مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، جمعه بیست و دو مارس در جریان سفرش به بیروت از دولت لبنان خواست که از اهداف و بلندپروازی های سیاه جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان فاصله بگیرد.
آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که از وقتی تلگرام و اینستاگرام و واتس‌آپ به تلفن‌همراه ما اضافه شده است تا چه حد "مناسک" دید و بازدید عید را تغییر داده است؟
ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های تازه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذارد. وزارت دارایی آمریکا، روز جمعه ۲۲ مارس/۲ فروردین، فهرستی از اسامی ۱۴ شخصیت حقیقی و حقوقی از جمله چند تن از وابستگان سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی منتشر کرد.
جمهوری اسلامی ایران، بنوشتۀ مطبوعات عرب، پس از مدت‌ها مذاکره با دولت دمشق، مدیریت بندر لاذقیه در غرب سوریه و در کنار دریای مدیتراه را بدست آورده است. بنوشتۀ همین منابع، توافق نهائی در این زمینه در سفر اخیر بشار اسد به تهران به اطلاع مقامات ایران رسیده است. گروه خبری- تحلیلی «سیریان ریپورت» با اتکاء به سندی که از مدیریت دولتی بندر لاذقیه بدست آورده، این خبر را تائید کرده است. پیش از این، اخبار پراکنده‌ای در بارۀ تشکیل یک گروه سوری مذاکره کننده با ایران در این زمینه منتشر شده بود. چنین به نظر می‌رسد که این گروه به ریاست مدیر کل بندر لاذقیه کار هماهنگی برای انتقال مدیریتِ بندر به طرف ایرانی را بر عهده داشته باشد.
ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، تاکید کرد: تلاش‌های فرانسه برای نجات توافق اتمی سال ۲۰۱۵ با ایران به منزله چک سفید به این کشور نیست و بطور یقین شامل موارد حقوق بشری نمی‌شود.
شناسایی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.
با وجود تلاش‌های ایران برای بهبود بخشیدن روابط اقتصادی و سیاسی این کشور در سال ۱۳۹۷، سال گذشته یکی از دشوار ترین سال‌ها برای مردم ایران بود.
دادگاه تجدید نظر «اِکس آن پرووانس»، روز چهارشنبه ٢٠ مارس/ ٢٩ اسفند، تصمیم گرفت بازداشت جلال روح‌الله‌ نژاد را تمدید نماید. جلال روح‌الله‌ نژاد یک مهندس ٤١ سالۀ ایرانی است که از سوی واشینگتن به نقض تحریم‌های برقرار شده علیۀ جمهوری اسلامی ایران متهم شده است. او در روز ٢ فوریه هنگامی که قصد داشت از طریق مسکو به ایران بازگردد، در فرودگاه نیس بازداشت و در «حبس استردادی» قرار گرفت. آمریکا که خواستار استرداد وی به این کشور است، تا روز ٤ آوریل مهلت دارد تقاضای رسمی خود را به وزارت امور خارجۀ فرانسه تسلیم کند.
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، همزمان با نوروز و آغاز سال جدید، با اشاره به مشکلات اقتصادی، به ویژه در ماه‌های اخیر، گفت: راه حل مشکل معیشت مردم، رونق تولید است. حسن روحانی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، نیز به همین مناسبت، سال جدید را سال مهار تورم، متعادل کردن قیمت ارز و سال دوستی بیشتر با همه همسایگان برشمرد.
دیدار مایک پمپئو وزیر امور خارجۀ آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با ابراز تفاهم کامل در مورد ایران و اعلام آمادگی دو کشور برای مقابله با "حرکات تهاجمی" جمهوری اسلامی به پایان رسید. در اینحال ایران با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، از "تهدیدهای نظامی" اسرائیل شکایت برده و تأکید کرده است که حق دفاع را برای خود نگاه می‌دارد.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در پیامی، عید باستانی نوروز را به تمامی کسانی که این ایام را در سراسر جهان جشن می‌گیرند، تبریک گفته و برای "غلبه آزادی و عدالت بر ظلم و ستم" دعا کرد. دونالد ترامپ تاکید کرد: مردم ایران سزاوار حکومتی هستند که پاسخگو باشد و با آنها با احترام و کرامت رفتار کند.
سالی سپری شد. سالی دیگر تازه آغاز راه کرده است. سالی که رفت کوله بار خود را به سالی که آمده است سپرد. کوله باری که مرده‌ریگِ زمانِ همواره در گذر است و اینک با گذر خود بهار و زندگی و امید می‌آورد و این چنین بشارتِ زایش پُردوام و پایداری می‌دهد.
شرکت هواپیمایی ماهان اعلام کرد که پروازهای رفت و برگشت خود را به پاریس از ۱ آوریل/۱۲ فروردین متوقف خواهد کرد.
در گذشته‌های خیلی دور، برخلاف امروز، جوانان به سالخوردگان و زیردستان به بزرگان نوروزی می‌دادند. اما در ایرانِ پس از اسلام، چنان که اسناد تاریخی نشان می‌دهند، چنین رسمی رایج نبوده است. به فرمان شاه عباس اول مردم اصفهان نوروز را ۷ شبانه روز جشن می‌گرفتند. آنان شهر را می‌آراستند و در میدان‌ها به پایکوبی می‌پرداختند. در روز اول نوروز شاه از دربار بیرون می‌آمد و در شهر می‌گشت. مردم بر سر راه او و ملازمانش گلِ سرخ می‌ریختندکه به آن مراسم «گلریزان» می‌گفتند. رسمِ چیدنِ هفت سین در ایران رسم کم و بیش تازه‌ای است. بعضی‌ها معتقدند که این رسم در میان ایرانیان در دورۀ قاجارها معمول شده است. البته مقدس بودن عدد هفت پیشینۀ درازی در ایران دارد. اما ماهی قرمز که بسیاری از ایرانیان آن را در تُنگی بلورین در سفرۀ «هفت سین» قرار می‌دهند، در گذشته جایی در آن سفره نداشت. می‌گویند ماهیِ قرمز هم‌زمان با ورود «چای» از فرهنگ چینی به ایران راه یافته است.
پلیس اجرای طرح ضربتی «جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر» را از بهمن ماه گذشته (بهمن ۱۳۹۷) در شهرهای مختلف ایران آغاز کرده است. سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین نیز برای نخستین بار رسماً به منظور بازپروری معتادان وارد عمل شده اند.
رئیس کمیتۀ چهارشنبه‌سوری که به وزارت بهداشت وابسته است اعلام کرد که در حوادث چهارشنبه‌سوری امسال در کل کشور دو نوجوان کشته شدند. اما برخی منابع تعداد کشته‌شدگان را بیشتر می‌دانند.
با اوج گیری تحریم های آمریکا علیه ایران و کاهش شدید پول ملی، تورم ۴۲ درصدی، افزایش ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت مواد خوراکی و مسکن، افزایش بی سابقه قیمت ارز و حمل و نقل، خصوصاً حمل و نقل هوایی، رفتار گردشگران ایرانی در آستانه نوروز ۹۸ کاملاً دگرگون شده است. نتایج تازه ترین نظر سنجی دنیای اقتصاد از پیش بینی رفتار گردشگری مردم نشان می دهد که بخش قابل ملاحظه ای از خانوارهای ایرانی، در حدود ۴۰ درصد سفر نوروزی را از برنامه خود حذف کرده اند. این نظر سنجی نشان می دهد که ۴۵ درصد دیگر مردم سفر نوروزی خود را در داخل ایران برنامه ریزی کرده اند و بخش عمده ای از آنان دنبال مقصدهایی در داخل کشور هستند که هزینه آن از یک میلیون تومان تجاوز نکند. اما به رغم گرانی های کمر شکن، هنوز ۱۳ درصد مردم ایران مقصدهای خارجی را برای سفرهای نوروزی خود انتخاب کرده اند، مقاصدی که می تواند در بر دارنده هزینه متوسطی بین ۵‚۳ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان باشد.
نشست رﺅسای ستاد کل نیروهای مسلح سوریه، عراق و جمهوری اسلامی ایران به نام اجلاس «مبارزه با تروریسم» برای نخستین بار روز گذشته دوشنبه ۲۷ اسفند/۱۸ مارس در دمشق برگزارشد.
به گزارش ژان-لویی بوشه، خبرنگار رادیو بین المللی فرانسه در بوینس آیرس، پلیس آرژانتین یک زن و مرد ایرانی را که با پاسپورت های تقلبی اسرائیلی وارد بوینس آیرس شدند دستگیر کرده است. خبرنگار رادیو بین المللی فرانسه تصریح می کند که دستگیری این دو همزمان است با بیست و هفتمین سالگرد عملیات خونین تروریستی علیه سفارت اسرائیل در آرژانتین که توسط جمهوری اسلامی ایران طرحریزی و اجرا شد.
نشریۀ آمریکایی نیویورک تایمز در شمارۀ امروز خود، به نقل از منابع آگاه نوشت که وزیر امور خارجۀ آمریکا، مایک پمپئو و شماری از مقامات کاخ سفید در نظر دارند که سپاه پاسداران و گروه های شبه نظامی شیعه عراقی را که توسط سپاه پاسداران تشکیل شده به عنوان گروه های تروریستی معرفی کرده و هدف مجازات قرار دهند. نیویورک تایمز تصریح کرده است که آن دسته از مسئولان و مقامات عراقی نیز که وابسته به این گروه ها هستند، مشمول مجازات های آمریکا خواهند شد.
شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران با حضور نمایندگان کارفرمایان و کارگران در طولانی‌ترین نشست خود برای تعیین دستمزد کارگران که ۱۲ ساعت به طول انجام انجامید، دوشنبه شب ۲۸ اسفند/۱۸مارس حداقل دستمزد کارگران را یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان هزار تومان تعیین کرد. حداقل دستمزد ۵‚۳۶ در صد به نسبت سال گذشته افزایش یافته است. این افزایش در حالی است که نرخ تورم مواد خوراکی و مسکن که عمده ترین بخش هزینه ای بودجه خانوارهای کارگری را تشکیل می دهد، طی یک بازه ۱۱ ماهه از فروردین تا اسفند ماه ۹۷ بین ۸۰ تا ۱۰۰ در صد افزایش داشته است.
به گزارش خبرگزاری "مهر"، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، سرلشگر محمد باقری دیروز دوشنبه هجدهم مارس در دمشق با بشار اسد و همچنین همتایان عراقی و سوری خود سپهبد عثمان الغانمی و عماد علی عبدالله دیدار و در خصوص مخالفت تهران با حضور آمریکا در سوریه گفتگو کردند.
نوروز و آغاز سال جدید، فرصت تولد دوباره زمین و جشن طبیعت است. تمامی افرادی که با گرامیداشت سنت‌ها، در هر نقطه‌ای از سرزمین‌های آسیایی یا سرزمین‌های فراتر، نوروز را جشن می‌گیرند، با توجه به ویژگی‌های منطقه خود خوراکی‌ها‌ و شیرین‌های خاص خود را نیز دارند. خوراکی‌هایی که نمادهایی از طبیعت آن منطقه را در خود جای داده است.
رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، متن کامل حکم اخیر نسرین ستوده را منتشر کرد. نسرین ستوده که به تازگی به ۳۸ سال زندان محکوم شده است، در مورد خواستار تجدیدنظر در این حکم نخواهد شد.
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت این کشور در سال ۱۳۹۷ خورشیدی، از طرح «شکوائیه‌ای با عنوان جنایت علیه بشریت علیه همه کسانی که در آمریکا در اجرای تحریم‌ها و اعمال فشار» به ایران دخالت دارند، خبر داد.