اخیرا در تئاتر اُپرا و باله شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، مراسم اعطای جوایز جشنواره تئاتری "پرستو-۲۰۱۹" برگزار شد. "شاه‌جایزه" یا جایزه اصلی این جشنواره را نمایش "فردوسی"، از تئاتر ابوالقاسم لاهوتی شهر دوشنبه صاحب شد.
حواشی و جنجال‌های مسابقه تلویزیونی 'برنده‌باش' با وجود توقف پخش آن از شبکه سوم تلویزیون ایران همچنان ادامه دارد. وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد که یکی از حامیان مالی (اسپانسر) "برنده باش" عامل تقلب در نظرسنجی صدا و سیما برای انتخاب بهترین برنامه این سازمان در سال ۱۳۹۷ بوده و آرا را به نفع این برنامه تغییر داده است.
به نظر می رسد در نبود توجه جدی در دستگاه قضایی و نیروی انتظامی برای پیگیری و کاهش موارد کودک‏ربایی، این خانواده‏ها هستند که می‎توانند با اقدامات و آموزش‎های به موقع تا حد ممکن فرزندانشان را از چنین آسیب‏هایی محافظت کنند.
رئیس‌جمهوری چین تلاش کرده نگرانی‌ها درباره پروژه‌های عمرانی خارجی کشورش، موسوم به 'برنامه یک کمربند و یک جاده' را کم کند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل در باره امنیت جانی پناهجویان و مهاجران در لیبی اظهار نگرانی کرده است.
شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین در نشست راه ابریشم جدید در پکن تلاش کرده تا نگرانی‌ها در باره این طرح جاه‌طلبانه را کاهش دهد. آقای شی در سخنرانی خود در این نشست سه روزه وعده شفافیت و تامین مالی برای این طرح را داده است.
عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در سفیر اخیرش به تهران صحبت کرد و گفت اگر انگلیسی‌ها، زبان رسمی را تغییر نداده بودند، مردم هند و پاکستان با فارسی زبان‌ها، احتیاج به مترجم نداشتند، خیلی‌ها حیرت کردند.
با تغییر آیین‌نامه انضباطی دانشگاه‌ها در ایران، رفتار دانشجویان در شبکه‌های مجازی در دایره تخلفاتی قرار گرفته که کمیته‌های انضباطی به آن رسیدگی می‌کنند. "انتشار عکس‌های غیراخلاقی یا مرتکب شدن کار خلاف اخلاق در فضای مجازی" از جمله مواردی است که شامل برخورد انضباطی می‌شود.
دومین دور مسابقه شبیه‌سازی شورای نگهبان در ایران که از سوی پژوهشکده این شورا برگزار می‌شود، روز جمعه شش اردیبهشت به پایان رسید. این شورا هدف از برگزاری چنین "رقابت علمی"‌ای را " آشنایی هر چه بیشتر شرکت‌کنندگان با فرآیندهای اجرایی و داخلی شورای نگهبان در نظارت بر مصوبات مجلس و تفسیر قانون اساسی" اعلام کرده است.
بیشتر اوقات نوجوانان را بی‌تفاوت و خود‌‌خواه می‌خوانیم. اما نسل جدید فعالان جوان ثابت کرده که بسیاری از نوجوانان، در حقیقت، عمیقاً به مسائل اجتماعی، سیاسی و محیط‌زیستی توجه می‌کنند و با تمام توان هم آماده‌اند تا فعالیت‌هایی در این زمینه‌ها انجام دهند.
شخصیت‌های چندنژادی که در نقاشی‌های قرن ۱۹ تصویر شده‌اند، سرانجام در دوره معاصر در کانون توجه قرار گرفته‌اند. ‌با شناسایی آنان که سالیان بسیار در سایه زیسته‌اند، زوایای پنهان حیات فردی و اجتماعی در آن دوران روشن‌تر می‌شود.
گزارش عملکرد شرکت خودروسازی رنو فرانسه برای سه ماهه اول سال جاری حاکی از آن است که خروج از ایران و کمتر شدن فروش محصولات رنو در نقاط دیگری از جهان باعث شده است تا درآمد شرکت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ٥ درصد کاهش پیدا کند.
ژائر بولسونارو، رئیس‌جمهوری برزیل به دلیل گفتن این که کشورش نباید به بهشت گردشگری همجنسگرایان تبدیل شود، مورد انتقاد قرار گرفته است. اظهار نظرهای نژادپرستانه، همجنس‌گراستیزانه و زن‌ستیزانه آقای بولسونارو همواره باعث جنجال شده است.
تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که دومین گروه بزرگ پنگوئن‌های امپراتور در قطب جنوب به طور کامل و ناگهانی ناپدید شد. این فاجعه سه سال پیش اتفاق افتاده است. حالا پژوهشگران علت این اتفاق را دریافته‌اند.
دور هفدهم پارلمان افغانستان با حدود چهار سال تاخیر افتتاح شد. رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم با اشاره به روند صلح در این کشور گفت کسانی که در پی تضعیف قانون اساسی‌اند، به فکر کودتا هستند اما عصر کودتا به پایان رسیده است. او همچنین تاکید کرد تا برگزاری انتخابات شفاف و سراسری رئیس جمهوری این کشور است.
به گفته رئیس جمهوری سریلانکا "مهره اصلی" در رشته بمب‌گذاری‌‌های مرگبار در کلیساهای این کشور، در جریان عملیات انتحاری کشته شده است. در خبری دیگر، پلیس سریلانکا گفته است که تصویری که از یکی از مظنونان این عملیات منتشر کرده متعلق به یک زن مسلمان آمریکایی است.
«بوستان»ها گویی جایی در ناکجا آباد هستند. در زمانه‌ گوشی‌های هوشمند، حق بردن گوشی تلفن همراه به درون آن‌ها وجود ندارد و زنان در هنگام ورود بازرسی بدنی می‌شوند. امکان بردن حیوانات خانگی و پسربچه‌های بالاتر از ۵ سال وجود ندارد. در واقع به دلیل فراهم شدن امکان نمایش « بدن زن» در این مکان قوانین بوستان‌ها با همه‌ کشور متفاوت است. این اندرونی‌ها با وجود غیاب کامل مردان میدان اصلی قدرت‌نمایی آنان است.
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، آمریکا را متهم کرده که در نشست اوایل سال جاری رهبران دو کشور "رفتار صادقانه‌ای نداشته است." آقای کیم گفت که صلح در شبه جزیره کره "تماما به آمریکا وابسته است."
وزیر خارجه ونزوئلا برقراری پروازهای مسقتیم هواپیمایی ماهان ایر به آن کشور را تکذیب کرده اما گفته است که در حال حاضر، مذاکراتی برای برقراری یک خط پرواز مستقیم بین دو کشور در جریان است. او همچنین از گسترش روابط با روسیه از جمله خرید تجهیزات نظامی از آن کشور دفاع کرده است.
محمدجواد ظریف گفته است که پرونده نازنین زاغری- رتکلیف، شهروند ایرانی - بریتانیایی دربند در ایران، مسئله‌ای جدا از پیشنهاد او برای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا است.‏
این هفته مسعود بهنود مروری دارد بر مجله‌های صدا، جهان کتاب، رود و چلچراغ.‏
توفان قدرتمندی به نام «کنت» بر خاک موزامبیک شروع به باریدن کرده است. موزامبیک هنوز از صدمات توفان قبلی رهایی نیافته است.
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بالاخره در جواب خواسته‌های معترضان معروف به «جلیقه زردها» وعده‌ داد که از مالیات‌ها بکاهد، بازنشستگی را افزایش دهد و در خدمات رفاهی تغییراتی بدهد.
مقام‌های سریلانکا یک صد نفر از تعداد کشته‌شدگان انفجارهای روز عید پاک کاستند. آنها می‌گویند که از ابتدا در شمارش تعداد کشته‌ شدگان اشتباه کرده بودند.
همزمان با سالروز تشکیل حشد شعبی، در بغداد پایتخت عراق، کنگره‌ای با نام "سپاس از ایران" برگزار شد. کنگره گرامیداشت نقش ایران در فروپاشی داعش با شعار "خون ما یکی است" (دمنا واحد) روز چهارشنبه در خیابان فلسطین در شرق بغداد برگزار شد.