تنها محکومیت سعید مرتضوی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی،‌در پرونده تامین اجتماعی که ۱۳۵ ضربه شلاق بود با عفو رهبر ایران بخشیده شد. مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع تعدادی از کارگران تامین اجتماعی روز دوشنبه ۱۳ اسفند به خبرگزاری ایرنا گفته است که در عفو اخیر رهبر ایران حکم شلاق‌های تعزیری بخشیده شده که حکم شلاق تعزیری سعید مرتضوی در پرونده تامین اجتماعی نیز مشمول این عفو  شده است. سعید مرتضوی در پرونده تخلفات تامین اجتماعی به اتهام «تصرف اموال عمومی» به ۷۰ ضربه شلاق و به اتهام «اهمال در انجام وظیفه و تضییع اموال بیت المال» به ۶۵ ضربه شلاق محکوم شده بود.  پیشتر رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی در این پرونده برای تحصیل مال نامشروع به ۶ماه حبس تعلیقی و ۴۶ میلیون تومان رد مال نیز محکوم شده بود که در دادگاه تجدید نظر او از این دو اتهام تبرئه شد. دادستان پیشین تهران اما در پرونده‌ای دیگر در ارتباط با مرگ یک بازداشتی در جریان اعتراضات ضددولتی سال ۸۸ به دو سال حبس محکوم شده است. در دوران دادستانی آقای مرتضوی، دست کم سه تن از بازداشت شدگان این اعتراضات در بازداشتگاه کهریزک به قتل رسیدند و شمار بیشتری مورد شکنجه قرار گرفتند. همچنین دیدبان حقوق بشر، حکم دوسال زندان او را در مقایسه با جرایمی که مرتکب شده است، «سبک» توصیف کرده بود.  
سه هزار استاد دانشگاه در حمایت از صدور بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب آمادگی خود را برای ایجاد تحوّل انقلابی در نظام علمی کشور اعلام امادگی کردند.
روابط عمومی سازمان صدا وسیما ایران گفته است عادل فردوسی‌پور مجری برنامه ورزشی نود دیگر در این برنامه نخواهد بود اما در شبکه ۳ خواهد ماند. به گفته مدیرکل روابط عمومی این سازمان، از سال جدید "تحولاتی ویژه" در برنامه ۹۰ صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید پخش می‎شود.
رهبر ایران به سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نشان ذوالفقار اعطا کرد. نشان ذوالفقار بالاترین نشان نظامی ایران است و برای نخستین بار بعد از انقلاب به یک فرمانده نظامی اعطا می‌شود.
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر ارمنستان گفتند: بر خلاف میل آمریکا باید روابط مستحکم و دوستانه داشته باشیم.
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در سفری کم‌سابقه از زمان آغاز اعتراض‌ها و در پی ان جنگ داخلی در سوریه به تهران سفر کرده است.
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران امروز پنجشنبه در کرمان  و دیشب در قم و در جریان دو سخنرانی به موضوعات متعددی از جمله در رابطه با نقش جمهوری اسلامی در منطقه و دلایل اقتدار ایران در منطقه و چرا دشمن در نهایت شکست خواهد خورد، پرداخت.او درخصوص نفوذ افکاری برای جدایی انداختن بین اسلام و ایران هشدار داد. او همچنین منشاء اقتدار ایران را اسلام دانست و نظام اسلامی را حافظ اسلام و به تبع آن، اقتدار ایران  توصیف کرد. قاسم سلیمانی هشدار داد که "اگر نظام آسیب ببیند، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند و اجازه برگشت مجدد نخواهند داد.  جان کلام دو سخنرانی  دیشب و امروز " فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در واقع  این موضوع است که  "اسلام"، "نظام اسلامی" و "ایران" به مثابه اضلاع یک مثلت هستند. وی معتقد است که در صورت آسیب رسانیدن به نظام، از اسلام چیزی باقی  نمی ماند و در صورت کنار رفتن نظام و اسلام، ایرانی باقی نمی‌ماند.
رهبر جمهوری اسلامی شطرنج‌باز نوجوان را در بیت خود به حضور پذیرفت و از او به دلیل امتناع رویارویی با حریف اسرائیل تقدیر کرد. قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه نیز با این شطرنج‌باز دیدار و از او قدردانی کرد.
عبدالکریم سروش، نویسنده کتاب معروف "قبض و بسط تئوریک شریعت"، چند روز پیش در یک سخنرانی به مناسبت چهل سالگی انقلاب ایران، روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی را «باسوادترین رهبر» ایران از زمان حکومت هخامنشیان توصیف کرد. سروش اکنون در آمریکا در تبعید به سر می‌برد.
وزیر آموزش عالی سوریه در دیدار بار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از آمادگی سوریه برای ایجاد مراکز پژوهشی مشترک با دانشگاه آزاد خبر داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته است که نیروی دریایی اسرائیل می‌تواند در صورت لزوم جلوی قاچاق نفت ایران را بگیرد. او از همه قدرت‌های جهان درخواست کرده است مانع از دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران شوند.
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، در حالی که از دریافت نشان ذوالفقار از رهبر جمهوری اسلامی خبر داده است که این نشان پیش از انقلاب به فرماندهانی چون فضل الله زاهدی و امان الله میرزا جهانبانی داده شده بود. قاسم سلیمانی یکشنبه ۱۹ اسفند در اینستاگرام خود به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی نوشت که برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی این نشان به او داده شده است، در حالیکه نشان ذوالفقار در دوران پهلوی دست کم به بیش از ده نفر داده شده بود. نشان ذوالفقار در حالی به قاسم سلیمانی داده شده است که در هفته‌های اخیر حضور او در کنار بشار اسد در غیاب محمد جواد ظریف در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی، خبرساز شده بود.
خبر ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه در حالی از سوی سخنگوی این قوه تایید شد که در دو سال گذشته مدافعان حقوق بشر بارها از آقای رئیسی به عنوان ناقض حقوق بشر یاد کردند.
لاشه دو توله پلنگ ایرانی در حالی که پنجه‌های دست آنها قطع شده در شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویر احمد پیدا شده است. یک مقام محیط زیست این استان گفته است در بررسی اولیه لاشه‌ها، اثری از گلوله مشاهده نشده است.
روزنامه قانون به دلیل تیتری با عنوان «مهمان ناخوانده» برای دیدار بشار اسد رئیس جمهور سوریه با رهبر جمهوری اسلامی توقیف شد.  خبرگزاری ایسنا به نقل از دادسرای فرهنگ و رسانه روز سه‌شنبه ۷ اسفند توقیف این روزنامه را تایید و اعلام کرد که «قانون» از فردا چهارشنبه اجازه انتشار ندارد. براساس این گزارش، توقیف روزنامه قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی برای پیشگیری از وقوع جرم، توقیف موقت خواهد بود. این روزنامه پیش از این هم در در سال‌های ۹۲ و ۹۵ توقیف شده بود که آخرین توقیف آن  در پی شکایت اطلاعات سپاه و معاونت حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران صورت گرفت. ایران یکی از بزرگترین زندان‌های روزنامه نگاران است و در دو دهه گذشته بیش از یکصد نشریه توقیف شده است. با این حال  آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران  در فروردین امسال گفته بود که در ایران «آزادی بیان» وجود دارد و مردم در ابراز نظرات مختلف آزادند. حسن روحانی نیز که در دوران انتخابات، شعار  حق بهره بردن از آزادی رسانه‌ها و دموکراسی را در ایران داده بود ، در دوران ریاست جمهوری عملا نتوانست کاری از پیش ببرد و جلوی روند توقیف رسانه ها، مسدود کردن شبکه های اجتماعی و محدود سازی جریان آزاد اطلاعات را بگیرد.  به طوری که برپایه آمار ۲۰۱۸ گزارشگران بدون مرز، ایران از نظر آزادی رسانه ها در بین ۱۸۰ کشور جهان رتبه ۱۶۴ را دارد و نهادهای مدافع حقوق بشر بارها به سرکوب روزنامه نگاران و نقض آزادی بیان در ایران انتقاد کرده‌اند.  
در حالیکه انتقادها در ایران از هزینه‌های حضور جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه از جمله سوریه افزایش یافته است، آیت الله خامنه‌ای در تهران در دیدار با بشار اسد بر حمایت از دولت او تاکید کرد و گفت که به این حمایت افتخار می‌کند.
در ادامه اعتراضات به حذف عادل فردوسی پور به عنوان مجری و تهیه کننده برنامه نود مردم اقدام به نوشتن کامنت های انتقادی در زیر آخرین پست اینستاگرامی علی فروغی مدیر شبکه سه تلویزیون جمهوری اسلامی ایران کردند. آخرین پست علی فروغی مربوط به حدود یک ماه پیش است اما بر زیر این پست بیش از ۷۰ هزار نظر به چشم می خورد که در حمایت از عادل فردوسی پور و در انتقاد از مدیر شبکه سه صدا و سیما در رابطه با این مجری معروف ایرانی نوشته شده است. نوشتن این کامنت‌ها همچنان ادامه دارد. در برخی از این نظرها برخی ها خواسته‌اند تا فروغی از مدیریت شبکه سه کنار رود. نظر دهندگان در این پست به حذف عادل فردوسی پور از برنامه نود اعتراض کرده‌اند. در روزهای اخیر و در پی روشن‌تر شدن اختلافات عمیق رئیس شبکه سه سیما با علی فروغی مدیر شبکه سه، مدیر گروه ورزش این شبکه از تغییر کادر برنامه ۹۰ خبر داده بود. در ادامه این اختلافات برنامه نود این هفته نیز بر روی آنتن نرفت و عادل فردوسی پور در یک مصاحبه اعلام کرد که این برنامه ویژه نوروز آماده پخش بوده اما اجازه پخش به آن را نداده‌اند. 
حمله همزمان به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ در نیوزیلند «چندین کشته» و زخمی بر جای گذاشته است.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات اخیر همتای آمریکایی‌اش در توییتر نوشت که بر اساس تورات، پاشاهان ایرانی یهودیان را از بردگی و نسل‌کشی نجات داده‌اند. مایک پومپئو وزیر خارجه ایران گفته بود به عقیده او این امکان وجود دارد که دونالد ترامپ از سوی خدا فرستاده شده باشد تا اسرائیل را از شر ایران نجات بدهد.
توییتر رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل به فارسی در یکی از نخستین واکنش‌های بین‌المللی نوشت: «حالا کی به جای ایشان دروغ بگوید؟»
ازدواج سفید حتی به صحبتهای آقای خامنه ای راه پیدا کرده، او می گوید، این هم ترفندی دیگر از طرف دشمنان است و از مداحان خواسته برای مقابله با آن آستین ها را بالا بزنند..
شهبانو فرح پهلوی در یک پیام نوروزی ابراز امیدواری کرد که ایرانیان «در آینده‌ای نزدیک» یک «نوروز آزادی» را جشن بگیرند.
در حالیکه گفته می شد رئیس صدا و سیما رفتن عادل فردوسی پور از برنامه ۹۰ را رد کرده است، یک مقام صدا و سیما تایید کرد که برنامه ۹۰ در سال آینده بدون مجری سرشناس آن برگزار میشود.
پروفسور «پیتر آندره آلت»، رئیس انجمن روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری «احمدرضا جلالی» از زندان شد.
شهبانو فرح پهلوی با انتشار یک بیانیه، حکم زندان اخیر نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را محکوم کرده است.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا به خبر انتصاب احتمالی ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد. رابرت پالادینو در پیامی توییتری انتصاب رئیسی را "شرم‌آور" توصیف کرده است.
شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود نوروز را «پیام آوار دوستی، محبت و شاد زیستن در سرزمین اهورایی ایران» دانست.
سخنرانی نماینده فرانسه در یک کمیسیون ویژه زنان در سازمان ملل که از نسرین ستوده یاد کرده بود روز پنج‌شنبه با واکنش تند نماینده جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.
محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، سه شنبه ۲۱ اسفند گفته است که «لیست امید»در انتخابات مجلس دهم «رفع حصر» زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز، را وعده نداده بود.
به تازگی انتشار عکس و فیلمی از میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد که از هشت سال پیش در حصر خانگی هستند، واکنش‌های بسیاری داشته است. محسن نامجو، خواننده و آهنگساز ایرانی درباره این عکس‌ها و واکنش‌ها مطلبی نوشته است.
نیوزیلند به مناسبت هفتمین روز حمله مرگبار به مسجدی در این کشور مردم را به مشارکت در "روز ملی تامل" دعوت کرده است. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند همراه با تدابیر شدید امنیتی در مراسم یادبود هفتمین روز قربانیان این حمله در مسجد النور شرکت خواهد کرد.
گروه جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌‌ای از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواست تا صادق لاریجانی و علی‌اکبر‌ ناطق نوری را در ارتباط با «زمین‌خواری» در «کلاک» لواسان تحت تعقیب قضایی قرار داده و در صورت «محرز شدن تخلفات»، آنان را به «اشد مجازات» محکوم کند.
ابوالفضل قدیانی فعال سیاسی در ایران که به انتقاد از علی خامنه‌ای رهبر جمهوری مشهور است، دوباره از سوی قوه قضاییه به زندان محکوم شد. مرتضی پسر این فعال سیاسی در توئیتر خود حکم جدید زندان را منتشر کرد و نوشت که پدرش به اتهام «توهین به رهبری» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است. در حکم او آمده که دادگاه براساس گزارش یک نهاد سپاه و وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی درباره آقای قدیانی این حکم را صادر کرد. آقای قدیانی همچنین برای مجازات تکمیلی به «مطالعه و رونویسی» از کتاب‌های «حکایت زمستان» نوشته سعید عاکف، «داستان سیستان» نوشته رضا امیرخانی و «دشمن شناسی» از کتاب‌های منتشر شده در انتشارات انقلاب اسلامی، محکوم شده است. آقای قدیانی ۷۴ ساله که از نزدیکان به میرحسین موسوی است، در سال ۸۸ زندانی شد و بعد از چند سال به خاطر کهولت سن آزاد شد. او در سالهای اخیر بارها علیه خامنه ای موضع گیری کرد و گفته است او در حال سلطنت است. وی در یکی از نامه های علنی خود نوشت:‌ چرا استبداد در مصر و لیبی نامبارک و مذموم است و در ایران و سوریه ستودنی است؟ وی همچنین گفته بود: «آقای خامنه ای منفور، مطرود و مغضوب مردم ایران است.»  
ابراهیم رئیسی یکسال پیش، وقتی اصوگرایان یکدست در انتخابات ریاست جمهوری پشت نامش صف کشیده بودند، احتمالاً تصور نمی‌کرد که شماری از منتقدان و رقبایش در استقبال از حضور او در قوه قضائیه گوی سبقت را از اصولگرایان بربایند.
رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایالات متحده به مناسبت فرا رسیدن نوروز و سال نو، پیام‌های نوروزی منتشر کرده‌اند.
حجت‌الاسلام رئیسی با رای اکثریت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به عنوان نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.
معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می گوید انتصاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه ایران که سابقه دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی را داشته، «یک رسوایی» است.
امام جمعه مشهد در مخالفت با لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی و با تاکید بر اینکه دولت و ۲۹۰ نماینده مجلس «همه ملت نیستند»، اعلام کرد که در نظام جمهوری اسلامی «همه کاره رهبری است».
پادشاه عربستان سعودی که برای شرکت در نشست اتحادیه عرب- اروپا به شرم‌الشیخ مصر سفر کرده است، روز یکشنبه در این نشست، خواستار اتحاد بین‌المللی برای متوقف کردن آنچه که «حمایت ایران از شبه‌نظامیان و دخالت در امور کشورهای منطقه» خواند، شد.
نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران می‌گوید که تهران و دمشق یادداشت تفاهمی امضاء کرده‌اند که بر اساس آن، ایران ۲۰۰ هزار خانه در سوریه خواهد ساخت.
رئیس‌جمهور طی تماس‌های تلفنی جداگانه، سال نو را به مراجع عظام تقلید تبریک گفت.
نشریۀ آمریکایی نیویورک تایمز در شمارۀ امروز خود، به نقل از منابع آگاه نوشت که وزیر امور خارجۀ آمریکا، مایک پمپئو و شماری از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه های شبه نظامی شیعه عراقی را که توسط سپاه پاسداران تشکیل شده به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند. نیویورک تایمز تصریح کرده است که آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروه ها هستند، مشمول مجازات های آمریکا خواهند شد.
قاسم سلیمانی گفت، در صورت آسیب دیدن "نظام" دیگر "اجازه برگشت مجدد" به جمهوری اسلامی داده نخواهد شد. او همچنین خواستار "تبیین" اهمیت حضور بشار اسد در تهران برای مردم ایران شد. استعفای ظریف هم‌زمان بود با سفر اسد به ایران.
عباس غلامشاهی، یکی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه ایران امروز اعلام کرد که نباید در خلیج‌فارس صید ترال یا ماهیگیری عمیق انجام شود و کشتی‌ها باید برای این کار به دریاهای دور بروند.
وزیر کشور ترکیه گفته که کشورش قصد دارد به طور مشترک با ایران علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) عملیات نظامی انجام دهد. رسانه‌های ایران این خبر را به طور وسیعی منتشر کردند اما درباره واکنش مقام‌های ایرانی چیزی ننوشته‌اند.
انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی ایران که از مدت‌ها پیش نخست بصورت حدس و گمان و سپس بشکل تلویحی فاش شد، روز یکشنبه با اظهارات غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول این قوّه، بازهم بصورت غیر مستقیم، رسماً اعلام شد. او گفت «حتماً در دورۀ بعدی ریاست قوّۀ قضائیه هم به رئیس جدید، آقای رئیسی، و قوّۀ قضائیه کمک خواهم کرد».
خشایار الوند، فیلمنامه نویس مشهور و خالق آثار طنزی چون «نقطه چین»، «در حاشیه» و «مجموعه های پایتخت»، « قهوه تلخ» در اثر سکته قلبی درگذشت. او به هنگام مرگ ۵۱ سال داشت.
چین می گوید امیدوار است مذاکرات آمریکا و کره شمالی با وجود ناکامی امروز، ادامه یابد. نشست رهبران این دو کشور در هانوی پایتخت ویتنام بدون دستیابی به توافق به پایان رسید.