حضور آیت‌الله خامنه‌ای در آخرین نماز جمعۀ تهران و محتوای سیاسی خطبه‌های او مورد توجه روزنامه‌های لوموند، فیگارو و لیبراسیون قرار گرفته است. هر سه روزنامه نکات مهم خطبه‌ها را خلاصه کرده و نتیجه گرفته‌اند که مواضع سیاسی خامنه‌ای همان است که بود...
در پی  حضور و سخنرانی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در مراسم نماز روز جمعه تهران پس از هشت سال غیبت، پس از رخدادهای ماه‌های اخیر در ایران، که قربانیان زیادی را هم برجای گذارد، افکار نه تنها افکار عمومی بلکه سیاستمداران داخل و خارج ایران، نسبت به این سخنان واکنش‌های اغلب منفی نشان دادند.
پس از چند روز امتناع، بالاخره ایران، روز شنبه، به ناتوانی خود در خواندن اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی اذعان کرد و درخواست اوکراین برای انتقال جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به این کشور را پذیرفت.
شش روز بعد از توقف بارندگی و فروکش کردن سیل، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی به بازدید مناطق آسیب‌دیدۀ استان سیستان و بلوچستان رفت. بارندگی‌های اخیر در سه استان هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان خسارات زیاد زده اما آسیب‌ها در سیستان و بلوچستان بسیار سنگین‌تر است.
یک نسخه قدیمی دیوان حافظ به ارزش حدود یک میلیون یورو در هلند کشف شد. این نسخه قدیمی متعلق به قرن ۱۵ میلادی است که پس از تلاش‌های بین‌المللی توسط کارآگاهان بخش هنری در هلند پیدا شد.
یک روز پس از سخنرانی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره ضرورت برقراری امنیت در خاورمیانه، وزیر ارتش فرانسه اعلام کرد که این کشور یک سیستم رادار پیشرفته در مرزهای شرقی عربستان سعودی و در نزدیکی ایران مستقر می‌کند.
رضا پهلوی، از رهبران مخالف جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به سخنرانی نماز جمعه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، او را «ناایرانی و ضدایرانی» توصیف کرد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به اظهارات اخیر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در نماز جمعه تهران، گفت که خامنه‌ای باید مواظب حرف زدن خود باشد.
سه کشور‌های اروپایی عضو توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه شنبه گذشته و پس از چند ماه کش و قوس در اقدامی که انگیزه های واقعی آن  هنوز کاملاً روشن نیست، مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. این مکانیسم اگر چه با هدف حل و فصل اختلافات در متن برجام پیش بینی شده است، ولی می تواند در نهایت منجر به بازگشت اتوماتیک تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران شود و در نتیجه...
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، با اشاره به بحران میان ایران و آمریکا، بر لزوم کاستن از تنش میان دو کشور تاکید کرد. وزیر امور خارجه روسیه در عین حال از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی در روز هشتم ژانویه در آسمان استان تهران، با عنوان «فاجعه دردناک» یاد کرد.
فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در گزارشی که روز پنجشنبه ١٦ ژانویه / ٢٦ دی ماه منتشر کرد، با یادآوری اینکه در عملیات پرتاب موشک بروی پایگاه «عین الأسد» در عراق، در روز ٨ ژانویه/ ١٨ دی ماه، هیچیک از نفرات ارتش آمریکا کشته نشده است، خبر می‌دهد که یازده تن از آنان به دلیل وجود «نشانه‌های حاکی از ضرب دیدگی» و «ضربۀ مغزی» تحت معالجه قرار گرفته‌اند. بگفتۀ سروان بیل اربان، سخنگوی این فرماندهی،...
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، که پس از هشت سال، در مراسم نماز روز جمعه در تهران سخنرانی کرد، از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعنوان واکنش از سوی سپاه به منظور «وارد آوردن ضربه حیثیتی به ابهت ابرقدرتی آمریکا» نام برد.
بزرگترین سازمان تحقیقات علمی در فرانسه، روز پنجشنبه ٢۶ دی/ ١۶ ژانویه، خواستار «آزادی فوری» فریبا عادلخواه، پژوهشگر فرانسوی-ایرانی که در اعتصاب غذا بسر می‌برد و رولان مارشال، دیگر پژوهشگر فرانسوی شد. مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، در بیانیه ای «بازداشت این دو پژوهشگر را قاطعانه محکوم کرد و آن را تهدیدی بزرگ برای حرکت آزاد که برای انجام تحقیقات علمی ضرورت دارد، دانست».
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه ٢۶ دی/ ١۶ ژانویه، یک روز پیش از حضور پیش‌بینی‌ شدۀ آیت‌الله علی خامنه‌ای در نماز جمعۀ تهران، در پنجاه‌ ونهمین مجمع عمومی بانک مرکزی این کشور شرکت کرد و به دفاع از دستاوردهای دولت خود در سیاست خارجی و در امور داخلی پرداخت. وی گفت که در مقام رئیس شورای عالی امنیت ملی «روزانه از امنیت و جلوگیری از برخورد نظامی» مراقبت می‌کند و اگر این...
فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا اعلام کرد که کشورش و همچنین دیگر اعضای گروه تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان ایران، خواستار روشن شدن "همه" ابعاد ماجرا هستند. به گفته "مارک گارنو"، وزیر حمل و نقل کانادا نیز یکی از "اولویت‌های" دولت این کشور، گرفتن "خسارت" از ایران برای خانواد‌های ۵۷ کانادایی است که در سقوط هواپیمای اوکراینی کشته شدند.
«جوزب بورل»، رئیس دیپلماسی اتحادیۀ اروپا، بامداد امروز پنجشنبه در دهلی نو با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار «جوزب بورل» بر اهمیت حفظ برجام از نظر اروپائیان تاکید نمود و محمد جواد ظریف ناخرسندی خود را از فعال کردن «مکانیسم ماشه» از سوی اروپائیان اعلام داشت و آنان را به «بی عملی» در قبال تعهدات خود متهم کرد.
شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران پیش‌بینی کرد که جمهوری اسلامی در ماه‌های آینده سقوط می‌کند. او از کشورهای غربی خواست تا با رهبران جمهوری اسلامی مذاکره نکنند. رضا پهلوی در کنفرانسی در واشنگتن تظاهرات و اعتراضات گسترده ایرانیان در ماه‌های گذشته را با تظاهرات دوران انقلاب که منجر به سرنگونی پدرش در اوایل سال ١٩٧٩ شد، مقایسه کرد.
دولت آمریکا یک هفته پیش از آنکه کشورهای اروپائی طرف برجام ایران را به نقض توافق اتمی وین متهم سازند و «مکانیسم ماشه» را فعال کنند، آنان را به این منظور تحت فشار قرار داد و به برقراری مجازات‌های گمرکی تهدید کرد. بنوشتۀ واشینگتن پُست، تهدید رئیس جمهوری آمریکا در این زمینه مقامات سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه را حیرت زده کرد. این روزنامه یادآوری می‌کند که سه کشور یاد شده، هفته‌ها...
در آبان ‌ماه گذشته افزایش ناگهانی و اعلام نشدۀ بهای بنزین در ایران، چکه‌ای شد که کاسۀ صبر شهروندان را لبریز کرد. آنان که پیش از آن نیز با مشکلات معیشتی شدیدی روبرو بودند، این افزایش «پنهانی» و پیش بینی نشده را تاب نیاوردند و پس از نیم‌روزی شگفتی و آشفتگی از شامگاه ٢٤ آبان زبان به اعتراض گشودند. ناآرامی‌ها با شتاب سراسر کشور را گرفت. همان روز ارتباطات اینترنتی با تلفن‌های همراه در...
سه کشور اروپایی امضا‌کنندۀ برجام – فرانسه، بریتانیا و آلمان – بالاخره بعد از چند هفته هشدار، به یکی از مواد توافقنامۀ اتمی متوسل شدند که به "ساز و کار حل اختلاف" یا "مکانیسم ماشه" شهرت دارد. این تصمیم جدید که با اعتراض ایران و روسیه مواجه شد، می‌تواند فشار بیشتری بر دولت ایران وارد آورد زیرا فعال شدن این ساز و کار می‌تواند در نهایت، به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی...
سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در گزارش سالانه خود که روز ٢٤ دی ماه/ ١٤ ژانویه منتشر شد، سال گذشتۀ میلادی را سال تشدید سرکوب ناراضیان در ایران ارزیابی کرده و پاسخ مقامات کشور به اعتراضات آبان ماه گذشته را «یکی از خونین ترین سرکوب‌ها از هنگام وقوع انقلاب تا کنون» دانسته است.
منابع رسمی سوری، از حملۀ هوایی اسرائیل به پایگاهی در غرب سوریه خبر می‌دهند. مطابق معمول، ارتش اسرائیل این خبر را نه تکذیب کرده است و نه تأیید. این نخستین بار نیست که اسرائیلی‌ها مواضع ارتش سوریه و همچنین حامیانش – حزب‌الله لبنان و ایران – را هدف قرار می‌دهند. ملیت کشته‌شدگان در حملۀ اخیر معلوم نیست.
سپاه قُدس در سازماندهیِ حشد الشعبی سهم عمده داشت و می‌گویند فرماندهان سپاه به ویژه قاسم سلیمانی تشکیلات آن را از روی مُدل تشکیلاتی «بسیج ایران» سازماندهی کردند. حشد الشعبی به سببِ وابستگی تشکیلاتی و ایدئولوژیکی‌اش به سپاه قدس، قدرت گرفتن روزافزونش در مقام نیرویی شبه نظامی و خودسریِ فرماندهانِ آن، مخالفت‌هایی را در جامعۀ مدنی و سیاسیِ عراق و حتی در میان شیعیان آن کشور برانگیخته و...
در چهارمین روز پس از اقرار ستاد نیروهای مسلح ایران به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک یک موشک پدافند هوائی، اعلام شد «منتشر کنندۀ» فیلمی که در آن اصابت موشک به هواپیما دیده می‌شود، دستگیر شده است. قوۀ قضائیۀ ایران نیز پیش از آن اعلام کرده بود که در ارتباط با این سانحه «افرادی بازداشت» شده‌اند. بگفتۀ سخنگوی این قوه در سه روز نخست تظاهرات اخیر نیز «حدود ٣٠ نفر » دستگیر...
مقامات دولتی، قضائی و نظامی ایران یکی پس از دیگری هشدار می‌دهد که سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک یک موشک پدافند هوائی سپاه نباید به تضعیف و تخطئۀ نیروهای مسلح بینجامد. معنای این سخنان چیست و آیا در این زمینه نگرانی‌هائی در میان رهبران کشور و فرماندهان سپاه وجود دارد؟ موج ناخرسندی و شرمساری ابراز شده از سوی شهروندان در ایران بیش از همه از پنهانکاری و فریب مقامات در...