بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه، یکم بهمن، گفت که حملات هوایی روز دوشنبه اسرائیل به سوریه عمدتاً مواضع نظامی برپا شده توسط ایران را هدف قرار داده و هشدار داد که جمهوری اسلامی با عواقب تهدید به نابودی اسرائیل مواجه خواهد شد.
فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران گفت که نیروهای این واحد «بی‌صبرانه و با تمام وجود آماده نبرد» با اسرائیل و «محو آنها از روی زمین هستند».
یک مقام ارشد دولت آلمان روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که برلین مجوز شرکت هواپیمایی ماهان را برای فعالیت در آلمان لغو کرده‌است.
رئیس جمهور ایران ضمن تاکید بر شکست سیاست فیلترینگ در ایران گفت که به دلیل نبود رسانه‌های آزاد در ایران، فضای مجازی دچار «تورم» شده و مردم می‌خواهند همه موضوعات را در این فضا بیان کنند.
وزیر خارجه آمریکا در توئیت‌هایی که شب یک‌شنبه ۳۰ دی ماه منتشر کرده، به موضوع گروگانگیری کارکنان سفارت کشورش در سال ۵۸ اشاره کرده، و خواستار آزادی زندانیان آمریکایی در ایران شده‌است.
ساعاتی پس از آن‌که خبر بازداشت سپیده قلیان، کنشگر اجتماعی، منتشر شد، رسانه‌های داخل ایران خبر بازداشت اسماعیل بخشی، نماینده سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را تائید کردند.
ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته‌است نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده‌است. اسرائیل به سوریه هشدار داده از اقدام تلافی‌جویانه علیه خاک یا نیروهای آن کشور خودداری کند.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در گفت‌وگویی با رادیو فردا از اعمال «تبعیض» علیه سنی مذهب‌ها و «فقدان مساوات» میان اقوام و مذاهب در ایران انتقاد کرد.
پلیس یونان برای متفرق کردن ده‌ها هزار نفری که خارج از ساختمان پارلمان این کشور در آتن گرد هم آمده بودند تا به رای‌ هفته آینده نمایندگان نسبت به تصویب توافق یونان و مقدونیه بر سر نام مقدونیه شمالی اعتراض کنند، گاز اشک‌آور شلیک کرد.
تیم ملی فوتبال ایران با برتری دو بر صفر مقابل عمان، راهی مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا شد.
شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم مفسدان و اخلالگران اقتصادی، پنج صراف که اتهام آنها «تصاحب ارزهای مداخله‌ای بازار» عنوان شده را به حبس، جریمه نقدی و شلاق محکوم کرد.
به دنبال بازداشت دوباره سپیده قلیان پس از پخش مستند «طراحی سوخته» از تلویزیون ایران، فایل گفت‌و‌گوی تلفنی میان وی و یکی از ماموران وزارت اطلاعات منتشر شد.
وب‌سایت سنی آنلاین خبر داد که چهارنفر از «پرسنل» این وب‌سایت که پیش از این توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران احضار و بازجویی شده بودند، به دادسرای  زاهدان احضار شده‌اند.
در گزارش تلویزیونی «طراحی سوخته» که شنبه‌شب از برنامه «بیست‌وسی» تلویزیون ایران پخش شد، گوینده با اشاره به موضوع شکنجه اسماعیل بخشی، فعال کارگری، می‌گوید این موضوع «سبب احیا شدن جریان‌های خارج از کشور شد».
ارتش اسرائیل می‌گوید پدافند هوایی این کشور روز یک‌شنبه راکتی را که از سوریه به سمت اسرائیل پرتاب شده بود رهگیری و منهدم کرده است. این در حالی است که سوریه نیز در همین روز گفته بود که اسرائیل علیه دمشق حمله هوایی انجام داده است.
پس از گذشت یک سال از فوت سینا قنبری، یکی از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات دی ماه، در زندان، یک همبندی‌اش از«قتل» او در زندان سخن گفته و همبند دیگرش نیز گفته که او در زندان «با پلاستیک خفه شده» است.
نمایندگان مجلس ایران در جلسه روز یک شنبه،۳۰ دی، بر مصوبه سابق خود درباره الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم« اصرار» کردند و این لایحه درمجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد.
ارتش ایالات متحده می‌گوید ناوشکن دونالد کوک برای عملیات امنیت دریایی و تقویت ثبات دریایی همراه با دیگر اعضای «ناتو»، راهی دریای سیاه شده‌است. این اقدام پس از بالا گرفتن تنش‌ها در پی رویارویی نظامی گارد ساحلی روسیه با نیروی دریایی اوکراین، انجام می‌گیرد.
سفیر اسرائیل در سازمان ملل پرتاب ماهواره پیام را «نقض قطعنامه ۲۲۳۱» شورای امنیت توصیف کرده و از اعضای این نهاد خواسته‌است جلوی «تهدیدهای» موشکی ایران را بگیرند.
رئیس هیئت مخالفان در مذاکرات صلح سوریه به خبرگزاری رویترز گفته در حالی‌که شرایط برای پیش‌برد یک راه‌حل سیاسی «مهیا شده»، وقت آن است که خواسته اکثریت مردم در آن کشور برای دستیابی به چنین راه‌حلی برآورده شود.
همزمان با گزارش‌ها درباره تصمیم وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای صدور بیانیه‌ای علیه برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی، رسانه‌ها از تنش در نشست دیپلمات‌های اروپایی و معاون وزیر خارجه ایران خبر دادند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران با انتقاد از انتشار گزارش‌ها درباره بازداشت فردی در ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی گفت که هدف این گزارش‌ها  تلاش برای «تخریب روابط ایران و اروپا» است. وی ارتباط فرد بازداشت‌شده با ایران را رد کرد.
محسن دلاویز، مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، نهاد زیر نظر وزارت نفت، می‌گوید ۴۰ درصد از انرژی مصرفی کشور بدون اینکه به دست مصرف‌کننده برسد، به هدر می‌رود.
همزمان با گزارش‌ها درباره تصمیم وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای صدور بیانیه‌ای علیه برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی، رسانه‌ها از تنش در نشست دیپلمات‌های اروپایی و معاون وزیر خارجه ایران خبر دادند.
درحالی که دولت حسن روحانی خواستار بررسی سریع‌تر لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام شده بود، این مجمع در جلسه روز شنبه ۲۹ دی خود، لایحه یادشده را تصویب نکرد و برخی از اعضای این نهاد نیز از «ایرادات بسیار» به آن سخن گفتند.