مختار اسدی، عضو کانون صنفی معلمان استان کردستان، از سوی نیروهای امنیتی در شهر سنندج در استان کردستان بازداشت شد.  هرانا گزارش کرده است که اسدی روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. ماموران حکم بازداشتی به او ارائه نکردند و از اتهام‌های احتمالی یا محل نگهداری او خبری در دست نیست.  روز گذشته فعالان صنفی معلمان در چند شهر مختلف ایران، از جمله سنندج و مریوان دست به تجمع اعتراضی زدند. آن‌ها خواستار توجه به مطالبات صنفی خود و همچنین آزادی معلمان زندانی شدند.  مختار اسدی پیشتر هم به یک سال زندان محکوم شده بود و تیرماه سال جاری پس از پایان یافتن مدت حبس، از بازداشت آزاد شده بود. 
,وزارت خارجه ایالات متحده همزمان با هشتمین سالگرد بازداشت خانگی «میرحسین موسوی»، «مهدی کروبی» و «زهرا رهنورد»، خواستار آزادی آنها و همه زندانیان سیاسی از ایران شد.
وزیر خارجه آمریکا گفته است اروپایی ها این هفته که وزیر خارجه ایران را دیدند، از او بپرسند، این چه حرف گستاخانه ای است که او درباره حمله زاهدان زده است. مایک پمپئو که با رادیو فردا گفتگو می کرد، با اشاره به ادعای مطرح شده از سوی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که ربطی فرضی بین حادثه حمله به اتوبوس سپاه پاسداران و برگزاری کنفرانس ورشو را مطرح کرده بود، گفت: «آمریکا هیچ ارتباطی به آن نداشت. من شنیده‌ام این آقای ظریف دارد می‌رود تا در کنفرانس امنیتی مونیخ با اروپایی‌ها دیدار کند. من از آن کشورهای اروپایی می‌خواهم وقتی آقای ظریف را دیدند بگویند این چه حرف گستاخانه‌ای است که زده است. بعضی می‌گویند که این آقا میانه‌رو است ولی وقتی کسی آمریکا و اسرائیل را به انجام قتل متهم کند، دیگر میانه‌رو نیست. این‌ها نشانه‌هایی هستند که آقای ظریف و آقای روحانی به همان اندازه انقلابی هستند که دیگر رهبران نظام جمهوری اسلامی هستند.» روز چهارشنبه در یک حمله انتحاری دست کم ۲۷ نفر از اعضای سپاه کشته شدند و حدود ۱۳ نفر زخمی شدند. خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گروه جیش العدل مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.    
گروهی از معلمان امروز پنج‌شنبه در شهرهای مختلف ایران مقابل اداره‌های آموزش و پرورش تجمع کردند.
عبدالستار دوشوکی، مدیر مرکز مطالعات بلوچستان در لندن می‌گوید: بازداشت، اعدام، ترور و فقر کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان است.
مهدی معتمدی‌مهر، عضو دفتر سیاسی و مسئول کمیته آموزش نهضت آزادی ایران، از سوی دادگاه انقلاب کرج به یک سال زندان محکوم شد.  به گزارش کانال تلگرام نهضت آزادی ایران، معتمدی‌مهر با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به دادگاه رفت و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. برای معتمدی‌مهر پرونده دیگری هم با تهام «نشر اکاذیب» منتشر شده است.  به گفته این عضو نهضت آزادی، دادگاه بدون هیچ‌‌گونه «مستند» و صرفا براساس «گزارش مخبران اطلاعات سپاه» اقدام به صدور این حکم کرده است.   معتمدی‌مهر پیش از این نیز در جریان اعتراض‌ها به نتیحه انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ هم سه بار بارداشت شده و چهار سال در زندان بود. او اسفند سال ۱۳۹۵ از زندان آزاد شد.   
علی حیدری نماینده سازمان حقوق بشر اهواز می‌گوید روند بازداشت و آزار شهروندان عرب از همان ابتدای انقلاب ایران آغاز و تا امروز ادامه داشته است.
بخش انگلیسی صدای آمریکا - رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه، در آستانه برگزاری اجلاسی با موضوع خاورمیانه به میزبانی آمریکا در ورشو که انتظار می رود عمدتا بر ایران متمرکز باشد، گفت مذاکرات با آمریکا «جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت». گفته های آیت الله علی خامنه ای بخشی از یک بیانیه هفت صفحه ای بود که تلویزیون دولتی ایران کلمه به کلمه آن را خوانده و به شدت برای انتشار آن زمینه سازی کرده بود. این اظهارات دو روز پس از چهلمین سالروز انقلاب ۱۳۵۷ و در اوج تنش میان تهران و واشنگتن عنوان می شود. خامنه ای گفت: «در مورد آمریکا، حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.» رهبر جمهوری اسلامی هر مذاکره ای را «خطایی نابخشودنی» توصیف کرد و گفت مذاکره مانند «زانو زدن در برابر دشمن و بوسه زدن بر پنجه گرگ است». لحن خامنه ای با زمانی که در سال ۲۰۱۵ مذاکرات ایران و آمریکا بر سر توافق هسته ای را تایید کرد، تفاوت آشکاری دارد. دولت پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای با ایران خارج شد و می گوید ایران با برنامه موشکی خود و حمایت از گروه های تروریستی، به بی ثباتی خاورمیانه کمک می کند.
تعداد کشته های حمله انتحاری به اتوبوس حامل پرسنل سپاه پاسداران به بیش از ۲۷ نفر افزایش یافت. خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران چهارشنبه شب ۲۴ بهمن نوشت که خبر کشته شدن دست کم ۲۷ نفر تایید شده است و احتمال افزایش تعداد کشته ها وجود دارد. خبرگزاری ایرنا چهارشنبه ۲۴ بهمن گزارش داد که اتوبوس حامل پرسنل شیفت سپاه در محدوده چانعلی جاده خاش-زاهدان بود که در پی عملیات انتحاری منفجر شد. خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گروه جیش العدل مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. اطلاعیه قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه نیز می گوید که این حمله با یک خودروی مملو از مواد منفجره که در کنار اتوبوس سپاه بوده، صورت گرفته است. بر اساس این اطلاعیه، اتوبوس سپاه حامل پرسنلی بوده که از مناطق مرزی راهی شهرهای خود بودند. صدای آمریکا نمی تواند به طور مستقل جزئیات این رویداد را تائید کند. این خبر در حال تکمیل است.
دولت آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد دو شرکت مستقر در ایران و ۱۰ شخص مرتبط با آنها را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. وزارت خزانه داری ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای نام دو نهاد حقوقی ایرانی را «سازمان افق نو» و «شرکت نت پیگرد سماوات» عنوان کرد. بر اساس این بیانیه، نت پیگیرد حملات سایبری علیه مقام‌های کنونی و پیشین دولتی و نظامی آمریکا انجام داده و افق نو نیز کنفرانس‌های بین المللی برای جذب نیرو برای نیروی قدس سپاه پاسداران و کسب اطلاعات از اتباع خارجی برگزار کرده است. اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا همچنین نام ۱۰ فرد را در همین ارتباط به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است. علامرضا منتظمی بنیانگذار و مدیرعامل افق نو، حامد قشقاوی مدیر امور بین الملل، نادر طالب زاده رئیس و زینب طالب زاده دستیار مخصوص او، از جمله افرادی هستند که نام آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. بهزاد مصری، حسین عباسی (علوی)، حسین پرور، مجتبی معصوم‌پور، میلاد میرزابیگی و محمدباقر شیرین‌کار، از کارنان و اعضای «نت پیوند سماوات» نیز در ارتباط با فعالیت‌های این شرکت علیه آمریکا تحریم شده‌اند. استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در این بیانیه گفت که این وزارتخانه علیه فعالان سایبری ایران و عملیات مخفی آنها که آمریکایی‌ها را در داخل و خارج هدف قرار داده‌اند، به عنوان بخشی از «عملیات ادامه‌دار مبارزه با حملات سایبری رژیم ایران» اقدام می‌کند. در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا همچنین گفته شده است علیه «مونیکا ویت» افسر پیشین نیروی هوایی ایالات متحده، به دلیل کمک به ایران در انجام عملیات سایبری علیه مقام‌های اطلاعاتی آمریکا، اعلام جرم کرده است.  
ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۴ بهمن اعلام کرد دو شرکت مستقر در ایران را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه روز چهارشنبه اعلام کرد به عنوان بخشی از اقدامات صورت گرفته در این پرونده، علیه «مونیکا ویت» افسر سابق نیروی هوایی آمریکا، به دلیل کمک به ایران در عملیات سایبری علیه مقام‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام جرم کرده است. در بیانیه وزارت خزانه داری نام این دو «سازمان افق نو» و «شرکت نت پیگرد سماوات» عنوان شده است که نت پیگیرد حملات سایبری علیه مقام‌های کنونی و پیشین دولتی و نظامی آمریکا را انجام داده است. بر اساس این بیانیه، سازمان افق نو نیز کنفرانس‌های بین المللی در تلاش برای حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هدف جذب نیرو و کسب اطلاعات برگزار کرده است.
در حالی جلسه دیگری از دادگاه متهمان پرونده محیط زیست برگزار شد که نگرانی ها نسبت به شکنجه و اعترافات اجباری فعالان محیط زیست در این پرونده افزایش یافته است. چهارمین جلسه دادگاه فعالان محیط زیست روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به صورت غیرعلنی برگزار شدآن هم در شرایطی که مقامات قضایی می گویند «وکلای تعیینی» متهمان در دادگاه حضور داشته‌اند. این ادعا از سوی مقامات قضایی جمهوری اسلامی در حالی است که محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری در توئیتر خبر داده بود که دیگر وکیل سام رجبی یکی از متهمان این پرونده نیست. آقای آقاسی جزء وکلایی بود که در لیست مورد تایید قوه قضاییه ایران قرار نداشت. جزئیات بیشتری از جلسه چهارم رسیدگی به این پرونده منتشر نشده و تنها اعلام شده که بخش‌های دیگری از کیفرخواست پرونده خوانده شده است.  دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان محیط زیست در شرایطی است که حدود دو هفته پیش کمپین حقوق‌بشر در ایران گزارش داده بود، این فعالان برای اعتراف اجباری تهدید به مرگ شده‌اند. سازمان دیده بان حقوق بشر نیز خواستار رسیدگی به موضوع شکنجه فعالان محیط زیست شده بود. بنابر گزارش‌ها پیشتر یکی از متهمان پرونده پس از خروج از دومین جلسه دادگاه اعلام کرده بود که با کتک و تهدید ناچار به اعتراف شده است. پرونده فعالان محیط زیست هشت متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.      
اتحادیه آزاد کارگران ایران در نامه‌ای به سازمان جهانی کار از این سازمان بین المللی خواست تا برای آزادی جعفر عظیم زاده و پروین محمدی فعالان کارگری بازداشت شده در ایران اقدام کند. اتحادیه آزاد کارگران ایران روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه این نامه را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده و با اشاره به جزییات دستگیری جعفر عظیم زاده و پروین محمدی فعالان کارگری خطاب به رئیس سازمان جهانی کار از نقض گسترده حقوق کارگران و تعرض نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی سخن گفته است. در این نامه از سازمان جهانی کار خواسته شده است تا از مقامات جمهوری اسلامی بخواهند حکم آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی از جمله جعفر عظیم زاده و پروین محمدی را صادر کنند. در ماه‌های اخیر و پس از تشدید اعتراضات کارگری در حالی برخورد امنیتی حکومت ایران با فعالان کارگری افزایش یافته است که وزارت خارجه ایالات متحده امریکا این برخوردها را محکوم و اعلام کرده بود رژیم حاکم بر ایران همواره حقوق مردم را نقض می‌کند.
اقلیت های دینی و قومی در ایران طی چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی با محدودیت، تبعیض، سرکوب و برخوردهای امنیتی و قضایی روبرو بوده اند.
گروه طالبان روز سه شنبه ۲۳ بهمن نام ۱۴ عضو مذاکره کننده این گروه را اعلام کرد و  پنج نفر از آنها کسانی هستند که سابقه بازداشت در زندان گوانتانامو را دارند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قرار است زلمی خلیلزاد، فرستاده آمریکا که با شورشیان طالبان ملاقات می کرده است، ماه جاری میلادی بار دیگر با طالبان دیدار و گفت و گو کند. آسوشیتدپرس درباره این پنج نفر که سابقه زندان در گوانتانامو را دارند، نوشت که آنها در سال ۲۰۱۴ در ازای آزادی «بوئی برگدال» سرباز آمریکایی که در سال ۲۰۰۹ به دست گروه طالبان افتاده بود، آزاد شدند. نام «انس حقانی» برادر جوانتر رهبر گروه شبکه حقانی، یکی از شاخه های طالبان که در کابل زندانی است، نیز در میان مذاکره کنندگان دیده می شود. سخنگوی طالبان گفته است حقانی باید آزاد شود تا کار روی مذاکرات را آغاز کند.  
بانک مرکزی ایران در چهلمین سالگرد انقلاب جمهوری اسلامی با انتشار گزارشی از ‌کسری بودجه بی سابقه در ایران در ۹ ماه نخست امسال خبر داد.
مخالفان جمهوری اسلامی همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در چند شهر اروپایی تجمع کرده و علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.
در حالی که برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از جاسوس نبودن متهمان پرونده محیط زیست در ایران سخن گفته‌اند، روند رسیدگی و بازداشت این افراد پابرجاست و سومین جلسه محاکمه آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به صورت غیرعلنی برگزار شده است.  این جلسه بنا بر گزارش قوه قضائیه ایران با حضور وکلای «تعیینی» متهمان برگزار شده است اگر چه محمد حسین آقاسی وکیل دادگستری در توئیتر خبر داده است که دیگر وکیل سام رجبی یکی از متهمان این پرونده نیست.  پیشتر خبرهایی درباره فشار بر سام رجبی برای تغییر وکیل خود منتشر شده بود. در جلسات قبلی دادگاه نیز آقای آقاسی چون در لیست وکلای مورد تایید قوه قضاییه قرار نداشت، اجازه حضور در جلسه محاکمه موکلش را پیدا نکرده بود.  این وکیل دادگستری اعلام کرده است که «سام رجبى در مورد جاسوسى ومشاركت در جاسوسى بكلى برائت (منع پيگرد) گرفته و قطعيت يافته، ولى دو اتهام ديگر امنيتی دارد.» از سوی دیگر قوه قضائیه جزئیات بیشتری را از سومین جلسه دادگاه منتشر نکرده و تنها اعلام شده که بخش‌های دیگری از کیفرخواست پرونده  در این جلسه خوانده شده است. پرونده فعالان محیط زیست که ۸ متهم دارد که سه نفر با اتهام جاسوسی و چهار نفر نیز با اتهام فساد فی‌الارض روبرو هستند. همچنین برای یکی از متهمان اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی مطرح شده است.
پس از گذشت چهل سال از انقلاب جمهوری اسلامی و در حالی که تک خوانی زنان از نظر حکومت ایران ممنوع است، ‌این بار دادستان تهران از اعلام شکایت علیه تک‌خوانی یک خواننده زن در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر خبر داده است.  عباس جعفری دولت آبادی روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه اعلام کرده که دستگاه شکایت کننده، فیلم این مراسم را فرستاده و شکایت از این تک خوانی به همراه فیلم به دادسرای فرهنگ و ارشاد ارسال شده است.  اگر چه دادستان تهران اعلام نکرده که کدام دستگاه در این‌باره شکایت کرده است، اما این موضوع پیش از این با انتقاد تند رسانه‌های اصولگرا مواجه شده بود.  با این حال پیشتر عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتر خود تک‌خوانی زن را در این مراسم رد کرد و نوشته بود که آنچه به گوش او رسید «صدای جمع خوانی» بود.اما امروز جعفری دولت آبادی گفت که توجیه قانع کننده‌ای از  وزارت ارشاد نشنیده است. در ماه‌های اخیر برخورد حکومت ایران با خوانندگی زنان افزایش یافته به شکلی که اخیرا علی قیصری نوازنده و حمید عسگری خواننده به خاطر تک‌خوانی خوانندگان زن گروه خود دچار ممنوعیت‌ از کار شدند.      
«محمود امیری مقدم»، مدیر و سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید: نمی‌توانیم موردی از ماده‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر را پیدا کنیم که در ایران نقض نشده باشد و این امر ۴۰ سال است که ادامه دارد.
منابع خبری کارگری از تحت فشار بودن اسماعیل بخشی و سپیده قلیان برای اعتراف اجباری دوباره مقابل دوربین خبر می دهند.
خانم تاجبخش یکی از کسانی بود که پیگیر مشخص شدن محل دفن زندانیان سیاسی اعدام شده در سال ۶۷ بود. او بارها علی‌رغم ایجاد ممنوعیت از سوی حکومت ایران، برای برگزاری مراسم یادبود اعدام‌شدگان سال ۶۷ به همراه دیگر خانواده کشته‌شدگان به گورستان خاوران رفته بود.
ده‌ها نفر از پناهندگان ایرانی و مخالفان جمهوری اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی مقابل سفارت ایران در شهر آتن یونان تجمع کردند. در این تجمع که روز دوشنبه ۲۲ بهمن برگزار شده است، شرکت کنندگان شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند و خواهان برچیده شدن این رژیم شدند. آنها به انگلیسی شعار می دادند «ایران آری، ملا نه؛ آنها تروریست هستند و باید بروند.» یونان یکی از کشورهایی است که ایرانیان زیادی برای پناهندگی به کشورهای اروپایی، به آنجا می روند.
«ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در آلمان روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه با حضور در جمع ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در برلین، از این گردهمایی علیه رژیم ایران حمایت کرد.
دهها نفر از مخالفان جمهوری اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی مقابل سفارت جمهوری اسلامی در ایران تجمع کردند. در این تجمع که یکشنبه ۲۱ بهمن برگزار شد، شرکت کنندگان شعارهایی چون «شاهنشاه روحت شاد»، «مرگ بر حکومت اسلامی»، «مرگ بر خامنه ای»، و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» سر دادند. دو روز پیش از این نیز آسوشیتدپرس از پاریس گزارش داد که هواداران سازمان مجاهدین خلق با برپایی تظاهراتی در این شهر خواستار تغییر رژیم در ایران شدند. در چهلمین سال انقلاب اسلامی در ایران در حالیکه مقام های جمهوری اسلامی دستاوردهای انقلاب برای مردم را برمی‌شمارند، کارشناسان مسائل ایران در ایالات متحده در گفت و گو صدای آمریکا حاصل انقلاب را پس از چهار دهه بدتر شدن رفاه اقتصادی مردم، افزایش فساد حکومتی و سرکوب مردم دانستند.