بیش از چهار دهه از روزگاری که تهران یک گروه فعال اُپرا داشت می‌گذرد. ممنوعیت تکخوانی زنان، لزوم پوشش اسلامی و مقابله‌ حکومت تازه در برابر نمادهای فرهنگ غربی از مهمترین دلایلی بود که ادامه کار این گروه را پس از انقلاب ناممکن کرد.
تفاوت سیاست خارجی ترامپ و بایدن در شکافی نظری و عمیق ریشه دارد که به دلیل میزان قدرت این کشور، این تفاوت اثراتی مهم بر جهان خواهد گذاشت. ریشه این شکاف و اثرات آن بر سیاست بین‌الملل چیست؟
امروز دهمین سالگرد درگذشت اِولین باغچه‌بان است. او وقتی دانشجوی کنسرواتوار دولتی آنکارا بود با ثمین باغچه‌بان، آهنگساز ایرانی ازدواج با او در سال ۱۳۲۹ به ایران آمد.
سودان و آمریکا دیروز توافقی امضا کردند که بر اساس آن، قرار است واشنگتن بعد از بیش از دو دهه، حکومت سودان را مثل دولت‌های دیگر به رسمیت بشناسد.‌
شون کانری، هنرپیشه بریتانیایی که به عنوان اولین بازیگری که در نقش جیمز باند ظاهر شد، در نود سالگی درگذشت. او که در بیش از شصت فیلم ظاهر شد، به خاطر هویت سینمایی‌ای که برآمده از ظاهر و صدای گیرا و مردانه‌اش بود به عنوان یک سمبل سکس و یکی از جذاب‌ترین مردان تاریخ سینما شناخته می‌شد
کمتر از ۸۰ ساعت تا پایان رای‌گیری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی است و تعداد کسانی که زودهنگام یا پستی رای داده‌اند از ۹۰ میلیون نفر بیشتر شده است.
در افغانستان همزمان با حرف و حدیث‌ها درباره گفتگوهای صلح با طالبان ، بحثهای داغی بر سر میزان انعطاف حکومت در زمینه ساختار نظام در برابر طالبان جریان دارد.
وبسایت مقاومت ملی احواز و همسر حبیب کعبی از رهبران این گروه بازداشت او را در ترکیه تایید کرده‌اند. هدا هاشمی، همسر حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که او از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شده است.
عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز گذشته در مصاحبه با مجله اشپیگل گفت که او اخیرا با گلبدین حکمتیار و با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی دیدار کرده و گفت که ما در افغانستان هیچ ترجیحی نداریم. تنها منافع ما این است که دولت آینده در کابل به هند اجازه عملیات از آنجا علیه پاکستان را ندهد.
دو مرد در ایالت اوتارپرادش هند به دلیل گول زدن یک پزشک و تشویق او به خریدن چراغ علاءالدین بازداشت شده‌اند. یکی از آنها حتی خود را به شکل علاءالدین درآورده بود تا پزشک واقعی بودن چراغ را باور کند.
بی‌تردید ۸.۶ برابر شدن قیمت دلار در دوران ترامپ تنها تحت تاثیر سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران اتفاق نیفتاده و آزمون و خطای سیاست‌های داخلی دخیل بوده است. با این حال دونالد ترامپ می‌تواند ادعا کند در افزایش ۷۶۴ درصدی نرخ دلار در برابر ریال نقشی قابل توجهی داشته است.
خیلی‌ها شب هالووین را یکی از ترسناک‌ترین شب‌ها می‌دانند؛ امسال در اتفاقی نادر که قرار است در شب هالووین آسمان با ماه آبی روشن شود.دیدن این صحنه خیلی تماشایی است اما ستازه‌شناسان می‌گویند ماه آبی نیست.
با اعلام نتیجه کنکور آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها، شماری از دانش‌آموزان بهائی گفته‌اند که به روال هر سال بار دیگر از ورود به دانشگاه منع شده‌اند.
زلزله‌ای به بزرگی ۷ که دیروز غرب ترکیه و جزیره ساموس یونان را لرزاند جان دست‌کم ۲۸ نفر را گرفته است.
در ایران کارشناسان بهداشتی هشدار داده‌اند که برای کنترل همه گیری کرونا باید دو تا سه هفته کشور را تعطیل کرد، در غیر این صورت آمار قربانیان بیشتر خواهد شد.
رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی دولت آمریکا خواهان اعزام نیروی پاسدار صلح به قره‌باغ شده اما تأکید کرده که این نیروها بهتر است از کشورهای اسکاندیناوی باشند.
بر اساس آمارهای رسمی در ۲۴ ساعت گذشته ۹۴ هزار مورد ابتلای جدید به کرونا در ایالات متحده به ثبت رسیده است؛ در بعضی ایالت‌ها این جهش بسیار شدید بوده است. در بریتانیا هم با افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر احتمال آن می‌رود که دوباره قرنطینه سراسری به اجرا گذاشته شود.
مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت کانادا گفته که قرار است تا سه سال آینده به بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مهاجر شامل کارگران ماهر، اعضای خانواده و پناهندگان اقامت دائم کانادا داده شود. بنا به این طرح، سال اول ۴۰۱ هزار مهاجر، سال دوم و ۴۱۱ هزار و سال سوم در ۲۰۲۳ میلادی ۴۲۱ هزار مهاجر پذیرفته خواهند شد.
وزارت مالیه/دارایی افغانستان امروز صدور مجوز تردد (جواز سیر) و پلیت/پلاک برای خودروهای غیرقانونی موجود را آغاز کرد. براساس اعلام این وزارت، تنها در ده سال گذشته حدود ۴۰ هزار خودرو به صورت قانونی وارد افغانستان شده است. وزارت مالیه به صاحبان خودروهای غیرقانونی فرصت داد تا ۲۷قوس/آذر جواز تردد بگیرند.
ووهان مرکز انفجار همه‌گیری کووید-۱۹ بود، مساله‌ای که باعث بدنامی این شهر شد. اما در ماه اکتبر بیش از ۱۹ میلیون نفر در ظرف تنها یک هفته از این شهر بازدید کردند. قطعا نمی‌توان فشار مقامات محلی و ملی را برای این تجدید حیات نادیده گرفت، ولی موجی از حسن نیت مردم چین هم در‌ آن ایفای نقش کرده است.
شون کانری، هنرپیشه‌ای که در نقش جیمز باند ایفای نقش کرد در ۹۰ سالگی درگذشت.
پیشینه موضع گیری جو بایدن درباره افغانستان به بیشتر از یک دهه پیش بر می‌گردد گاهی با واکنش‌هایی در افغانستان مواجه شده است.
به گفته یکی از مقام‌های ارشد فدراسیون بین‌المللی شطرنج، وزارت کشور بریتانیا با اعطای پناهندگی به شهره بیات، داور بین‌المللی شطرنج موافقت کرده است. زمستان پارسال انتشار عکس‌های او در مسابقات قهرمانی شطرنج روسیه بدون روسری جنجال‌برانگیز شد.
در پی زلزله شدید در ازمیر ترکیه، تعداد بیشتری طی شب گذشته از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند. گروه‌های امداد با وجود خطر صدها پس لرزه همچنان در زیر ساختمان‌های فروریخته در جستجوی افرادی هستند که احتمالا زنده مانده‌اند. سازمان امداد ترکیه تاکنون مرگ ۲۴ نفر و مجروح شدن صدها نفر را تایید کرده است.