ژان ایو لودریان، وزیر امور خاجۀ فرانسه برای چندمین بار زندانی بودن فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی را گوشزد کرد و "این نوع بازداشت‌ها" را "غیرقابل تحمل" دانست. این در حالی است که فریبا عادلخواه از ٣٨ روز قبل دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت دشواری قرار دارد.
«موش» نام هنری روزنامه نگاری است که هر ماه یکی از رویدادهای پُراهمیت روز را بر می‌گزیند و با نگاه نکته بین خود از آن برای خوانندگان ما نگاره‌ای می‌سازد. این ماه او به موقعیت عراق اشاره دارد که در میان دو دولت متحد این کشور، جمهوری اسلامی ایران از یک سو و آمریکا از سوی دیگر، به دام افتاده است.
کمیته حمایت از فریبا عادلخواه، نسبت به وخامت حال این پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، که در زندان اوین است، هشدار داد و وضعیت سلامت او را هشداردهنده اعلام کرد. وضعیت جسمانی رولان مارشال، دیگر پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی فریبا عادلخواه که وی نیز در زندان اوین است، «ناپایدار» اعلام شده است.
عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تحریم علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت تحریم آقای صالحی که تنها از سر استیصال صورت می گیرد هیچ تاثیری بر پیشرفت برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران نخواهد داشت.
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه ١٠ بهمن/ ٣٠ ژانویه گفت کشورش در انتظار موافقت دولت عراق برای استقرار سامانه دفاع هوایی (پاتریوت) در پایگاه‌های نظامی آمریکایی درعراق است. مارک اسپر هدف از این اقدام را ارتقای وضعیت دفاعی نیروهای آمریکایی در عراق پس از حمله موشکی اخیر ایران به پایگاه عین‌الاسد عنوان کرد.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، یک بار دیگر آمار نظامیان آمریکایی آسیب‌دیده مغزی در اثر حملات موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد را افزایش داد. طبق آخرین آمار اعلام‌شده، شمار نظامیان آمریکایی آسیب‌دیده به ۶۴ نفر افزایش یافت. این در حالی است که پنتاگون روز چهار‌شنبه ٩ بهمن/ ٢٩ ژانویه، آمار نظامیان آسیب دیده آمریکایی را ۵۰ نفر اعلام کرده بود. "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا دیروز...
مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه ١٠ بهمن/ ٣٠ ژانویه در راستای کاهش اختیارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران، ٢ طرح را تصویب کرده است . یکی از ٢ مصوبه دیروز مجلس نمایندگان مجوز سال ۲۰۰۲ کنگره برای جنگ عراق را لغو می‌کند و مصوبه دیگر استفاده از منابع مالیاتی برای اقدام نظامی علیه ایران را بدون تأیید کنگره ممنوع می‌کند. مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب...
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران می‌گوید: در حال حاضر هنوز بیماری ۶ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در ایران تائید نشده است اما ویروس کرونا وارد ایران خواهد شد. وزیر بهداشت ایران هم خواستار منع ورود مسافران از چین شد. هنوز دولت ایران برای بازگرداندن ۷۰ ایرانی که در شهر ووهان گرفتار هستند، چاره‌ای نیاندیشیده است.
در آستانه برگزیت و آغاز فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به بریتانیا سفر کرده است تا موارد همکاری های دو جانبه میان دو کشور بریتانیا و آمریکا را بررسی کند. مایک پمپئو همچنین امروز طی سخنانی ضمن بر شمردن رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه گفت از ایران خواسته بود دوازده شرط آمریکا را رعایت کند تا به جامعه بین المللی برگردد. او برای بازگشت...
«راهکار تجاری بشردوستانۀ سوئیس» که برای دریافت بهای کالاهای موسوم به انسان دوستانه به مقصد ایران ایجاد شده است روز سه ‌شنبۀ ٢٨ ژانویه انجام نخستین تراکنش آزمایشی خود را انجام داد. این راهکار از سوی دولت سوئیس با همکاری کامل مقامات آمریکا و ایران و نیز مشارکت شماری از بانک‌ها و موسسات تجاری و صنعتی سوئیس ایجاد شده است و در چهارچوب آن به صادر کنندگان سوئیسی کالاهای کشاورزی و غذائی،...
در حالی که آمریکا امروز معافیت برخی شرکت‌ها از تحریم همکاری اتمی با ایران را برای مدت ۶۰ روز دیگر تمدید کرد، وزارت خزانه داری این کشور اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی ایران و علی اکبر صالحی، رئیس این سازمان را در فهرست تحریم های این کشور قرار داده است.
حمید حسینی سخنگوی اتحادیۀ صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران، روز چهارشنبه ٩ بهمن اظهار داشت که طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از محل صادرات گاز، به دلیل تحریم ها همچنان در بانک مرکزی عراق رسوب کرده و قابل برداشت نیست.
نیروهای آمریکائی در پی برداشتن و انتقال اجساد دو افسر این کشور که روز دوشنبه ٢٧ ژانویه در سقوط هواپیمای حامل آنان در ولایت غزنی کشته شدند، درجه، رسته و هویت آنان را اعلام کردند. پیش از آن، برخی شبکه‌های تلویزیونی و تارنماهای خبری رسمی ایران با برشمردن منابع ناموجود، از کشته شدن ده‌ها تن و از جمله رئیس دفتر امور ایران در سازمان «سیا» که بگفتۀ آنان، طراح حمله به قاسم سلیمانی محسوب...
مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای از حقوق مردم ایران حمایت کرده و سرکوب اعتراضات مشروع و دیگر فشارها توسط حکومت جمهوری اسلامی را محکوم کرده است. در این قطعنامه از تمامی کشورها و نهادهای دمکراتیک در جهان خواسته شده تا به‌روشنی حمایت خود را از مردم ایران و حق مسلم آن‌ها برای زندگی در جامعه‌ای آزاد را بیان کنند و از حکومت ایران نیز خواسته شده به تعهدات بین‌المللی خود پایبند...
روزنامه اسپانیایی "ال پائیس" ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس،  حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است. بر أساس این روزنامه، سازمان مجاهدین خلق افزون بر یک میلیون یورو کمک‌های گسترده برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی که سال گذشته فاش ساخت، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده کنگره (پارلمان) اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین...
روزنامه اسپانیایی "ال پائیس" ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس،  حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است. بر أساس این روزنامه، سازمان مجاهدین خلق افزون بر یک میلیون یورو کمک‌های گسترده برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی که سال گذشته فاش ساخت، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده کنگره (پارلمان) اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین...
نام خاندانِ صدر در اصل «صدر عاملی» است. دشمنیِ سلاطین عثمانی با مذهب شیعه سبب شد که جدِ اعلایِ آن خاندان به نام سید صالح موسوی عاملی لبنان را ترک کند و در کاظمین عراق جایگیر شود. دو تن از چهار پسر او به نام‌های سید محمدعلی و سید صدرالدین به اصفهان مهاجرت کردند. بسیاری از علمای شیعۀ ایران در دو قرن اخیر از نوادگان آن دو بودند. از شخصیت‌های سرشناس ایرانی که از این خاندان برخاسته‌اند،...
پنتاگون روز سه شنبه ٢٨ ژانویه/٨ بهمن، اعلام کرد که در پی حملۀ موشکی ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، ۵٠ سرباز آمریکایی دچار آسیب مغزی شده اند.
چهار تبعۀ چین که به ویروس کرونا مبتلا هستند در امارات متحد عرب شناسایی شدند. مقامات جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند که هرچند ویروس به ایران نزدیک شده ولی هنوز کسی را در داخل کشور مبتلا نکرده است. با توجه به آمار کل تلفات و موارد ابتلا، از هم اکنون می‌توان گفت که گستردگی اپیدمی تازه از اپیدمی "سارس" فراتر رفته است.
علاوه بر رهبران شیعه عراق، برخی گروه های شبه نظامی شیعه این کشور نیز که به همسویی با رژیم ایران معروف هستند در اقدامی بی سابقه یکی پس از دیگری حملۀ اخیر راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کردند و آن را ناقض حاکمیت ملی عراق شمرده و بعضاً گفتند که در این حمله دستی نداشتند... علت موضعگیری و فاصله گیری جمعی گروه های شیعه عراقی از جمهوری اسلامی ایران چیست؟
امیرحسین مقصودلو یا "امیر تتلو" خوانندۀ ایرانی که در ترکیه به سر می‌برد توسط پلیس این کشور بازداشت شد. مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که وی بزودی تحویل ایران داده خواهد شد. اتهام وی ترویج فساد و مواد مخدر اعلام شده است.
در آخرین روزهای هفتۀ گذشته در شهرهای مختلف جهان تظاهرات کوچکی که در هر یک از آنها چند ده تا ٢٠٠ نفر شرکت کرده بودند، برگزار شد. در هر یک از این تظاهرات ظاهراً افراد و گروه‌های گوناگون و گاه ناهمگِن در کنار شعارهای مخالفت با جنگ، مطالبات و خواست‌های دیگری را نیز بیان می‌کردند. اگر برخی از این خواست‌ها بر رد «تهدیدات بیرونی علیه ایران» تاکید داشت، شماری نیز «جنگ حکومت ایران با مردم»...
گزارش‌های منابع داخلی از ایران حاکی از آن است که محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، در بیمارستان بستری شده است. خبرگزاری ایرنا به نقل از تیم پزشکی محمدرضا شجریان گزارش داد: شرایط سلامتی استاد آواز ایران پایدار است.
همزمان با تظاهرات ضد حکومتی در عراق، منطقۀ سبز بغداد روز یکشنبه ٦ بهمن، هدف حملات راکتی قرار گرفت که سه راکت آن به ساختمان سفارت آمریکا در این کشور اصابت کرد. این نخستین بار است که یکی از ساختمان های داخلی سفارت آمریکا در بغداد در نتیجۀ پرتاب راکت آسیب می بیند. یکی از این راکت‌ها به هنگام شام به رستوران سفارت برخورد کرده است.
یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان، روز یک‌شنبه ششم بهمن، در راه بازگشت از داووس، محل برگزاری نشست اقتصاد جهانی، در توقفی کوتاه در تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفت‌گو کرد.