از روش کار فردوسی در سرودن شاهنامه چه می‌دانیم؟ بررسی و سنجش هر یک از داستان‌های شاهنامه، آغاز و روند و فرجام آنها، پیوند درهم تنیده شخصیت‌ها با خود و جز خود و جهان، نقش سرنوشت و انسان وگیرودار درونی و بازنمود بیرونی آن، هنر و بیان فردوسی و فراوان نکته‌های دیگر را می‌توان دید و دانست، اما از روش کار او جز چند نشانه چیزی نمی‌دانیم.
تقی نوربخش‌ رئیس سازمان تأمین اجتماعی که به همراه وزیر کار به استان گلستان سفر کرده بود‌، بعد از تصادف با یک کامیون شدیداً زخمی شد و به بیمارستان انتقال یافت اما ساعاتی بعد درگذشت. در این تصادف ‌عبدالرحمن تاج‌الدین‌ مدیرکل حقوقی و پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز کشته شد.
کرۀ جنوبی، بر اساس گزارش گمرکات این کشور که روز پنج شنبه منتشر شد، در ماه اکتبر همانند ماه پیش از آن هیچ مادۀ سوختی از ایران وارد نکرده است. واردات نفتِ کرۀ جنوبی از ایران به سبب برقراری مجازات‌های آمریکا، در ماه سپتامبر برای نخستین بار در ٦ سالِ اخیر به صفر رسید. این کشور به دلیل کاهش فراوان واردات خود از ایران، در اوایل نوامبر مشمول معافیت‌های موقتی آمریکا برای خرید نفت ایران شد و بنابراین انتظار می‌رود واردات خود را به میزان پذیرفته شده از سوی واشینگتن، در ماه‌های آینده از سر گیرد.
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، می‌گوید: پنج تن از مرزبانان میرجاوه که در مهر ماه توسط مخالفان مسلح به گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند و تلاش‌ها برای آزادی دیگر گروگان‌ها ادامه دارد. ۱۲ مرزبان ایرانی، روز ۲۴ مهر ماه در مرز میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان توسط یک گروه مسلح ربوده شدند.
سازمان عفو بین الملل اعدام وحید مظلومین فروشندۀ سکه در ایران و همکار وی، محمد اسماعیل قاسمی، را شدیداً محکوم کرد و افزود که محاکمۀ این دو در دادگاهی مشمئزکننده، نمایشی و ناعادلانه صورت گرفته است.
مهلت بازنشستگان مشمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از روز شنبه ۲۶ آبان ماه به پایان می‌رسد و به گفته دادستان دیوان محاسبات اگر پس از این تاریخ افراد مشمول این قانون در کار خود باقی باشند با دستگاه‌های مربوطقه برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
وزارت امور خارجه اتریش اعلام کرد که این کشور نمی‌تواند میزبانی سازوکار اروپائی برای تامین داد و ستد با ایران را بپذیرد. «پتر گوشِلباوئر»، سخنگوی وزارت امور خارجۀ اتریش، سه شنبه تاکید کرد که این تصمیم در پی «بررسی دقیق» این تقاضا اتخاذ شده و دولت «به این نتیجه رسیده است، که این کشور در موقعیتی نیست که این سازوکار را پذیرا شود». اتریش سومین کشوری است که از میزبانی این «صندوق» سر بازمی‌زند و چنین به نظر می‌رسد که دیگر کشورها نیز تمایلی به این کار نشان نمی‌دهند.
عفوبین‌الملل با انتشاربیانیه‌ای نگرانی خود را ازسرنوشت زندانیان عرب زبان ایران درخوزستان ابرازداشت. عفو بین‌الملل درگزارش خود که روزسه‌شنبه/13 نوامبر/ انتشارداد، ضمن ابرازنگرانی ازسلامت صدها عرب دستگیرشده از31 شهریورماه دراهواز، ازمقامات قضایی ایران خواسته است "به‌فوریت" وضعیت سرنوشت ومحل نگهداری اعراب اهواز، که بدون دسترسی و دیداربا خانواده یا وکیل درمحل‌های نامعلومی نگاهداری می‌شوند، را روشن کند.
پیروی سوئیفت از رویکرد واشنگتن و قطع خدمات این نهاد به بانک مرکزی و بانک‌های اصلی ایران این واقعیت را آشکار می سازد که در شرایط کنونی ایالات متحده آمریکا به  خاطر برتری اقتصادی و تسلط خود بر امور مالی جهان، حرف آخر را می زند و می تواند قوانین و مقررات داخلی خود را بر شرکت ها و  بنگاه های اقتصادی غیر آمریکایی تحمیل کند.همانطور که می‌دانیم اکثریت قریب به اتفاق بانک ها و شرکت های بزرگ اروپایی به  لحاظ برتری اقتصادی و مالی آمریکا، از توصیه های مقامات سیاسی اروپا و کشورهای اروپایی سر باز زدند و برای گریز از تحریم های احتمالی واشنگتن از بازار ایران خارج شده اند.
"فستیوال آواز زنان ایرانی"، در روزهای ٨ تا ١١ نوامبر در ویلای الیزابت برلین برگزار شد. در حالی که زنان در ایران به تنهائی امکان خواندن آواز را ندارند و تنها تحت شرایطی سخت می‌توانند هم‌آوازی کنند،  حضور ٩ زن خواننده از اقصی نقاط ایران باعث شد که صدها علاقمند آلمانی و ایرانی ظرف ٤ روز از فستیوال استقبال کنند. فستیوالی که آن را می توان "جشنواره صدای ممنوعه " خواند.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه سه‌شنبه ٢٢ آبان/ ١۳ نوامبر در آستانه گشایش نشست سالانه "آ سِه‌ آن  Asean" (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) درسنگاپور، با اشاره به تحریم‌های واشنگتن علیه تهران گفت: دولت ایران تحت فشار واقعی قرار دارد و واشنگتن در نظر دارد فشارهای بسیار سختی، حتی «فشار حداکثری» را بر این کشور وارد کند.
اعضای شورای شهر تهران، روز سه شنبه ١٣ نوامبر/٢٢ آبان با ١١ رأی، "پیروز حناچی" معاون کنونی شهرسازی و معماری شهرداری تهران را به عنوان شهردار جدید پایتخت انتخاب کردند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از امضای برجام تاکنون هر سه ماه گزارشی دربارۀ فعالیت‌های اتمی ایران منتشر می‌کند، در سیزدهمین گزارش خود، مثل دفعات قبل، پایبندی ایران را به مفاد توافق اتمی تأیید کرد.
یکی از مقام‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا از قطع ارتباط بانک مرکزی ایران و شمار زیادی از بانک‌های ایرانی با پیام‌رسان مالی "سوئیفت"* خبر داده‌ است.
برای جلوگیری از سقوط بیشتر بهای نفت، عربستان سعودی خواستار آن شد که تولید جهانی آن یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. وزیر انرژی دولت عربستان با اعلام این مطلب افزود که کاهش فوری تولید نفت برای ایجاد تعادل در قیمت آن ضروری است.
حدود هزار تن از زنان ایرانی ١۰ نوامبر/ ١٩ آبان اجازه یافتند که در ورزشگاه آزادی به تماشای بازی فوتبال بنشینند.
با ادامه سقوط بهای نفت در بازار جهانی، "کمیته مشترک کشورهای عضو اوپک و غیراوپک" امروز یکشنبه ٢٠ آبان/ ١١ نوامبر، طی نشستی آخرین تحولات بازار نفت را مورد بررسی قرار می‌دهد. روسیه و عربستان سعودی دو عضو مهم این کمیته از ماه‌ها پیش برای تعادل در بازار نفت همکاری‌های نزدیکی را آغاز کرده‌اند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که به منظور حضور در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول به فرانسه رفته است، پیش از نیمروز شنبه ١٩ آبان/ ١٠ نوامبر با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در کاخ الیزه دیدار کرد. امانوئل ماکرون در دیدار با دونالد ترامپ از برنامه اروپا برای ایجاد یک نظام دفاعی مستقل دفاع  کرد.
اُفت شدید قیمت‎ها در بازار جهانی نفت ادامه دارد. بهای هر بشکه نفت برنت دیروز جمعه ١٨ آبان/ ٩ نوامبر به زیر ۷۰ دلار و شاخص نفت سبک آمریکا (WTI)، به زیر ۶۰ دلار سقوط کردند. بر این اساس، بهای نفت هم اکنون نسبت به اوج قیمت آن در ۳ اکتبر گذشته، بیش از۲۰ درصد سقوط کرده است. کارشناسان جهانی نفت می‌گویند سه عامل عمده سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی را توجیح می‌کنند.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید: آمریکایی‌ها می‌خواهند حرکتی انجام دهند که اقدام غیرقانونی خود در خارج شدن از برجام و عهدنامه ۱۳۳۴ ایران و آمریکا را به شکلی بپوشانند. ادبیاتی که من و رییس‌جمهوری استفاده می‌کنیم برای نشان دادن تزویری است که در سیاست آمریکا وجود دارد.
حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، یک‌ بار دیگر بر بی‌اثر بودن تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران تاکید کرد. دور جدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران از روز پنجم نوامبر اجرایی شد.
مراسم بزرگداشت یکصدمین سال پایان جنگ جهانی اول در صدر خبرهای غالب نشریات امروز فرانسه قرار دارد. همچنین لوموند، نشریه عصر فرانسه هم در گزارشی به مذاکره هیات آمریکایی با بغداد بر سر چگونگی اعمال تحریم و فشارها بر تهران پرداخته است.
گروهی از هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی سرشناس ایرانی، کارزاری تبلیغاتی یا "کمپینی" را علیه تحریم‌های آمریکا، تحت عنوان "هم‌صدایی در برابر تحریم‌ها" آغاز کرده‌اند. حسین علیزاده، کیهان کلهر، اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، ابراهیم حقیقی و لیلی گلستان، از جمله امضاکنندگان نامۀ اولیه هستند.
پلیس ایتالیا از کشف یک محموله ۲۷۰ کیلوگرمی هروئین که در کانتینری در یک کشتی جاسازی شده بود، گزارش دادند. بنا بر اعلام رویترز، این کشتی از بندرعباس در ایران بارگیری شده بود. پلیس ایتالیا می‌گوید این بزرگترین محموله قاچاق مواد مخدر است که طی ۲۰ سال اخیر در ایتالیا کشف شده است.
همزمان با اجرایی شدن دور دوم تحریم های واشینگتن علیه ایران، وزارت خزانه داری آمریکا با انتشار یک لیست ۷١ صفحه ای مشخصات روزآمد شده بیش از ۷۰۰ فرد، شرکت و شخصیت حقوقی را که تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته اند، منتشر کرد. حضور افراد و شرکت هایی در این لیست که هیچ سابقه همکاری با سپاه و یا نهادهای رسمی و حکومتی ایران نداشته اند، ولی توانایی و امکان دور زدن تحریم ها را داشتند و به نحو بسیار محرمانه ای در دور زدن تحریم ها با نهادهای حکومتی همکاری کرده اند، این پرسش را مطرح می کند که مشخصات این افراد و شرکت ها را چه کسی در اختیار خزانه داری آمریکا قرار داده است؟ این موضوع شائبه نفوذ اطلاعاتی بیگانه در نهادهای اطلاعاتی بسیار حساس کشور، مانند وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه را به شدت تقویت کرده است.