امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از دستگیری فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی ابراز نگرانی شدید کرد و از حسن روحانی خواست در این باره توضیحات روشن ارائه کند. خانم فریبا عادلخواه پژوهشگر مرکز مطالعات بین‌المللی موسسۀ مطالعات سیاسی پاریس است و دکترای خود را در رشتۀ انسانشناسی از «مدرسۀ مطالعات عالی علوم اجتماعی پاریس»کسب کرده و کتاب‌ها و مقالات پژوهشی متعددی دربارۀ ایران و افغانستان منتشر کرده است.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که از ماه‌ها پیش برای حفظ برجام تلاش می‌کند، در چند روز آینده با روسای جمهوری آمریکا، ایران و روسیه به همین منظور گفتگو خواهد کرد. رئیس جمهوری فرانسه که در هفته‌های اخیر در این باره با همتایان ایرانی و آمریکائی خود مذاکره کرده و دو بار مشاور دیپلماتیک خود را برای آگاهی از دیدگاه‌های ایران به تهران اعزام کرده است، تلاش می‌کند از تشدید بحران میان ایران و آمریکا جلوگیری کند و با کسب امتیازاتی از هر یک از دو طرف، باب گفتگو را به منظور تداوم بخشیدن به برجام بگشاید.
فروش جهانی شرکت خودرو ساز فرانسوی "پ اس آ"، سازنده خودروهای پژو، سیتروئن، دِ اس، اوپل و واکسهال در شش ماهه اول سال ۲۰١۹ میلادی ۸‚١۲ درصد سقوط کرد. در بیانیه‌ای که امروز از سوی این شرکت خوروساز فرانسوی منتشر شد، علت اصلی این سقوط، توقف فروش  و فعالیت های این خودرو ساز در ایران و مشکلات تجاری در چین عنوان شده است.
حزب چپ ایران پانزده ماه پس از اعلام موجودیت، در نخستین کنگره خود که در روزهای ١٢ تا ١٤ ژوئیه/ ٢١ تا ٢٣ تیرماه، در شهر کُلن آلمان برگزار شد، تاکید کرد که خواستار عبور از جمهوری اسلامی با اتکا به جنبش‌های داخلی کشور است. در نشست‌های سه روزه کنگره این حزب، علاوه بر اعضای اصلی آن برخی چهره‌های شناخته شده سیاسی خارج از کشور نیز به عنوان ناظر یا میهمان حضور داشتند.
بر اساس گزارش دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با عنوان «بررسی ﻣﺳﺄله بازماندگی از تحصیل و بیسوادی در نظام آموزش و پرورش ایران» که در اواخر اسفند ماه سال گذشته منتشر شد، سرشماری رسمی که در سال ۱۳۹۵ خورشیدی / ۲۰۱۶ میلادی انجام گرفت، نشان داد که نزدیک به ۹ میلیون بیسواد در کشور وجود دارد که ۱۰ تا ۴۹ سال دارند.
وزرای امور خارجۀ کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، روز دوشنبه ١۵ ژوئیه/ ٢٤ تیر، در بروکسل راه‌های حفظ توافق اتمی با ایران و واداشتن این کشور به انجام تعهدات خود در این چهارچوب را بررسی می‌کنند. با این حال مقامات اروپائی پنهان نمی‌کنند که فراهم ساختن شرایط لازم برای لغو تصمیمات اخیر ایران در خودداری از اجرای برخی مفاد برجام با دشواری بسیار روبروست. در همین حال، اروپا خود را در وادار ساختن آمریکا به لغو مجازات‌ها و کاهش فشار بر ایران ناتوان می‌بیند.
افشاگری‌های جدید در مورد ایمیل‌های لُو رفته "کیم داروش" سفیر سابق بریتانیا در آمریکا، نشان می‌دهند که دونالد ترامپ به دلیل شخصیتی و لج‌بازی با اوباما از برجام خارج شده است.
ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه امروز گفت که از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و احتمال بروز یک حادثه که می‌تواند منجر به جنگ شود، بسیار نگران است. او خواستار کاهش تنش‌ها از سوی آمریکا و ایران و حفظ توافق هسته‌ای وین شد.
اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضاییه بازداشت شد.
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران گفت که دستگیری و محاکمه نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی متهم به جاسوسی و دیگر دوتابعیتی‌ها «بر اساس روال‌های کاملاً قانونی» است. این در حالی است که به تازگی خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی از سوی اطلاعات سپاه پاسداران منتشر شده است.
بحران کنونی میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران و میانجیگری فرانسه برای برطرف کردن آن امروز نیز صفحاتی از روزنامه‌های فرانسه را به خود اختصاص داده است. صحبتهای "دالایی لاما" در مورد لزوم بازگشت پناهندگان به کشورهای متبوعشان و واگذاری اروپا به اروپائیان، از دیگر مطالب روزنامه‌های امروز است.
خبر بازداشت فریبا عادل‌خواه، در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی و برخی از سامانه‌های خبری مانند "گذار" (سامانه دموکراسی و داد) منتشر شد. "گذار" می‌نویسد که این پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۸ پس از بازگشت به ایران توسط نیروهای اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود بازداشت شده است.
نخستین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، روز شنبه ۲۲ تیر/ ۱۳ ژوئیه برگزار شد. او به قتل همسر دوم خود، حمل غیرقانونی سلاح و وارد آوردن عمدی صدمه و جراحات متهم شده است. نماینده دادستان در جلسه محاکمه گفت که محمدعلی نجفی، بارها نزد بازپرس به قتل همسرش اعتراف کرده و گفته است که او را مهدورالدّم می‌دانسته است.
توافق اتمی میان گروه ۱+۵ و ایران، در ٢٣ تیر ۱۳۹۴/  ١۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در شهر وین امضا شد و سپس از اول سال بعدی میلادی (ژانویه ۲۰۱۶) به اجرا درآمد. حدود ٢٨ ماه بعد، آمریکا از این توافق خارج شد و وضعیت پیش‌بینی‌نشدۀ غریبی را به وجود آورد. کارنامۀ منفی جمهوری اسلامی نیز باعث شد که جامعۀ بین‌المللی چندان دفاعی از ایران نکند. اروپاییان که به گفتۀ یک کارشناس فرانسوی در قبال آمریکا رفتاری در حد "کاپیتولاسیون" داشته‌اند، زمانی مشکل را جدی گرفتند که خطر بروز بحران‌های بزرگ و مهارنشدنی در خاورمیانه و فراتر از آن، جامعۀ جهانی را سخت نگران کرده است.
علیرضا نوری زاده گفته است که در صورت وقوع درگیری نظامی میان آمریکا و ایران، اسرائیل دخالتی در این منازعه نخواهد کرد و تمام توان خود را بر نابودی حزب الله لبنان متمرکز خواهد ساخت. نوری زاده بخشی از تهدیدهای حزب الله و برخی رهبران سپاه پاسداران را نتیجۀ نگرانی آنان از خطر جنگ دانسته است. او ابراز امیدواری کرده که در این شرایط حسّاس مقامات نسبتاً عاقل رژیم اسلامی ایران نظیر حسن روحانی و محمدجواد ظریف قدری به وظیفۀ  ملی خود عمل کنند و نگذارند که سخنان یا اقدام های نسنجیدۀ فرماندهان سپاه پاسداران یا آیت الله خامنه ای به وقوع جنگی ناخواسته و ویرانگر منجر شود.  
حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان دیشب ضمن تأیید کاهش نیروهای حزب‌الله در سوریه، گفت در صورت آغاز جنگی بین آمریکا و ایران، این کشور تنها نخواهد ماند و تمام منطقه، از جمله اسرائیل شعله‌ور خواهد شد و ایران قادر است با قدرت و شدت اسرائیل را موشک‌باران کند.
"راز زیمت" کارشناس مسائل ایران در "مؤسسۀ مطالعات امنیت ملی" اسرائیل معتقد است که با افزایش تنش های جاری در مناسبات تهران و واشنگتن خودداری فعلی آمریکا از به کارگیری گزینۀ نظامی طی ماه های آینده ضعیف تر و خطر درگیری نظامی میان دو کشور قوّی‌تر خواهد شد.
سرنوشت برجام، گزارش دولت بریتانیا مبنی بر تلاش چند قایق تندروی ایرانی برای ممانعت از عبور یک نفتکش بریتانیایی از تنگه هرمز، دورنمای آینده جنگ مصیبت‌بار یمن و عدم امنیت جانی افغان‌هایی که در افغانستان با خارجی‌ها همکاری می‌کنند از مطالب مهم روزنامه‌های امروز فرانسه است.
مجلس نمایندگان آمریکا، روز جمعه ٢١ تیر/ ١٢ ژوئیه طرحی را تصویب کرد که اختیارات رئیس جمهوری آمریکا برای آغاز جنگ با ایران، بدون مشورت با کنگره را محدود می کند. این طرح که مورد تأیید اکثریتی از نمایندگان هر دو حزب اصلی آمریکا، دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفت، در قالب متممی به لایحه بودجه دفاعی آمریکا افزوده می‌شود. این متمم قانونی برداشت بودجه از صندوق فدرال برای جنگ با ایران را بدون تصویب کنگره ممنوع می‌کند.
بریتانیا برای افزایش و استمرار حضور نظامی خود در خلیج فارس، ناوشکن "اچ ام اس دانکن"* را زودتر از موعد مقرر به منطقه خلیج فارس اعزام می‌کند. این ناوشکن، طی روزهای آینده به ناوشکن حفاظتی"اچ ام اس مونتروز" ملحق می‌شود و با توجه به اهداف عملیاتی، قرار است جایگزین آن شود.
سپاه پاسداران به «مقرهای فعال و محل استقرار و آموزش» نیروهای کرد مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران حمله کرد.
ایالات متحده تصمیم گرفته است که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را فعلاً تحریم نکند. خبرگزاری "رویترز" این خبر را به نقل از دو منبع آگاه نزدیک به پرونده اعلام کرده است و این تصمیم را نشانه‌ای دانسته که واشینگن شاید در نظر دارد در را به روی دیپلماسی نبندد. استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، ۲۴ ژوئن گذشته اعلام کرده بود که آمریکا ظریف را در فهرست تحریم‌های خود قرار خواهد داد. او در همان حال گفته بود که میلیاردها دلار دارایی‌های متعلق به جمهوری اسلامی ایران مسدود خواهد شد.
روز جمعه ١٢ ژوئیه/٢١ تیر، به دنبال بازگشت امانوئل بُن، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه از تهران، رسانه‌های فرانسوی و همچنین خبرگزاری رویترز، تفسیرهایی را پیرامون این مأموریت حساس انتشار دادند و سخنانی را به نقل از "منابع نزدیک به کاخ الیزه" نقل کردند که به نظر می‌رسد اظهارات شخص امانوئل بُن در بازگشت از ایران باشد.
سریال تلویزیونی "گاندو" که به تازگی پخش آن از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پایان یافته، پا را قدمی فراتر از ساخت آثار مروج ایدئولوژی جمهوری اسلامی و حتی تولید آثار سفارشی نهادهای مختلف به ویژه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی برداشته و به روشنی نمایانگر تقابل و قدرت‌نمایی سپاه پاسداران در مقابل دولت حسن روحانی است.
وزارت امور خارجۀ فرانسه، به کلیۀ شهروندان این کشور که قصد سفر به ایران داشته باشند هشدار داد که به دلیل «افزایش تنش در منطقه و اثرات آن بر موقعیت داخلی ایران»، برنامۀ سفر خود به این کشور را به زمان دیگری موکول کنند. سرنگون ساختن پهپاد آمریکائی بر فراز آب‌های دریای عمان در روز ٢٠ ژوئن گذشته و آرایش نیروهای حاضر در منطقه برای هرگونه رویاروئی احتمالی، و زورآزمائی‌های تازه با بریتانیا در پی توقیف یک نفتکش این کشور در جبل‌الطارق، تهدیداتی است که ثبات و امنیت ایران را در خطر قرار داده است.