ده‌ها نفر از زنان عضو بسیج و دانشجویان اسلامی با تجمع در مقابل سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا در ایران است، خواهان آزادی مرضیه هاشمی خبرنگار شبکۀ پرس- تی‌وی شدند که در آمریکا زندانی شده است. معاون برون‌مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز با دفاع از این کارمند خود ادعا کرد که آمریکایی‌ها بعد از بازداشت مرضیه هاشمی، با وی رفتاری وحشیانه داشته‌اند.
اینک ده هفته است که روزهای شنبه در فرانسه در تسخیر "جلیقه زردها" است. روزنامه‌های فرانسه امروز نیز به تفصیل از این جنبش اعتراضی سخن گفته‌اند اما آنچه تازگی دارد، بدبینی فزایندۀ رسانه‌های فرانسوی نسبت به این جنبش است. ضرب و شتم خبرنگاران توسط تظاهرکنندگان یکی از دلایل این بی‌مهری روزنامه‌ها  نسبت به جلیقه زردهاست... و روزنامۀ لیبراسیون، گزارشی دارد از نمایشگاهی در پاریس، در بارۀ کتاب‌هایی که اوایل انقلاب در ایران منتشر شده بود...
یک نماینده مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید: بیش از نیمی از ناوگان هوایی ایران فرسوده و نیازمند بازسازی است. بدنبال خروج ایالات متحده آمریکا از توافق جامع اتمی با ایران (برجام)، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: مجوز دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران لغو خواهد شد.
به رغم آنکه اتحادیۀ اروپا در حال تدارک ساز و کار مالی ویژه ای برای ادامۀ فعالیت های تجاری با ایران و دور زدن تحریم های اقتصادی آمریکا بر علیه این کشور است، برخی قدرت های اروپایی رویکردی مخالف نسبت به اقدامات رژیم ایران اتخاذ کرده اند. این در حالیست که کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، نسبت به تأخیرهای مکرر اتحادیۀ اروپا برای به اجرا در آوردن ساز و کار مالی ویژۀ تعامل با ایران، هشدار داد.
شبه‌نظامیان حوثی در یمن، همزمان با دورزدن تحریم‌های سازمان ملل متحد، با قاچاق سوخت از بنادر ایران، در جهت منافع خود درآمدزایی کرده است. این گزارش را کارشناسان سازمان ملل متحد با بررسی اوضاع جنگ یمن در سال ۲۰۱۸ منتشر کرده‌اند.
وزیر زندانیان گروه حماس روز پنجشنبه ۱۷ ژانویه/۲۷ دی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که ۲۶ آپارتمان یک ساختمان نوساز در جنوب نوار غزه به ۱۲۵ فلسطینی آزاد شده از زندانهای اسرائیل واگذار شد.
یک شرکت ایرانی پوشاک زنانه با به کارگیری مدل‌های ایرانی و عراقی، محصولات خود را در یک مرکز تجاری بغداد، پایتخت عراق به نمایش گذاشت.
سازمان دیدبان حقوق بشر گزارش سالانه خود را در مورد وضع رعایت حقوق بشر در جهان روز گذشته ۱۷ ژانویه/۲۷ دی منتشر کرد. در این گزارش آمده است که نیروهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی با دستگیری های خودکامانه دسته جمعی و زیر پا گذاشتن حقوق بشر به تظاهرات مسالمت آمیز مردم واکنش نشان دادند.
«شایعه» یا آنچه «فیک نیوز» خوانده می‌شود، به موضوعی آنچنان مهم تبدیل شده است که برخی از کشورها از جمله فرانسه نحوه مقابله با آن و روش‌های راستی آزمایی اخبار که « فکت چکینگ» نامیده می‌شود را وارد منابع درسی مدارس کرده‌اند و یا در نظر دارند به سرعت چنین کاری کنند.
شرکت خودروسازی رنو، با فروش ۳.۸۸ میلیون خودرو در جهان طی سال ۲۰۱۸ میلادی، رکورد جدیدی را در زمینه فروش جهانی خود به ثبت رساند. این رقم حاکی از افزایش ۳.۲ درصدی خودروهای این شرکت است.
احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان صبح پنجشنبه ۲٧ دی/ ١٧ ژانویه، در جلسه مشترک هیئت رئیسه و کمیسیون‌های مجلس خبرگان، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت معیشتی مردم گفت شرایط اقتصادی کنونی نباید در جامعه ما ایجاد ناامیدی کند و اگر مردم ناامید شوند، دیگر در صحنه حضور پیدا نمی‌کنند. وی درباره مقابله با اقدام آمریکایی‌ها در صورت پاره کردن برجام گفت: باید از مسئولان گله کنیم که چرا همان وقت این کار [آتش زدن برجام] را نکردند؟ در نهایت هم باید همین کار را بکنند.
گروه گزارشگران ویژۀ سازمان ملل متحد که از شش کارشناس مستقل حقوق بشر تشکیل شده است، از مقامات ایران خواست کلیۀ خدمات درمانی و پزشکی مورد نیاز "نازنین زاغری-راتکلیف" و "نرگس محمدی" را در اختیار آنان قرار دهند. این گروه، روز چهارشنبه ١٦ ژانویه/ ٢٦ دی ماه، در بیانیۀ خود در ژنو نسبت به وضعیت سلامتی این دو تن ابراز نگرانی کرده و خودداری مسئولینِ جمهوری اسلامی ایران را از توجه به نیازهای درمانی آنان مورد انتقاد قرار می‌دهد.
ایران به آستانه بحران خطرناک آب نزدیک شده است وبرای مقابله با ابر چالش آب، ایران باید تمامی منابع تخصصی و کارشناساسی  خود را در یک پروژه بزرگ ملی بسیج کند. در پروژه ملی آب، ضرورت دارد که الگوی مصرف آب در کشور تغییر کند و در همان حال نسبت به تولید منابع جدید آب از طریق شیرین کردن آب دریا اقدام شود. اجرای طرح‌های گسترده صرفه جویی در مصرف آب، خصوصاً بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی و استفاده گسترده از نو آوری‌های علمی در این بخش، استفاده از پساب های شهری برای تأمین بخشی از منابع آب مورد نیاز در کشاورزی و دیگر طرح های بهینه سازی وتغییر الگوی مصرف آب می تواند کمک زیادی به مهار بحران آب در آینده کند، ولی این موضوع  به تنهایی نمی تواند پاسخی مناسب به چالش آب در مناطق جنوبی و شرقی ایران باشد. بدین ترتیب موضوع شیرین کردن آب دریا به عنوان یکی از راهکارهای مکمل برای افزایش منابع آبی کشور و پاسخ  مناسب به چالش آب در مناطق جنوبی و جنوب شرقی کشور مطرح شده است. طرح بزرگ شیرین کردن آب دریای عمان در خلیج مکران و انتقال آب شیرین شده به استان های جنوب شرقی کشور، از جمله طرح هایی است که در صورت اجرا و نهایی شدن، می تواند منابع آبی کشور را به میزان ۷۵۰ میلیون متر مکعب در سال افزایش دهد.
در روز ٢۶ دی ١٣۵٧/١۶ ژانویۀ ١٩٧٩، محمدرضا شاه پهلوی بعد از ٣٧ سال سلطنت ناچار به ترک کشور شد. با پایان کار او، سلسلۀ ۵٣ سالۀ پهلوی و فراتر از آن، اصل پادشاهی که طی ٢۵ قرن بنیاد سیاست و قدرت در سرزمین‌های ایرانی بود نابود شد.
شش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای از حکومت ایران خواستند که فوراً کمک های پزشکی را در اختیار دو زندانی این کشور خانم ها نازنین زاغری-راتکلیف و نرگس محمدی قرار بدهد.  
پلیس آمریکا، یکشنبه ١٣ ژانویه/ ٢٣ دی یکی از مجریان و برنامه‌سازان شبکه تلویزیونی دولتی انگلیسی‌زبان "پرس‌ تی‌وی" جمهوری اسلامی ایران را دستگیر کرد.
مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ دی/ ١٤ ژانویه، در آخرین مرحله از سفر دوره‌ای خود به خاورمیانه، به مسقط پایتخت عمان سفر کرد. او که قرار بود به کویت نیز سفر کند، به "دلایل خانوادگی" این سفر را به فرصتی بعد موکول کرد و به واشینگتن بازگشت. اما قبل از عمان، پمپئو به ریاض رفت و نسبت به ادامه تنش در روابط عربستان و قطر ابراز نگرانی کرد.
حسن روحانی در سفر به استان گلستان گفت که «ایران در صحنۀ جنگ اقتصادی قرار دارد و در طرف مقابل، آمریکا، اسراییل و تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند». روحانی وجود فساد و سوءاستفاده‌های مالی را یکی از مشکلاتی دانست که دولت در مقابله با آن ناتوان است.
یک همکار آلمانی-افغانستانی ارتش آلمان، روز شنبه ٢٢ دی/ ١٢ ژانویه به اتهام جاسوسی برای ایران در ایالت "راین لند" آلمان بازداشت شد. حکم تعقیب و بازداشت این مرد که "عبدالحمید س." معرفی شده، روز ۶ دسامبر سال ٢٠۱٨ صادر شده بود. متهم در اختیار قاضی دیوانعالی قضائی آلمان قرار گرفته و این نشان از حساسیت بالای موضوع دارد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به ایران هشدار داد که هر چه زودتر خاک سوریه را ترک کند، در غیراینصورت اسرائیل به حملات خود بر علیه مواضع این کشور در سوریه ادامه خواهد داد؛ وی ادعای ایران درمورد ناموفق بودن پرتاب ماهوارۀ "پیام" به فضا را دروغ خواند و هدف تهران را بهبود توان شلیک موشک بین قاره‌ای دانست.
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی، اعلام کرد که تلاش این کشور برای ارسال ماهواره به فضا با شکست روبرو شده است. حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، هفتۀ گذشته بدون اعتناء به هشدارهای آمریکا و فرانسه اعلام کرده بود که این کشور به زودی با پرتاب سه موشک قصد دارد سه ماهواره در مدار زمین قرار بدهد.
رییس جمهوری اسلامی  و وزارت أمور خارجه ایران بر ادامه فعالیت‌های ایران در عرصه هوا و فضا تاکید کردند.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت أمور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بازداشت دو تبعه ایرانی در آمریکا را ادامه سیاست آمریکا در اتهام‌زنی به اتباع ایرانی برشمرد. در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت دو شهروند ایرانی آمریکایی از سوی پلیس فدرال آمریکا به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است.
نارنین زاغری-راتکلیف، خبرنگار بریتانیایی ایرانی تبار که به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است از امروز دوشنبه چهاردهم ژانویه در اعتراض به وضعیت خود در زندان دست به اعتصاب غذا زد.
در اعتراض به برگزاری نشست بین المللی که آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در ماه آینده در ورشو برگزار خواهد کرد، وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی ایران کاردار سفارت لهستان را احضار نمود.