دادگاه استکهلم روز چهارشنبه ١٣ نوامبر/ ٢٢ آبان، حکم بازداشت حمید نوری، دادیار دادسرای گوهردشت را که به شرکت در اعدام‌های تابستان ٦٧ متهم شده است، صادر کرد. وی که روز شنبۀ گذشته در فرودگاه استکهلم دستگیر شده بود، بر اساس این حکم بمدت چهار هفته در بازداشت موقت قرار گرفت تا به شاکیان مهلت ارائۀ اسناد در بارۀ اتهامات وارد شده بر او داده شود. کاوه موسوی، حقوقدان و یکی از شاکیان خصوصی این...
حسن روحانی روز چهارشنبه ۱۳ نوامبر / ۲۲ آبان بار دیگر با اشاره به موضوع فساد مالی در قدرت و کشمکش های اخیر در این زمینه گفت: مبارزه با فساد را تبدیل به اختلاف نکنیم، تبدیل به وحدت بکنیم.
شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران و شهرستان‌های اطراف، مسئولان را ناچار کرد که یک بار دیگر مدارس ابتدایی و سایر مؤسسات آموزشی برای کودکان زیر دوازده سال را تعطیل کنند.
در تهران، وزیر کشور گفت که تغییر برخی استانداران به دستور او و در جهت برگزاری انتخابات سالم است. روز گذشته، آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با انتقاد از دولت، گفته بود که این تغییرات به خاطر خط سیاسی استانداران و فرمانداران انجام می‌گیرد و انگیزه‌های انتخاباتی دارد. حدود سه ماه مانده به انتخابات مجلس، دغدغه‌های انتخاباتی نزد بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی دیده می‌شود. در این...
کتاب‌های یووال نوح هراری، نویسنده و استاد دانشگاه در اسرائیل در ایران ممنوع شد. این در حالی است که ترجمه این آثار به زبان فارسی در بازار نشر ایران بسیار پرفروش شده بود. تینوش نظم جو، مترجم و مدیر نشر ناکجا در پاریس درباره آثار این نویسنده و ممنوعیت‌شان در ایران به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه توضیح می‌دهد.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه ١١ نوامبر با همتای آمریکایی خود دونالد ترامپ گفتگوی تلفنی کرده است. در این تماس تلفنی، روسای جمهوری دو کشور فرانسه و آمریکا درباره سوریه، ایران و اجلاس ناتو که در ۴ دسامبر آینده در لندن برگزار می شود، با یکدیگر گفتگو و رایزنی کرده اند.
فرانسه، آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه ١١ نوامبر در بیانیه مشترکی از اقدام ایران مبنی بر از سرگیری  فعالیت های غنی سازی اورانیوم در سایت فردو "بشدت ابراز نگرانی " کرده و از جمهوری اسلامی خواستند در اسرع وقت و بدون هیچ مهلتی تمام اقدامات مغایر با توافق اتمی وین را متوقف کرده و به تعهدات برجامی خود بازگردد. تروئیکای اروپایی به همراه اتحادیه اروپا در این بیانیه...
حذف آثار بزرگ ادبی‌ از کتابهای فارسی‌ مدارس تازگی ندارﺩ. حذف اینگونه آثار بخصوص از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و ﺍﻣﺳﺎﻝ ﻫﻡ شمار زیادی از آثار نظم و نثر فارسی‌ ﺍﺯ ﺟﻣﻟﻪ رباعیات خیام ، داستان «موسی و شبان» ﻣﻭﻟﻭﻯ، داستان «حلاج» تذکره الاوليا، شعر «مادر» ایرج‌میرزﺍ، «غزل در این سرای بی‌کسی» هوشنگ ابتهاج، «غزل جوانی» رهی معیری، شعر «به کجا چنین شتابان» شفیعی‌ کدکنی، شعر «باغ بی‌برگی»...
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی روز یکشنبه خود قوه قضائیه را متهم کرد به عدم رسیدگی به فسادهای چندین میلیارد دلاری در این کشور. وی با کنایه خطاب به دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران گفت :" من از قوه قضائیه می‌خواهم، حالا که با فسادهای میلیون و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برا ی مردم توضیح بدهد".
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فاش ساخت که بازرسان این آژانس در یک «سایت اعلام نشده» در ایران «ذرات اورانیوم طبیعی» یافته‌اند. بگزارش آژانس این ذرات حاصل فعالیت انسانی است. هر چند آژانس اشاره‌ای به مکان مورد نظر نمی‌کند، اما بگفتۀ منابع مطلع در وین، منظور مرکزی در «تورقوزآباد» در نزدیکی تهران است که از چندی پیش موضوع گفتگو و زورآزمائی میان تهران و این آژانس قرار دارد. این آژانس در...
چندﻯ است که پوستر تبلیغاتی برگزاری ﯾﮏ کارگاه ﺁﻣﻭﺯﺵ چندهمسری در تهران و پخش برنامه میزگرد ترویج چندهمسری از یکی‌ از شبکه‌های تلویزیون جمهوری اسلامی ایران در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی بحث برانگیز شده است. موضوﻋﺎﺗﻰ ﻣﺎﻧﻧﺩ ضرورت احیای فرهنگ چندهمسری مردان، الزامات تشکیل و مهارت‌های ارتباطی ﭼﻧﻳﻥ خانواده ﻫﺎﻳﻰ و احکام فقهی‌ آن در این کارگاه آموزش داده میشود.
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در یک پیام توئیتری از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست تا برای بازگرداندن رابرت لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی که در ایران مفقود شده است، اقدام کنند. سه روز پیش، خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس اسنادی که بدست آورده، گزارش داد که ایران در مکاتباتی که با کارگروه "ناپدیدشدگان قهری" سازمان ملل داشته است برای نخستین بار اعلام کرده که رابرت لوینسون در...
در این کشور چه در زندان باشیم چه در بیرون از زندان، در حبس هستیم. این جمله کلیدی است که نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر، از داخل زندان به خارج از ایران پیام داده است.
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با حمله به قوه قضائیه در زمینه عدم رسیدگی به فسادهای بزرگ اقتصادی گفت: «از قوه قضاییه که با فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، می‌خواهم که مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح دهد.» روحانی تهدید کرد که «در غیر این صورت به مناسبت‌های مختلف و مورد به مورد این ارقام را به مردم توضیح خواهم داد.»
مردی که در انتخابات پارلمانی آیندۀ بریتانیا از سوی حزب کارگر در برابر بوریس جانسون قرار گرفته و کوشش می‌کند کرسی وی را در مجلس عوام بدست آورد، علی میلانی، یک جوان ٢۵ سالۀ ایرانی است. او که با اتکا به ترکیب جوان جمعیت حوزۀ انتخابی خود و دوری گزیدن فزایندۀ رای دهندگان محافظه کار از بوریس جانسون، امیدوار است در رای گیری آینده بر او پیشی گیرد و با محروم کردن او از کرسی مجلس، راه نخست وزیری...
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه که نامشان فاش نشده از دیدار قاسم سلیمانی با علی سیستانی و مقتدا صدر در نجف خبر داده است.
بعد از این که حسن روحانی رئیس ‌جمهوری اسلامی "گام چهارم ایران را در کاهش تعهدات هسته‌ای" اعلام کرد، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با ارائۀ توضیحاتی در مورد ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در مرکز فردو، تأیید کرد که از این پس، غنی‌سازی با غلظت ۵ درصد انجام خواهد گرفت. بر أساس توافق اتمی، ایران نباید از مرز ٣٫۶٧ درصد فراتر رود. او همچنین اخراج بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کشور را...
روزنامه لوموند، در شماره امروز خود مقاله‌ای در باره نقش منطقه‌ای ایران و این موضوع که چرا این نقش در کشورهای تحت نفوذ ایران در منطقه با اعتراضات مردمی روبرو شده است، دارد. لوموند می نویسد این نقش کارآیی و فلسفه وجودی خود را از داست داده است و اصرار  بر ادامه آن با فلسفه زیستن اقتدارگرایان حکومتی در ایران گره خورده است. این مقاله را "آلن فِرِشون" سرمقاله نویس معروف لوموند نوشته...
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چند روز پس از جلوگیری از ورود یکی از بازرسان این آژانس به تأسیسات هسته‌ای نطنز و نیز جلوگیری موقت از خروج او از ایران، این اقدامات را محکوم کرد و غیرقابل قبول دانست و به ایران هشدار داد از تکرار آن در آینده خودداری کند.
جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش اعلام کرد که گام چهارم خود را در راستای کاهش تعهدات هسته‌ای خود در چهارچوب برجام برداشته است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به این اقدام که افزایش سطح و میزان غنی سازی اورانیوم توسط این کشور را در بر دارد، خواستار تحت  فشار‌ قرار دادن ایران شد.
یک مهندس جوان ایرانی، امین حسن زاده، در شهر «دیترویت» در ایالت میشیگان به سرقت «اسرار فنی و محرمانه» و ارسال آنها به ایران متهم شد و تحت بازداشت قرار گرفت. وی، بر اساس شکایت نامۀ دادسرای فدرال در این شهر، «داده‌های حساس و محرمانۀ طرحی را که در آن از یک ابررایانۀ ویژۀ صنایع هوافضا استفاده می‌شده، از شرکت محل کار خود سرقت کرده و برای برادر خود که برای صنایع نظامی و فضائی جمهوری اسلامی...
در حالی که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هشدار داده که «ایران آشکارا از چهارچوب برجام خارج شده است»، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران، روز جمعه گفت: «حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران مهمتر از حفظ یک توافق است».
به گزارش خبرگزاریهای ایران، پدافند هوایی ارتش این کشور روز جمعه /۱۷ آبان/ ۸ نوامبر یک پهپاد "ناشناس" را در منطقه بندر ماهشهر، بندری در جنوب غربی ایران با موشک مورد هدف قرار داده و سرنگون کرده است.
در یک زلزله که به قدرت ۵.۹ ریشتر نخستین ساعات بامداد روز جمعه در شمال غربی ایران روی داد، دست‌کم شش نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.
نشست فوق العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدگی و بحث درباره موضوعات پادمانی (حفاظتی) مرتبط با ایران، امروز پنجشنبه ۷ نوامبر در وین آغاز شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان جلسه امروز شورای حکام، نمایندگان آمریکا و اروپا در موضع ‌گیری‌ هایی جداگانه از تصمیم ایران برای اخراج یکی از بازرسان زن آژانس اتمی از این کشور انتقاد کردند.