سردار پاسدار علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در گفتگو با ایلنا گفته است که او در مورد قاچاق آب از کشور چیزی نشنیده و در مورد قاچاق خاک هم یکی دو گزارش به دست اش رسیده که پس از بررسی ها متوجه شده که "قاچاق خاک از ایران حاد نیست."
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، امروز دوشنبه سوم فوریه در کنفرانسی خبری در تهران گفت که فشارهای فرانسه برای آزاد کردن دو  پژوهشگر فرانسوی زندانی در ایران، فریبا عادلخواه و رولان مارشال، به جایی نمی رسد.
در حالیکه روز گذشته اعلام شد عربستان سعودی به هیأت ایرانی جهت حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی برای بررسی طرح "توافق قرن" دونالد ترامپ، ویزا نداده است، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران روز دوشنبه ١٤ بهمن/ ٣ فوریه گفت که دولت ریاض حوالی نیمه شب گذشته با ارسال پیامی، از امکان صدور ویزا برای هیأت ایرانی خبر داده است. وی تأکید کرد که با صدور دیر هنگام ویزا برای هیأت ایرانی، عملاً هیچ...
انتشار یک فایل صوتی گفتگو میان برج مراقبت فرودگاه بین المللی تهران و یک خلبان پرواز تهران-شیراز نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران از همان آغاز می دانسته که هواپیمای مسافربری اوکراینی بلافاصله پس از برخاستن از زمین در نتیجۀ اصابت موشک ساقط شده است.
همزمان با سفر جوزپ بورل، نمایندۀ سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا به تهران، وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این کشور "مطالبات بسیاری از اروپا" پس از خروج آمریکا از برجام دارد و صریحاً در این خصوص با مسئول سیاست خارجی اروپا در تهران صحبت خواهد کرد.
در نشریات این هفته چاپ فرانسه، سرنوشت برکسیت، سه و سال نیم پس از رای اکثریت شهروندان بریتانیا برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا، که در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰، رسمیت یافت، بحران گسترش ویروس کرونا و مقابله (به گفته لوپوئن) یک امپراطوری علیه یک ویروس، همچنین چگونگی امکان گسترش ویروس کرونا، از جمله موضوعاتی است که مورد بررسی قرار گرفته است.
جوزپ بورل* برای اولین بار پس از انتخاب او به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، ۱۴ و ۱۵ بهمن به تهران سفر خواهد کرد و در دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران درباره سرنوشت توافق هسته‌ای این کشور و همچنین گفت‌وگو تحولات منطقه گفت‌وگو می‌کند.
ژان ایو لودریان، وزیر امور خاجۀ فرانسه برای چندمین بار زندانی بودن فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی-فرانسوی را گوشزد کرد و "این نوع بازداشت‌ها" را "غیرقابل تحمل" دانست. این در حالی است که فریبا عادلخواه از ٣٨ روز قبل دست به اعتصاب غذا زده و در وضعیت دشواری قرار دارد.
در ایران، دایره خودی‌ها روز به روز تنگ‌تر می‌شود. علی مطهری، نماینده کنونی مجلس شورای اسلامی، از رد صلاحیت دوباره خود برای نامزدی در انتخابات پیش‌رو خبر داد و گفت: «ادامه این رویه را که در این دوره از انتخابات مجلس شدت گرفته، خطری می‌دانم که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند.»
در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان از اعلام آمار کشته‌شده‌های اعتراضات آبان در ایران خودداری می‌کنند، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، روز یکشنبه وعده داد که به زودی «تعداد دقیق» این کشته‌ها را به رسانه‌ها ارائه خواهد کرد.
«موش» نام هنری روزنامه نگاری است که هر ماه یکی از رویدادهای پُراهمیت روز را بر می‌گزیند و با نگاه نکته بین خود از آن برای خوانندگان ما نگاره‌ای می‌سازد. این ماه او به موقعیت عراق اشاره دارد که در میان دو دولت متحد این کشور، جمهوری اسلامی ایران از یک سو و آمریکا از سوی دیگر، به دام افتاده است.
کمیته حمایت از فریبا عادلخواه، نسبت به وخامت حال این پژوهشگر ایرانی-فرانسوی، که در زندان اوین است، هشدار داد و وضعیت سلامت او را هشداردهنده اعلام کرد. وضعیت جسمانی رولان مارشال، دیگر پژوهشگر فرانسوی و شریک زندگی فریبا عادلخواه که وی نیز در زندان اوین است، «ناپایدار» اعلام شده است.
عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تحریم علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت تحریم آقای صالحی که تنها از سر استیصال صورت می گیرد هیچ تاثیری بر پیشرفت برنامه های هسته ای صلح آمیز ایران نخواهد داشت.
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه ١٠ بهمن/ ٣٠ ژانویه گفت کشورش در انتظار موافقت دولت عراق برای استقرار سامانه دفاع هوایی (پاتریوت) در پایگاه‌های نظامی آمریکایی درعراق است. مارک اسپر هدف از این اقدام را ارتقای وضعیت دفاعی نیروهای آمریکایی در عراق پس از حمله موشکی اخیر ایران به پایگاه عین‌الاسد عنوان کرد.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، یک بار دیگر آمار نظامیان آمریکایی آسیب‌دیده مغزی در اثر حملات موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد را افزایش داد. طبق آخرین آمار اعلام‌شده، شمار نظامیان آمریکایی آسیب‌دیده به ۶۴ نفر افزایش یافت. این در حالی است که پنتاگون روز چهار‌شنبه ٩ بهمن/ ٢٩ ژانویه، آمار نظامیان آسیب دیده آمریکایی را ۵۰ نفر اعلام کرده بود. "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا دیروز...
مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه ١٠ بهمن/ ٣٠ ژانویه در راستای کاهش اختیارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران، ٢ طرح را تصویب کرده است . یکی از ٢ مصوبه دیروز مجلس نمایندگان مجوز سال ۲۰۰۲ کنگره برای جنگ عراق را لغو می‌کند و مصوبه دیگر استفاده از منابع مالیاتی برای اقدام نظامی علیه ایران را بدون تأیید کنگره ممنوع می‌کند. مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب...
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران می‌گوید: در حال حاضر هنوز بیماری ۶ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در ایران تائید نشده است اما ویروس کرونا وارد ایران خواهد شد. وزیر بهداشت ایران هم خواستار منع ورود مسافران از چین شد. هنوز دولت ایران برای بازگرداندن ۷۰ ایرانی که در شهر ووهان گرفتار هستند، چاره‌ای نیاندیشیده است.
در آستانه برگزیت و آغاز فرآیند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به بریتانیا سفر کرده است تا موارد همکاری های دو جانبه میان دو کشور بریتانیا و آمریکا را بررسی کند. مایک پمپئو همچنین امروز طی سخنانی ضمن بر شمردن رفتارهای بی ثبات کننده ایران در منطقه گفت از ایران خواسته بود دوازده شرط آمریکا را رعایت کند تا به جامعه بین المللی برگردد. او برای بازگشت...
«راهکار تجاری بشردوستانۀ سوئیس» که برای دریافت بهای کالاهای موسوم به انسان دوستانه به مقصد ایران ایجاد شده است روز سه ‌شنبۀ ٢٨ ژانویه انجام نخستین تراکنش آزمایشی خود را انجام داد. این راهکار از سوی دولت سوئیس با همکاری کامل مقامات آمریکا و ایران و نیز مشارکت شماری از بانک‌ها و موسسات تجاری و صنعتی سوئیس ایجاد شده است و در چهارچوب آن به صادر کنندگان سوئیسی کالاهای کشاورزی و غذائی،...
در حالی که آمریکا امروز معافیت برخی شرکت‌ها از تحریم همکاری اتمی با ایران را برای مدت ۶۰ روز دیگر تمدید کرد، وزارت خزانه داری این کشور اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی ایران و علی اکبر صالحی، رئیس این سازمان را در فهرست تحریم های این کشور قرار داده است.
حمید حسینی سخنگوی اتحادیۀ صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران، روز چهارشنبه ٩ بهمن اظهار داشت که طلب ۵ میلیارد دلاری ایران از محل صادرات گاز، به دلیل تحریم ها همچنان در بانک مرکزی عراق رسوب کرده و قابل برداشت نیست.
نیروهای آمریکائی در پی برداشتن و انتقال اجساد دو افسر این کشور که روز دوشنبه ٢٧ ژانویه در سقوط هواپیمای حامل آنان در ولایت غزنی کشته شدند، درجه، رسته و هویت آنان را اعلام کردند. پیش از آن، برخی شبکه‌های تلویزیونی و تارنماهای خبری رسمی ایران با برشمردن منابع ناموجود، از کشته شدن ده‌ها تن و از جمله رئیس دفتر امور ایران در سازمان «سیا» که بگفتۀ آنان، طراح حمله به قاسم سلیمانی محسوب...
مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای از حقوق مردم ایران حمایت کرده و سرکوب اعتراضات مشروع و دیگر فشارها توسط حکومت جمهوری اسلامی را محکوم کرده است. در این قطعنامه از تمامی کشورها و نهادهای دمکراتیک در جهان خواسته شده تا به‌روشنی حمایت خود را از مردم ایران و حق مسلم آن‌ها برای زندگی در جامعه‌ای آزاد را بیان کنند و از حکومت ایران نیز خواسته شده به تعهدات بین‌المللی خود پایبند...
روزنامه اسپانیایی "ال پائیس" ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس،  حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است. بر أساس این روزنامه، سازمان مجاهدین خلق افزون بر یک میلیون یورو کمک‌های گسترده برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی که سال گذشته فاش ساخت، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده کنگره (پارلمان) اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین...
روزنامه اسپانیایی "ال پائیس" ابعاد جدیدی از حمایت‌های مالی سازمان مجاهدین خلق را به رهبران حزب وُکس،  حزب راست افراطی اسپانیا فاش ساخته است. بر أساس این روزنامه، سازمان مجاهدین خلق افزون بر یک میلیون یورو کمک‌های گسترده برای تأسیس و استقرار این حزب راست افراطی که سال گذشته فاش ساخت، به دو نفر از رهبران این حزب که اکنون نماینده کنگره (پارلمان) اسپانیا هستند، به مدت هشت ماه بین...