دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، یکبار دیگر تاکید کرد که نیروی دریائی این کشور صبح پنجشنبه ١٨ ژوئیه یک پهپاد ایرانی را که به هشدارهای داده شده توجه نکرده و بیش از حد به ناو «یواس اس باکسر» نزدیک شده، هدف قرار داده و «نابود» کرده است. مقامات دیپلماتیک و نظامی ایران این اظهارات را بکلی رد کرده و اعلام داشتند هیچ پهپاد ایرانی امروز سرنگون نشده است. مسئولان وزارت دفاع آمریکا نیز در پی تکذیب ایران و تاکید دوبارۀ رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کردند که در این زمینه تردیدی وجود ندارد و «اسناد روشن» آن موجود است. این اسناد با این حال تا لحظۀ نگارش این مطلب انتشار نیافته است.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، بار دیگر از ایران خواست که به میز مذاکره بیاید.
گزارش ها حاکی است که نفتکش «استنا امپرو» با پرچم بریتانیا به طور ناگهانی مسیرش را به سمت آبهای ایران تغییر داده است در حالی که مقصد آن عربستان سعودی بوده است.
مهدی کروبی، از رهبران اعتراض‌های پس از انتخابات ۸۸ که همچنان در بازداشت خانگی است، در نامه‌ای خطاب به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، گفته است، وضعیت اسفبار امروز کشور نتیجه اداره دورهمی مملکت است.
دادگاه آمستردام، پایتخت هلند، روز پنجشنبه ٢٧ تیر/ ١٨ ژوئیه "نوفل ف." متهم ردیف اول پرونده قتل "محمدرضا کلاهی" را به عنوان آمر قتل به حبس ابد محکوم کرد؛ ۲ متهم دیگر این پرونده به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند. دادگاه آمستردام در حالی ٣ متهم این پرونده را به حبس‌های طولانی محکوم کرد که انگیزه واقعی قتل محمدرضا کلاهی روشن نشد و در هاله‌ای از ابهام باقی ماند. برغم سوء ظن‌ها، این دادگاه نتوانست درباره این موضوع تحقیق کند که آیا نقشه این قتل در ایران کشیده شده یا قضیه یک مورد جنایی عادی بوده است. در نتیجه، این داگاه اعلام کرد که مستنداتی مبنی بر دست‌داشتن جمهوری اسلامی در این قتل پیدا نشده است.
در پی اصرار مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه هیچ یک از پهپادهایشان در خلیج فارس و تنگه هرمز هدف قرار نگرفته است، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر بر سرنگون شدن پهپاد ایرانی توسط ناو آمریکایی تأکید کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با خبرنگاران غربی در سازمان ملل برای رسیدن به یک توافق با آمریکا و پایان دادن به تنش‌های فزاینده کنونی، "پیشنهاد" تصویب زودهنگام پروتکل الحاقی همراه با تشدید و دائمی شدن بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران را در قبال لغو تحریم‌های آمریکا مطرح کرده است. جوهر این پیشنهاد اینست که نظارت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران سخت‌تر و دائمی می‌شود و نگرانی‌های مطرح‌شده از سوی واشینگتن در این زمینه برطرف می‌گردد. این پیشنهاد را در وهله نخست روزنامه بریتانیایی "گاردین" در گزارشی رسانه‌ای کرد، و سپس ساعتی بعد شبکه خبری آمریکایی "اِن‌بی‌سی" آنرا گزارش داد. تا کنون هیچ مقام آمریکایی به "پیشنهاد" اخیر محمد جواد ظریف برای رسیدن به یک توافق با آمریکا پاسخ نداده است.
بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایران نشانه هایی از تمایل به کاهش تنش با دولت ترامپ بر سر برنامه هسته‌ایش ارائه می دهد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز پنجشنبه به خبرنگاران در نیویورک گفت که اگر واشنگتن تحریم‌های اقتصادی را لغو کند، تهران با بازرسی‌های بیشتر از برنامه هسته‌ایش مشکلی ندارد. اما پیشنهادی که ظریف «حرکتی عمده» توصیف کرد، چندان مورد استقبال قرار نگرفت. یک مقام ارشد دولت ترامپ به صدای آمریکا گفت: «رئیس جمهوری به دفعات گفته است خواهان مکالمه با رهبران ایران است. اگر ایران می خواهد جدیت نشان دهد، باید با پایان دادن فوری به غنی سازی اورانیوم شروع کند و تصمیم گیرنده واقعیش توافقی را به مذاکره بگذارد که شامل پایان دائمی جاه طلبی های مخرب هسته ای و ساخت موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک اتمی باشد.»
در طی هفته‌های گذشته تعدادی از شهروندان و فعالان کرد در شهرهای غربی ایران بازداشت شدند و در ادامه این بازداشت‌ها، در روزهاى اخير پنج شهروند دیگر کرد نیز در شهرهای ارومیه، شاهین دژ، تکاب و سنندج بازداشت شدند.
محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با یکی از احزاب اصلاح‌طلب، از «مردم ناراضی» خواست تا «از خودگذشتگی کنند» و «به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند.» پیش از این نیز آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در خرداد ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گفته بود حتی کسانی که حامی نظام نیستند در انتخابات شرکت کنند و رای بدهند. او پس از انتخابات، حرف خود را عوض کرد و با مصادره تعداد رای دهندگان در انتخابات به نفع خود و نظام گفت منظورش این بوده که مخالفان نظام رای بدهند، نه این که مخالفان نظام کاندیدا شوند. اکنون و در آستانه انتخاباتی دیگر تحرکات اصلاح‌طلبان افزایش یافته و در تلاش برای جلب نظر رهبر جمهوری اسلامی و شرکت در انتخابات به منظور جلب آرای مردمی هستند. به تازگی، محسن رهامی رئیس «کمیته راهبردی جبهه اصلاحات» از جلسات منظم اصلاح‌‌طلبان و اصول‌گرایان با رهبر جمهوری اسلامی خبر داده و یکی از محورهای آن را تلاش برای امیدوار نگه داشتن شهروندان ایران به شرکت در انتخابات دانسته است. رسول منتجب نیا یک چهره شاخص اصلاح‌طلب نیز گفته است: «همین که رهبری نامه‌های ما را بخوانند، امتیاز محسوب می شود.» واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به خاتمی؛ نه به انتخابات حکومتی دعوت خاتمی از مردم برای شرکت در انتخابات، یکی از عوامل پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری و اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی شمرده می‌شود، اما این بار درخواست او با واکنش‌های عموما منفی مواجه شده است. مجید توکلی، فعال سیاسی، در توئیتی سیاست ورزی خاتمی و اصلاح‌طلبان را «تقلیدی» نامیده و نوشته است، «خط قرمز آنها رای‌آوردنِ خودی‌هایشان است و نه انتخابات آزاد و دموکراتیک.» امید هم معتقد است: «باید نقطه پایانی بر انتخابِ میان بد و بدتر گذاشت.» هشتگی هم به عنوان «خاتمی [...] خورد» به راه افتاده که همراه با اعتراضات شدید به خاتمی و اعلام عدم شرکت در انتخابات توییت می‌شود، که امکان انتشار آنها در این خبر میسر نیست.    
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، و ولادیمیر پوتین، همتای روس او، روز پنجشنبه با امانوئل ماکرون در بارۀ چگونگی نجات برجام گفتگو کردند. رئیس جمهوری فرانسه در آغاز هفتۀ جاری در بلگراد اعلام کرده بود که به این منظور با همتایان ایرانی، روسی و آمریکائی خود مذاکره خواهد کرد. امانوئل ماکرون از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند از فرریختن توافق اتمی وین جلوگیری کند. این تلاش‌ها با این حال به سبب سرسختی آمریکا در برابر ایران و دیگر طرفین توافق تا کنون به جائی نرسیده است.
گروهی از زندانیان سیاسی اهل سنت سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجایی شهر کرج، به دلیل عدم توجه مسئولان این زندان به مشکلاتی همچون کمی جا، نبود تلفن و هواخوری مناسب دست به اعتصاب غذا زدند.
یک مقام ارشد کاخ سفید با اشاره به اینکه  محمد جواد ظریف در سیاست خارجی جمهوری اسلامی قدرت تصمیم‌گیری ندارد، گفت، هر پیامی از سوی ایران می بایست  مستقیما توسط  رهبر یا رئیس جمهوری آن کشور مطرح شود.
دو کشتی باری ایرانی ناتوان از ﺗﺄمین سوخت به سبب تحریم‌های آمریکا، چندین هفته است که در یکی از بنادر برزیل لنگر انداخته و نمی‌توانند به ایران بازگردند.
کمیته اطلاع‌رسانی ارتش عراق اعلام کرد که بامداد جمعه پایگاه نیروهای حشد الشعبی در آمرلی، واقع در استان صلاح‌الدین، دو بار هدف پهپادهای ناشناس قرار گرفته است. بنابر این گزارش، حمله پهپادی به پایگاه «الشهدا» در آمرلی، محل استقرار تیپ ۱۶ حشد الشعبی، در ساعات ۱:۵۰ و ۲:۲۰ بامداد جمعه صورت گرفت و راکت‌های شلیک‌شده از این پهپادها دو زخمی برجای گذاشت. خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در عراق از کشته شدن یکی از مجروحان خبر داده و برخی رسانه‌های عراقی نیز بدون اشاره به منبعی خاص، از حضور نیروهای سپاه پاسداران در این پایگاه خبر داده‌اند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و اطلاعات بیشتری درباره آن منتشر نشده است.
توقیف نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق برای یک ماه دیگر تمدید شد. دولت محلی جبل طارق که تحت حاکمیت لندن است روز ۱۳ تیر/۴ ژوئیه، یک فروند نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت خام ایران به نام "گریس یک" را در دریای مدیترانه متوقف کرد.
ایالات متحدۀ آمریکا روز پنج‌شنبه ١٨ ژوئیه/ ٢٧ تیر، شبکه‌ای بین‌المللی متشکل از ۵ شخص حقیقی و ٧ شرکت را به دلیل همکاری با برنامۀ هسته‌ای ایران تحریم کرد. دولت واشنگتن اعلام کرد که این افراد و شرکت‌های بین‌المللی، مواد و تجهیزات لازم برای برنامۀ غنی‌‌سازی اورانیوم را در اختیار ایران قرار می‌داده‌اند. جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در حساب کاربری خود در توییتر، با اشاره به تحریم ١٢ شخص حقیقی و حقوقی به دلیل ارتباط با برنامۀ اتمی ایران، اعلام کرد که فشار حداکثری ادامه می‌یابد تا ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد.
هوشنگ کوشکی از فعالان صنفی معلمان استان لرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
محمد خاتمی، رئیس‌ جمهوری سابق ایران، با تأکید بر این‌ که «انتخابات نباید تحریم شود» گفت «اصلاح‌طلبان و مردمِ ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود».
دادگاه عالی جبل‌الطارق روز جمعه، ۲۸ تیرماه، اعلام کرد که ابرنفتکش حامل نفت ایران به نام «گریس ۱» می‌تواند ۳۰ روز دیگر در توقیف بماند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت:آمریکا قادر به تحمیل جنگ نظامی علیه ایران نیست اما کاخ سفید می داند اگر جنگی علیه ایران روی دهد همه منطقه درگیر می شود و قطعا پایان آن را آمریکا رقم نخواهد زد.
دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا، عصر پنجشنبه ٢٧ تیر/ ١٨ ژوئیه اعلام کرد ناو هواپیمابر "یواس‌اس باکسر" این کشور روز پنجشنبه یک پهپاد ایرانی را که در تنگهٔ هرمز به این ناو آمریکایی نزدیک شده، نابود کرده است. این در حالی است که سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه ١٩ ژوئیه، ادعای روز گذشته رئیس جمهوری آمریکا در خصوص سرنگونی پهپاد ایرانی را تکذیب کرد و گفت: تمام پهپادهای ما سالم هستند.
نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر زندانی، در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه ایران، شرایط نگهداری متهمان محیط زیست را «غیرانسانی» و «مصداق شکنجه» توصیف کرد.  به گزارش وب‌سایت کانون مدافعان حقوق‌بشر، محمدی در نامه خود خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت متهمان پرونده محیط زیست «در شرایط بسیار دشوار و دردناکی به لحاظ وضعیت جسمی و فشارهای روحی و روانی» قرار داشته‌اند و در این مدت «به بیماری‌های طاقت‌فرسایی» مبتلا شده‌اند، اما «با همان وضعیت در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.» محمدی نوشته است که متهمان پرونده محیط زیست «تحت فشارهای روانی شدید» و «فشار بازجویان» اعتراف کرده‌اند. تعدادی از این متهمان هم پس از افشاگری در این مورد در دادگاه «تحت فشار بیشتری قرار گرفته‌اند.» محمدی در این نامه با اشاره به این‌که متهمان این پرونده زمان زیادی را در سلول‌های انفرادی گذرانده‌اند، از رئیسی خواسته است که به «این شکنجه هولناک و غیرقانونی و غیرشرعی» پایان دهد.  روهی از فعالان محیط زیست ایران بهمن ماه سال ۱۳۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. اتهام این افراد «جاسوسی» عنوان شده بود و کمی بعدتر اتهام چهارنفر از آن‌ها به «فساد فی‌الارض» تغییر پیدا کرد. کاووس سیدامامی از جمله این بازداشت‌شدگان بود که دو هفته بعد از بازداشت، خبر مرگ او در زندان منتشر شد. مقام‌های جمهوری اسلامی علت مرگ او را خودکشی عنوان کردند؛ اما خانواده سیدامامی این ادعا را رد کرده است. پیشتر کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل از «منابع مطلع و نزدیک» به آن‌ها نوشته بود که این افراد «با تهدید به مرگ» مجبور شده‌اند که علیه خود اقرار کنند. هومن جوکار، طاهر قدیریان، مراد طاهباز، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه بیش از ۵۰۰ روز است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. پوریا سپهوند، کارشناس موسسه حیات وحش میراث پارسیان، نیز بهمن سال گذشته بازداشت شد.  
دستیار ویژه رئیس مجلس‌گفت: طرح باصطلاح معامله قرن آمریکایی - صهیونیستی برای فلسطین و منطقه در واقع همان اهداف تجزیه منطقه را دنبال می‌کند.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که مسئولیت هرگونه اتفاق ناگوار نسبت به شیخ ابراهیم زکزاکی متوجه دولت نیجریه خواهد بود.