تازه‌ترین خبرها از رادیو زمانه:
زنان در بهار ۱۴۰۳ به دلایلی چون «درخواست طلاق»، «عدم تمکین»، «درخواست سهم از ارث»، «خانه‌داری نامنطبق با نظر شوهر»، «شکاک بودن شوهر»، «امتناع از پرداخت پول برای خرید مواد مخدر» و ... سوختند، تکه‌تکه شدند، گلوله خوردند و به قتل رسیدند. نگاهی می‌اندازیم به «برخی» زن‌کشی‌های گزارش‌شده در فصلی که گذشت.
سران گروه ۷ در مورد توسعه برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران و همچنین انتقال موشک‌های بالستیک تهران به مسکو هشدار دادند و گفتند برای اتخاذ تدابیر لازم آمادگی دارند.
هرسال در فصل گرما بین ۲۰ تا ۳۰ کودک قربانی هوتک‌ها می‌شوند. نگاهی می‌اندازیم به نام برخی کودکان و جان‌های از‌دست‌رفته‌شان در حالی که برای بازی‌کردن، لباس شستن و آب آوردن به درون هوتک‌ها کشیده شدند.
به روایت گزارش نهادهای حکومتی از هر ۱۰ ایرانی ۴٬۸ نفر فلاکت‌زده هستند و در ۲۱ استان شاخص فلاکت از میانگین کشوری (۴۸٬۸ درصد) بزرگتر است.
سریال افعی تهران از نظر جامعه‌شناختی و در بیان چند و چون یک جامعه بی‌پدر و کودک‌آزار سریال قابل‌تأملی‌ست. شاهپور شهبازی در این مقاله تلاش می‌کند دراماتولوژی این سریال را تحلیل کند. مبنای تحلیل او هم بر ساز و کار ایجاد تعلیق در یک درام جنایی‌ست.
در معدن آبنیل کرمان ۷۰ کارگر «اجاره‌ای» در برابر هر واگن زغال‌سنگ ۱۷۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرند. آنها مجبورند روزانه ۱۲ ساعت کار کنند. پیمانکاران دستمزدشان را کمتر از ارزش کاری که توافق کرده‌اند، محاسبه می‌کنند و در صورت اعتراض، اخراج می‌شوند.
م. مهراد − محدثه زارع، عکاس خبرگزاری ایسنا در مجموعه عکسی شرایط معلولان را در فضاهای مختلف شهری شامل آسایشگاه، درمانگاه، کتابخانه، کارگاه‌ و… ثبت کرده است. این مجموعه نشان می‌دهد که خدمات دولتی تا چه میزان برای معلولان کارایی دارد و چه میزان از نیازهای آنها را پوشش می‌دهد.
تحول در صنعت فوتبال صرفاً با تغییر سبک زندگی فوتبالیست‌ها حاصل نمی‌شود. برای ایجاد تغییراتی اساسی به تغییرات سیستماتیک و رهبری آگاه از بحران اقلیمی نیاز است. رهبری و عاملیت زنان فوتبالیست و همبستگی فوتبالیست‌ها با یکدیگر در این زمینه می‌تواند چه تأثیرات مثبتی بر حفاظت از محیط زیست داشته باشد؟
آژانس به اعضای خود اطلاع داد که جمهوری اسلامی ایران سانتریفیوژهای بیشتری در تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم نصب کرده است. آمریکا گفت برنامه هسته‌ای ایران دیگر اهداف صلح‌آمیز معتبری ندارد.
محمد حسن مشیری - در یکی از مناطق آزاد صنعتی به یک کارگاه صنعتی رفتیم. چهار کارگر، دوشنبه هر هفته دور هم جمع می‌شوند و داستان‌هایشان را برای هم می‌خوانند. مهم‌ترین چالش‌های زندگی کارگری را در این آثار می‌توان سراغ گرفت. از یکی از جلسات داستانخوانی کارگران گزارشی تهیه کرده‌ایم.
کنعان مختار ــ گرانی و تورم به فقر راه برده و فقر و احتیاج تأثیر محسوسی بر رفتار افراد به جا گذاشته است. چند فروشنده و صاحب سوپرمارکت به «زمانه» از افزایش تعداد دزدی‌ها، تقاضای نسیه، مبادلهٴ پایاپای و درخواست تخفیف مشتری‌ها برای اقلام خوراکی می‌گویند.
رهبران هفت کشور صنعتی جهان می‌خواهند از دارایی‌های مسدودشده روسیه برای خرید سلاح، بازسازی زیرساخت‌های تخریب‌شده و رفع کمبود بودجه در اوکراین استفاده شود. آن‌ها همچنین می‌خواهند با جاه‌طلبی‌های اقتصادی چین مقابله کنند.
برای ۱٬۵ میلیون دختر، این محرومیت سیستماتیک نه تنها نقض آشکار حق تحصیل آنهاست، بلکه به کاهش فرصت‌ها و بدتر شدن وضعیت سلامت روان آنها منجر می‌شود.
اقدامات گسترده خانواده‌های کشته‌شدگان آبان سبب شد که توجه جامعه جهانی نسبت به جنایت علیه بشریت حکومت جمهوری اسلامی و پیامدهای آن بیشتر جلب شود. در نخستین سالگرد تشکیل انجمن خانواده‌های آبان، گزارشی از فعالیت‌های آنها را با یکدیگر مرور می‌کنیم.
بوی بهبود از اوضاع پناهجویان ایرانی در ترکیه نمی‌آید. همزمان که سیاست‌های جهانی به‌ویژه سیاست‌های ضدمهاجرتی باعث بدتر شدن وضعیت پناهجویان می‌شود، نگرانی از باقی ماندن در ترکیه یا بازگردانده شدن به ایران، پس از سال‌ها انتظار برای رفتن به کشوری امن باعث شده تا پناهجویان در اضطراب و استیصال به سر ببرند. روایت شماری از آنها را مرور می‌کنیم.
تصویب اقدامات ریاضتی در مجلس سنای آرژانتین برای خاویر میلی پیروزی اولیه به ارمغان ‌آورد. میلی دستور کار اقدامات رادیکال اقتصادی را تعیین کرده اما هنوز حتی یک قانون در این زمینه به تصویب نرسیده است.
نیما آزادی‌‌ورد ــ در انتخابات چهاردهم، چگونه اصلاح‌طلبان می‌خواهند چرخ‌دنده‌های «شرّ» را روی ریلِ «خیر» قرار دهند؟پاسخ را در نامه تاریخی دکتر مصطفی رحیمی جست‌وجو می‌کنیم.
میثم بادامچی – نیکفر جمهوری‌خواهی‌اش را در تقابل با سلطنت و ولایت تعریف می‌کند. سلطنت و ولایت در نظر او دو روی سکه استبداد ایرانی‌اند.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان معتقد است درگیری‌های نظامی عامل اصلی آوارگی میلیون‌ها نفر است و اگر تغییرات بزرگ سیاسی در جهان رخ ندهد ممکن است شمار آوارگان افزایش یابد.
تهران هنوز به صورت رسمی بیانیه‌ای در مورد اقداماتی که در واکنش به قطعنامه شورای حکام انجام خواهد داد منتشر نکرده. منابع رویترز اما می‌گویند واکنشی محدود و افزایش ظرفیت غنی‌سازی در راه است.
حمید نامجو ــ «نوار کاست» نوشته استفن بلبر رازها و دروغ‌هایی را که در گذشته‌های دور شکل گرفته برملا می‌کند و پیامدهای آن را در زندگی خانوادگی و اجتماعی انسان‌های آرمان‌باخته نشان می‌دهد. این نمایش با نام «نکبت» در تهران روی صحنه رفته است.
نادر افراسیابی ــ فرانسواز اردی یکی از مهم‌ترین خواننده‌های بعد از جنگ فرانسه بود. شانسون‌های او، نحوه پوشش او و همینطور چهره‌اش به یکی از نمادهای فرهنگی دوران خود در فرانسه بدل شد. او شامگاه ۱۱ ژوئن درگذشت.
امین درودگر ــ قالیباف نخستین نامزد تاریخ انتخابات ریاست جمهوری اسلامی است که با کوبیدن بر طبل افغانستانی‌ستیزی و وعده ساختن دیوار و اخراج پناهندگان، به دنبال جمع‌کردن رأی است. احتمالاً دیگر نامزدها هم به او بپیوندند؛ از جمله پزشکیان که با استفاده از لغت تحقیرآمیز «افغانی» گفته بود: «در رابطه با افغانی‌ها بسیار بی حساب کتاب رفتار شده و همان‌طور نیز افزایش پیدا می‌کنند».
مکرون این گمانه‌زنی را که او ممکن است قبل از پایان دوره‌اش در ۲۰۲۷ استعفا دهد «مضحک» خواند و گفت: «من به قدرت نهادهایمان باور دارم.»
سازمان ملل می‌گوید خشونت علیه کودکان در طول درگیری‌های نظامی هرگز به اندازه سال ۲۰۲۳ نبوده است. در جنگ غزه نقض حقوق کودکان بی‌سابقه گزارش شده است. به همین دلیل ارتش‌های اسرائیل و سودان در «فهرست شرم» قرار گرفتند.
این گزارش نگاهی دارد به اخبار مرتبط با حقوق معلولان در هفته‌ای که گذشت؛ از جمله اقدام کتابخانه ملی که مروتی، کنشگر حقوق معلولان آن‌را «طرد مدرن» خوانده است. آموزش و پرورش نیز می‌خواهد امتحان نهایی را در هر سه نوبت متوسطه‌ی دوم برگزار کند، بدون آن‌که امکانات کافی را برای دانش‌آموزان نابینا پیش‌بینی کرده باشد.
حماس پاسخ خود به قطعنامه شورای امنیت در مورد آتش‌بس در غزه را به مصر و قطر داده است. سازمان ملل در گزارش تاز‌ه‌ای اسرائیل و گروه‌های فلسطینی از جمله حماس را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرد.
عاملان جنایت پسر را ۱۶ خرداد می‌ربایند، شکنجه می‌کنند و می‌کشند. دختر را نیز عمویش ۱۹ خرداد به قتل می‌رساند.
داده‌های یک پژوهش با بررسی ۵۶۰ معامله نفتی و گازی ۲۸۰ بانک در طول بیست سال گذشته در آمازون، نشان می‌دهد سیاست‌های مدیریت ریسک بانک‌ها برای تغییرات آب و هوایی، تنوع زیستی، پوشش جنگلی و حقوق مردم بومی، به‌طور متوسط ۷۱ درصد از جنگل‌های آمازون را آنطور که باید محافظت نمی‌کنند و بانک‌ها از روش‌های غیرشفاف برای تامین مالی پروژه‌های مخرب آمازون استفاده کرده‌اند.
خورشید شَعیری - سهام عدالت که در ابتدا با هدف توزیع عادلانه‌تر ثروت و کاهش شکاف طبقاتی طراحی شده بود، در حال حاضر کمی بیشتر از حداقل دستمزد یک ماه کارگران ارزش دارد؛ ارزشی که حتی قابلیت معامله هم ندارد و تنها روی کاغذ به عنوان دارایی ایرنیان به ثبت رسیده است.