بیش از ۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان در حمایت از اعتراضات سراسری در ایران در روز نهم آذر تجمع برگزار کردند.
حسینعلی نیری، رئیس هیئت مرگ که به سِمَت مشاور رئیس قوه قضاییه منصوب شد، سال جاری از کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ دفاع کرد.
نعیمه دوستدار ــ آیا حاصل سه ماه اعتراضات گسترده مردم در سراسر ایران، کشتار بیش از ۴۰۰ ایرانی و دستگیری هزاران نفر تاکنون، منجر به این خواهد شد که حکومت درباره حجاب کوتاه بیاید یا برنامه‌ای برای تغییر سیاست‌های خشونت‌بار خود درباره آن ارائه کند؟
بی‌ثباتی و فقدان چشم‌انداز مثبت اقتصادی بازارهای مالی در ایران را به یک آشفتگی مطلق کشانده است. برای نخستین بار در ده سال گذشته، سهم پول از کل نقدینگی به ۲۳ درصد رسیده است.
از زمان بازداشت هیچ اطلاعی از سرنوشت ابن سه نفر در دست نیست و هیچ تماسی با خانواده خود نداشته‌اتد.
مقامات حکومتی جمهوری اسلامی برای مقابله با اعتراضات دانشجویی نیرو کم دارند به همین دلیل «مزدورهای رسمی» استخدام می‌کنند. رئیس دانشگاه شریف از تأمین نیروی حراست دانشگاه توسط یک شرکت امنیتی خصوصی خبر داد.
منصوره بهکیش – یاد مادر هبه دِ بونافینی و مادران و خانواده‌های خاوران و تمام عزیزان شما و ما که کل زندگی و جان‌شان را عاشقانه برای ساختن دنیایی انسانی و عادلانه فدا کردند، گرامی و راه‌شان ماندگار و پر رهرو باد!
همزمان با بازداشت حمید پورآذری و سهیلا گلستانی، خبرهایی درباره آزادی کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون به قید وثیقه منتشر شد. ریاحی از جمله اولین بازیگران زن بود که با جنبش «زن، زندگی، آزادی» همراه شد و تصاویری بدون حجاب اجباری از خود منتشر کرد.
میثم بادامچی – چه عواملی به گرامی روابط تهران و دوحه کمک کرده است؟
"تیم ملی" کشورت ببازد و تو ابراز شادی کنی! سال‌ها درباره‌ این شب رقص و شادمانی در ایران بحث خواهد شد. ماجرای این شب به کتاب‌های تاریخ و جامعه‌شناسی راه خواهد یافت.
مقامات جمهوری اسلامی در روزهای اخیر مذاکرات با مقامات عراق و ترکیه برای مقابله با کردهای مخالف را افزایش داده‌اند. وزیر خارجه ایران با همتای ترکیه‌ای خود گفت‌وگو کرده و رهبران جمهوری اسلامی در دیدار با نخست‌وزیر عراق بر لزوم امنیت حکومت خود تأکید کرده‌اند.
متحدان ناتو قول دادند که تسلیحات و تجهیزات بیشتری برای ترمیم شبکه برق و سایر زیرساخت‌های مدنی اوکراین که در حملات روسیه ویران شده ارسال کنند. رئیس‌جمهوری اوکراین خاطرنشان کرد که با وجود سرمای زمستان نیروهای اوکراینی به دفاع در برابر ارتش روسیه ادامه می‌دهند.
کاظم کردوانی − خیزش بزرگی که امروز با قافله‌‌سالاری زنان دلیرِ ایران آغاز شده، ازجمله حاصلِ کوشش‌های بیش از یک قرن زنانی است که از آن روز تا به امروز، با همه‌ی اُفت‌وخیزها و فرازونشیب‌ها، ادامه داشته است.
روسیه فهرستی مشتمل بر ۵۰۰ ردیف از قطعات عمدتا صنعتی را به هند داده و خواسته است تا آن‌ها را به فوریت دریافت کند. برخی شرکت‌های هندی که سابقه دور زدن تحریم‌های ایران را هم دارند هنوز به درخواست روسیه پاسخ مثبت نداده‌اند. هند به دنبال کاهش فاصله صادرات و وارداتش به روسیه است و این فرصتی طلایی برای این کشور است.
وزیر انرژی قطر اعلام کرد کشورش به توافقی درازمدت با آلمان برای صادرات گاز طبیعی مایع (ال ان جی) به این کشور دست یافته است. بر اساس این توافق قطر از سال ۲۰۲۶ سالانه تا دو میلیون تن ال ان جی به ترمینال گازی برونزبوتل در شمال آلمان صادر خواهد کرد.
کودکان این روزها در ایران با موجی از خبرها و اتفاق‌های آسیب‌زا روبرو هستند. یک روانپزشک برای مواجهه پدرمادرها با این واقعیت، توصیه‌هایی را در این مقاله به اشتراک گذاشته است.
تحصنی سه‌روزه در برابر پارلمان هلند درجریان است. تحصن‌کنندگان از جمله خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ایران، قراردادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی و توقف مذاکرات برجام هستند.
سه شنبه ۸ آذر، اعتصاب کامیونداران ادامه یافت. کارگران شرکت گندله‌سازی مادکوش بندرعباس اعتصاب کردند، کارگران شهرداری نیک‌شهر سیستان و بلوچستان دست از کار کشیدند، کارگزاران مخابرات روستایی استان خوزستان اعتصاب و مقابل اداره مخابرات استان تجمع کردند، کارگران پیمانی شهرداری‌های استان گیلان از عدم استخدام علیرغم قبولی در آزمون ورودی خبر دادند. کارگران بیکارشده روغن نباتی جهان...
جاوید رحمان، نماینده سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران ابراز نگرانی کرد که با واکنش منفی جمهوری اسلامی به قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل، سرکوب معترضان در ایران تشدید شود.
نسرین شیخی، کارتونیست ایرانی ساکن ایالات متحده با ارجاع به ویدئوی قایق‌ساختن کیان پیرفلک این کارتون را کشیده است.
حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر با «تروریست» خواندن رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، خبرنگاران این رسانه‌ها را تهدید کرد.
پدر آرش صادقی به «زمانه» می‌گوید نیروهای امنیتی هنگام بازداشت او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و بر اثر آن گوش این فعال مدنی هشتاد درصد آسیب دیده است. به علاوه، عدم انجام آزمایش‌های منظم پزشکی ممکن است به رشد دوباره سلول‌های سرطانی در صادقی بینجامد.
شورش‌های فرودستان، قیام‌های اکثریت بی‌بهره از سرمایه‌های اجتماعی، ناشی از بحران‌ها یا شرایط نامطلوبی است که زاییده سرمایه‌داری است.
شبکه‌ی فمینیستی feminists4jina به مناسبت ۲۵ نوامبر ۲۰۲۲ در شهرهای مختلف دنیا و با همراهی دیگر گروه‌ها و کلکتیوهای فمینیستی راهپیمایی، پرفورمنس و سخنرانی برنامه‌ریزی کرد. گزارشی از این راهپیمایی‌ها.
از آغاز جنبش سراسری در ایران، جمهوری اسلامی بارها به خاک اقلیم کردستان عراق حمله نظامی کرده است. محمد الشیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در سفر خود به تهران گفته است اجازه نمی‌دهد از خاک عراق علیه دیگر کشورها استفاده شود و رئیسی نیز بر اهمیت مسائل امنیتی تأکید کرده است.
مجلس شورای اسلامی در جلسه غیرعلنی با مسئولان ارشد قوه قضائیه خواهان «برخورد جدی» با حامیان سرشناس اعتراضات شد. قوه قضائیه بدون دادن حق دادرسی عادلانه و برپایه منافع حکومت ایران تعداد زیادی از معترضان را به اتهام سنگین «محاربه» متهم کرده است، ۱۰ کودک زیر ۱۸ سال نیز قرار است به این اتهام محاکمه شوند.
یک منبع امنیتی ایران به شبکه سی‌ان‌ان گفته است که خانواده‌های اعضای تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی تهدید به زندان و شکنجه شده‌اند. به آن‌ها گفته‌ شده که در بازی مقابل تیم آمریکا رفتار مناسبی داشته باشند.
آیا می‌توان آزاد بود و حجاب داشت؟ مرز باریکی‌ست میان پوشش به‌عنوان امری برخاسته از اعتقادات شخصی یا محصولی از مردسالاری. یادداشتی از بسمه خلیفه - طراح مد، فیلمساز و کارگردان
در قطعنامه‌ نمایندگان مجلس ملی فرانسه «سرکوب وحشیانه و گسترده» در ایران علیه تظاهرکنندگانی که مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کنند به شدیدترین شکل محکوم شده است. مجلس ملی بر «حمایت خود از مردم ایران در دستیابی به آرمان دموکراسی و احترام به حقوق و آزادی‌های اساسی» تأکید کرد.
تجمع‌ در دانشگاه‌ها در حمایت از استادان اخراجی و اعتراض شبانه در شهرها از جمله تهران، مشهد و سنندج ادامه یافت. یک وکیل دادگستری هشدار داده که ممکن است معترضان نوجوان هم با اتهام‌هایی محاکمه شوند که می‌توانند به‌حکم اعدام بینجامند.