.
عفو بین‌الملل و ۲۰۰ گروه و سازمان و انجمن مردم‌نهاد مدافع حقوق بشر در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان تحریم تسلیحاتی میانمار به سبب سرکوب اعتراضات مردمی توسط ارتش آن کشور، بعد از کودتای نظامی شدند.
طالبان مطبوعات و رسانه‌های افغانستان را تهدید کرده بودند که اگر خبرها و گزارش‌های یک‌جانبه منتشر کنند پیامدهای آن را خواهند دید. رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز تبلیغات بعضی از شبکه‌های این کشور را به نفع طالبان دانسته بود. دو نهاد مدافع آزادی بیان نسبت به این هشدارها ابراز نگرانی کرده‌اند.
در پنجمین روز حادثه معدن زغال سنگ طزره دامغان تلاش تیم‌های جست‌وجو برای یافتن کارگران و آواربرداری برای نجات جان آن‌ها ادامه دارد. عکس: علی‌اکبر بندری
جودیت باتلر − آیا برای آنهایی که می‌بایست سهمی برابر از این جهان داشته باشند خدمات پزشکی، سرپناه و آبی که به مقدار لازم تمیز باشد وجود دارد؟ شرایطِ بیش از پیش متزلزلِ اقتصادی در زمان پاندمی به این پرسش‌ها اهمیت دو چندان بخشیده است.
به آینده اقتصادی پس از احیای برجام می‌توان امیدوار بود؟ آیا تورم کاهش می‌یابد؟ معیشت و قدرت خرید مردم بهبود خواهد یافت؟ همزمان با پیشرفت مذاکرات در وین، تردیدها نسبت به آینده اقتصادی هم بیشتر شده است.
روزنامه گاردین بریتانیا به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهند کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جلوگیری از عبور پناهجویان از مرزهای خود با نزدیک به ۴۰ هزار پناهجو رفتارهای غیرقانونی خشونت‌بار و وحشیانه‌ای داشته‌اند که منجر به مرگ بیش از دو هزار نفر از آن‌ها شده است.
پس از گذشت بیش از ۴۰ سال یک کوراتور و کارشناس آثار هنری به نام دونا استاین در کتابی با عنوان «ملکه و من» روایتی از چگونگی پیدایش مهم‌ترین مجموعه آثار هنر غربی در ایران ارائه داده است. یک سال بعد از برگزاری نمایشگاه پربازتاب موزه هنرهای معاصر، حکومت پهلوی سقوط کرد.