رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه در توئیتی خطاب به گروهی از نمایندگان زن رنگین‌پوست کنگره گفت که آنها باید به «کشورهای ورشکسته و پر از جرم و جنایتی» برگردند «که از آنجا آمده‌اند».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه از محدودیت های اعمال شده برای دیپلمات های ایرانی و خانواده هایشان در نیویورک انتقاد کرده است.
رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و وکیل شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق ایران، جمهوری اسلامی را «رژیمی وحشت‌آفرین» و «حکومت آدمکش‌ها» خواند و خواستار افزایش فشار بر این حکومت شد.
نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه واکنش اتحادیه اروپا به عبور ایران از سقف تولید و سطح غنی‌سازی اورانیوم را محکوم کرد و گفت روش اروپا یادآوری دیپلماسی شکست خورده در قبال حکومت آلمان نازی در آستانه جنگ دوم جهانی است.
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیشب ضمن تأیید کاهش نیروهای حزب‌الله در سوریه، گفت در صورت آغاز جنگی بین آمریکا و ایران، این کشور تنها نخواهد ماند و تمام منطقه، از جمله اسرائیل شعله‌ور خواهد شد و ایران قادر است با قدرت و شدت اسرائیل را موشک‌باران کند.
دونالد ترامپ می‌گوید ناو جنگی آمریکا یک پهپاد ایرانی را که به چند صد متری یک شناور نزدیک شده بود را سرنگون کرده است.
رئیس قوۀ قضائیه جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی در نشستی با حضور ٩٠٠ تن از ائمۀ جمعۀ سراسر کشور از آنان خواست که در کاستن جرایم و جلوگیری از افزایش پرونده های قضایی به این قوه یاری رسانند. ابراهیم رئیسی گفت که او قصد دارد از توان همۀ بخش های جامعه به ویژه ائمۀ جمعه کشور برای کاستن جرایم استفاده کند.
جواد لعل محمدی به عنوان سخنگوی ١۴ نفری که در بیانیۀ خود خواستار استعفای آیت‌الله خامنه‌ای شده بودند، اعلام کرد که مسئولیت هرگونه سوءقصد احتمالی به جان این ۱۴ تن، "حاکمیت نظام و شخص رهبر، قوۀ قضاییه، سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، نیروهای خودسر وابسته به رژیم و حتی شورای امنیت ملی خواهد بود". از این گروه تاکنون دو نفر به زندان افتاده‌اند.
آمریکا اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک نفتکش خارجی را «قویا محکوم» کرد. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که ایالات متحده «قویا ادامه آزار شناورها و مداخله در امنیت عبور از تنگه هرمز و اطراف آن توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم می کند.» این بیانیه از ایران خواسته است که به این اقدامات «غیرقانونی» پایان دهد و «شناور و خدمه توقیف شده آن را فورا آزاد کند.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده به همکاری نزدیک با متحدان و شرکای خود ادامه می دهد تا «روش های اخاذی رژیم ایران» بیش از این امنیت دریایی و تجارت جهانی را به خطر نیاندازد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنجشنبه ۲۷ تیر اعلام کرد که این نیرو یک «نفتکش خارجی» را که به گفته سپاه مشغول «قاچاق سوخت» بود، در خلیج فارس توقیف کرده است.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر این‌که دونالد ترامپ تصمیم نهایی در مورد مذاکره با ایران را خواهد گرفت، اما می‌گوید سخنان اخیر رئیس‌جمهوری ایران «همان پیشنهادی‌ست که او به کری و اوباما ارائه کرده بود».
انتخابات فدراسیون کشتی پس از رد و تایید صلاحیت مکرر برخی نامزدها از سوی وزارت اطلاعات، برگزار شد و علیرضا دبیر در دور دوم به ریاست فدراسیون رسید.
«رودی جولیانی» شهردار پیشین نیویورک و وکیل شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، جمهوری اسلامی را «رژیمی وحشت آفرین» خواند و از شهامت برخی چهره‌های اروپایی در حمایت از یک گروه مخالف رژیم ایران تقدیر کرد.
علیرضا نوری زاده گفته است که در صورت وقوع درگیری نظامی میان آمریکا و ایران، اسرائیل دخالتی در این منازعه نخواهد کرد و تمام توان خود را بر نابودی حزب الله لبنان متمرکز خواهد ساخت. نوری زاده بخشی از تهدیدهای حزب الله و برخی رهبران سپاه پاسداران را نتیجۀ نگرانی آنان از خطر جنگ دانسته است. او ابراز امیدواری کرده که در این شرایط حسّاس مقامات نسبتاً عاقل رژیم اسلامی ایران نظیر حسن روحانی و محمدجواد ظریف قدری به وظیفۀ  ملی خود عمل کنند و نگذارند که سخنان یا اقدام های نسنجیدۀ فرماندهان سپاه پاسداران یا آیت الله خامنه ای به وقوع جنگی ناخواسته و ویرانگر منجر شود.  
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۱ تیرماه بار دیگر به ایران هشدار داد که مواظب باشد.
ایالات متحده برای رفت‌وآمد و سفر دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک و خانواده‌های آنان محدودیت وضع کرده است. 
معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران گفت ماموران نیروی انتظامی در برخورد با افرادی که «عروسی مختلط» برگزار می‌کنند، «جدیت» خواهند داشت و در عروسی‌ها «زن و مرد باید کاملا جدا باشند.» به گزارش مهر، تقی افرند، معاون نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی تهران، گفته است که نیروی انتظامی در جریان یک جلسه توجیهی به همه روسای تالارها و هتل‌ها اعلام کرده است که در صورت مختلط بودن عروسی‌ها «با مدیران تالار به شدت برخورد می‌شود.» افرند با اشاره به این‌‌که این برخوردها «براساس قوانین و مقررات» جمهوری اسلامی انجام می‌شود، خبر داد که رئیس اتحادیه هتل‌داران هم «توجیه» شده است که برگزاری عروسی مختلط کاملا ممنوع است. برگزاری جشن عروسی در «باغ‌تالارها» هم از جمله مواردی است که معاون نظارت بر اماکن پلیس تهران به آن اشاره کرده است. به گفته او «به محض مطلع شدن ما از این رفتار با آن‌ها هم به شدت برخورد می‌شود.» پیشتر دادسرای تهران هم از مردم خواسته بود موارد «هنجارشکن» نظیر مراسم‌‌هایی چون «رقص مختلف» را به این نهاد اطلاع دهند.   
خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه، در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و برخی از سامانه‌های خبری مانند "گذار" (سامانه دموکراسی و داد) منتشر شد. "گذار" می‌نویسد که این پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود بازداشت شده است.
محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان با تاکید بر اینکه «همه دارایی‌هایش را با ۳ میلیون تومان» واگذار می‌کند، درباره شایعات اقتصادی پیرامون فرزندانش توضیحاتی داده است.
رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه ضمن رد گزارش‌ها در خصوص صحبت با یک سناتور آمریکایی جهت مذاکره با ایران، تاکید کرد، ایالات متحده به دنبال دستیابی به توافق دراز مدت با ایران است.
رئيس سازمان بسیج زنان گفته است شایعه ممنوعیت بستنی خوردن زنان در پیاده‌روها، طراحی «اندیشکده‌های دشمن» بود.
مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ٢١ تیر/ ١٢ ژوئیه طرحی را تصویب کرد که اختیارات رئیس جمهوری آمریکا برای آغاز جنگ با ایران، بدون مشورت با کنگره را محدود می کند. این طرح که مورد تأیید اکثریتی از نمایندگان هر دو حزب اصلی آمریکا، دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفت، در قالب متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا افزوده می‌شود. این متمم قانونی برداشت بودجه از صندوق فدرال برای جنگ با ایران را بدون تصویب کنگره ممنوع می‌کند.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۳ تیر از قول دو منبع آگاه گفت دولت ایالات متحده روادید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جهت ورود به آمریکا و شرکت در یک نشست سازمان ملل متحد در نیویورک را صادر کرده است.
پس از انتشار خبرهایی از بازداشت «فریبا عادل‌خواه» پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس در فرانسه، جمهوری اسلامی بازداشت این پژوهشگر ایرانی فرانسوی را تایید کرد.
جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، می‌گوید اگر جمهوری اسلامی تضمین دهد که نفتکش توقیف‌شده در جبل‌الطارق به سوریه نخواهد رفت، لندن آزاد شدن آن کمک خواهد کرد.
دولت آرژانتین گروه حزب‌الله لبنان را که مظنون به دو حمله به شهروندان این کشور است، در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.
در انتخابات هیئت رئیسه شورای نگهبان، آیت‎‌الله جنتی به عنوان دبیر و کدخدایی به عنوان قائم مقام دبیر و سخنگو ابقا شدند.
مجلس نمایندگان ایالات متحده، توئیت‌های رئیس‌جمهوری آمریکا که گفته می‌شود به چهار عضو این مجلس اشاره دارد، را «نژادپرستانه» توصیف و محکوم کرده‌است. ترامپ می‌گوید «ذره‌ای نژادپرستی در او وجود ندارد».
رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌گوید که پیشرفت‌های زیادی در ارتباط با ایران بدست آمده و واشینگتن خواستار کمک و همکاری با ایران است.
رهبر جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق هشدار داد که این اقدام «بی‌جواب نمی‌ماند».
گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی دو فعال مدنی، در حکم جدیدی که از سوی دادگاه انقلاب تهران برای آنها صادر شده هر کدام به سه سال و هفت ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت در احزاب و گروه‌ها محکوم شدند.
طبق اعلام سخنگوی هیئت رئیسه مجلس دو تن از نمایندگان مجلس دهم از برخی وزرا درخواست آپارتمان در تهران داشتند.
محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی و یکی دیگر از ۱۴ امضاکننده بیانیه استعفای علی خامنه‌ای از رهبری، روز شنبه توسط مأموران امنیتی در شهرستان آران و بیدگل بازداشت و به زندان کاشان منتقل شد. نزدیکان محمد مهدوی‌فر به رادیوفردا گفتند که علت بازداشت او «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» عنوان شده است. این فعال مدنی که در سال‌های اخیر بارها زندانی شده است، در حال گذراندن دوره تبعید خود بود و از چند روز پیش به مرخصی اعزام شده بود. از بین ۱۴ نفری که با امضای یک بیانیه خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری جمهوری اسلامی و تغییر بنیادین قانون اساسی شدند تاکنون محمد نوری‌زاد بازداشت و سه تن دیگر، شامل رضا مهرگان، محمدحسین سپهری و جواد لعل‌محمدی، پیام‌های تهدیدآمیز دریافت کرده یا مورد حمله قرار گرفته‌اند.
یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه اعلام کرد که ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده اف-۳۵ کنار می گذارد. واشینگتن پیش از این بارها به آنکارا در خصوص خرید سامانه روسی اس-۴۰۰ هشدار داده بود.
جواد لعل محمدی، سخنگوی گروه ۱۴، با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با احتمال «سوءقصد» به جان امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت الله خامنه‌ای اعلام کرد که « ازین پس هر اتفاقی برای ما بیافتد، اولیاء دم این گروه، ملت ایران است.»
فروش جهانی شرکت خودرو ساز فرانسوی "پ اس آ"، سازنده خودروهای پژو، سیتروئن، دِ اس، اوپل و واکسهال در شش ماهه اول سال ۲۰١۹ میلادی ۸‚١۲ درصد سقوط کرد. در بیانیه‌ای که امروز از سوی این شرکت خوروساز فرانسوی منتشر شد، علت اصلی این سقوط، توقف فروش  و فعالیت های این خودرو ساز در ایران و مشکلات تجاری در چین عنوان شده است.
به گزارش رسانه‌های ایران، روز دوشنبه همزمان با بازدید معاون رئیس جمهور ایران از دهکده گردشگری در قزوین، یک قلاده شیر به متصدی این دهکده حمله و او را زخمی کرد.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه برای شرکت در یکی از نشست‌های سالانه سازمان ملل عازم نیویورک شد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، محمدجواد ظریف قرار است پس از شرکت در نشست شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل، به کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوا و بولیوی نیز سفر کند. حدود سه هفته پیش وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که واشینگتن محمدجواد ظریف را در فهرست تحریم‌های اقتصادی قرار خواهد داد. با این حال خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از دو منبع مطلع گزارش داد که آمریکا «فعلا» محمدجواد ظریف را تحریم نمی‌کند. تاکنون هیچ‌یک از وزیران خارجه جمهوری اسلامی مشمول تحریم نشده‌اند ولی علی‌اکبر ولایتی سال‌هاست که درگیر پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان در آرژانتین است.
محمد خاتمی، رئیس‌ جمهوری سابق ایران، با تأکید بر این‌ که «انتخابات نباید تحریم شود» گفت «اصلاح‌طلبان و مردمِ ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود».
خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۷ تیرماه گزارش داد که دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم های آمریکا نتوانسته‌اند سوخت مورد نیاز خود را تامین کنند و قادر به بازگشتن به ایران نیستند
در ادامه واکنش‌ها به ای‌میل‌های لو رفته سفیر سابق بریتانیا در آمریکا، یک روزنامه بریتانیایی روز یکشنبه بر خلاف توصیه پلیس اقدام به انتشار شماری از این ای‌میل‌ها کرد.
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران خبر داد که محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس، به اتهام «فساد اقتصادی» به مدت چند ساعت بازداشت شده و با وجود وثیقه اولیه پنج میلیارد تومانی در نهایت با قرار«التزام به حضور با قول شرف» آزاد شده است.
دادگاه آمستردام، پایتخت هلند، روز پنج‌شنبه نوفل ف.، متهم اول پرونده قتل محمدرضا کلاهی، را به حبس ابد محکوم کرد اما اعلام داشت مستنداتی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در این قتل پیدا نشده است.
داده‌های ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد که دو روز قبل یک نفتکش اماراتی هنگام گذشتن از تنگه هرمز از دید رادارها ناپدید شده است، موضوعی که با اوج گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا، به نگرانی‌ها از توقیف این نفتکش توسط تهران دامن زده است.