جمالی: برخی نمی‌خواهند مجلس قانون شفافیت مالی کاندیداها را تصویب کند/ منشا هزینه‌های انتخاباتی باید روشن شود
نماینده فسا با تاکید بر اینکه باید منشا پول‌هایی که برخی افراد چند ماه مانده به انتخابات هزینه می‌کنند روشن شود، گفت: گویا قصدی وجود داردکه قانون شفافیت مالی کاندیداها در مجلس تصویب نشود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، چگونگی تأمین هزینه‌های انتخاباتی و منابع مالی داوطلبان و نحوه هزینه‌کرد آن در قالب پرونده‌ای با عنوان «معمّای پول و پارلمان» در خبرگزاری تسنیم پیگیری می‌شود.

در روزهای گذشته با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره به گفتگو نشستیم تا ببینیم برای تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه کرده‌اند. بررسی متوسط حقوق و دریافتی یک نماینده مجلس دهم دیگر گزارش ما در مورد این موضوع بود، تا مشخص شود یک نماینده در ۴ سال دوره نمایندگی چه‌میزان دریافتی دارد که برخی از کاندیداها تا میلیاردها تومان برای کسب کرسی‌های پارلمان هزینه می‌کنند؟

محمد جواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیئت‌ نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به وجود پول‌های کثیف در انتخابات، اظهار داشت: شک نکنید این موضوع در انتخابات مجلس به خصوص در شهرهای کوچک و حوزه‌های انتخابیه‌ای که لیستی نیست به شدت وجود دارد، دلیل این موضوع هم نقص قانون است.

وی با تاکید بر اینکه درباره شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات مجلس قانونی وجود ندارد، افزود: در چند سال گذشته پول‌های کثیف مستقیم و غیر مستقیم وارد انتخابات شده است، طبق گزارشاتی که به دست ما رسیده در برخی از حوزه‌های انتخابیه به بهانه مراسم محرم و صفر برخی افراد که گمان به شرکت آنها در انتخابات مجلس می‌رود، افرادی را به بهانه نذری دادن دعوت می‌کنند تا از این طریق برای خود رای جمع کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس با بیان اینکه باید مشخص شود منشا پول‌هایی که برخی افراد چند ماه مانده به انتخابات هزینه می‌کنند از کجا آمده است، اضافه کرد: برخی کاندیداهای احتمالی افراد ساده‌ای را طعمه خود قرار می‌دهند و آنها را به سفرهای زیارتی می‌فرستند یا به اسم کمک به ایتام، مراکز خیریه و کمک به مسائل فرهنگی از چند ماه مانده به انتخابات به دنبال رای خریدن هستند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با اعلام اینکه برخی کاندیداها به ثروتمندان قول‌هایی می‌دهند که بعداً آنها را مدیون و وامدار اشخاص می‌کند، عنوان کرد: در چند وقت گذشته فردی ثروتمند به بنده مراجعه و اعلام کرد که حاضرم بخشی از هزینه‌های انتخاباتی شما را پرداخت کنم و در قبال این کار فرزند بنده در یک اداره دولتی استخدام شود.

جمالی تصریح کرد: در بحث پول‌های کثیف و مقابله با آن یک مسئله که جای تعجب دارد این است که این موضوع همواره در اواخر چند دوره مجالس گذشته به بحث گذاشته شده و به بهانه وقت نبودن این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته است، گویا قصدی وجود دارد که قانونی برای شفافیت مالی کاندیداها در مجلس تصویب نشود.

وی با بیان اینکه این خطر در کمین است که مجلس از سوی ثروتمندان از طرق مستقیم و غیر مستقیم به خصوص در شهرهای کوچک تصرف شود، اظهار داشت: اگر فردی با پول‌های کثیف وارد مجلس شود قطعاً وامدار و مدیون ثروتمندان خواهد بود و آن کارکرد اصلی خود را در پارلمان نخواهد داشت.

نماینده فسا در مجلس با بیان اینکه برخی از مشکلاتی که امروز در دستگاه‌هایی اجرایی کشور داریم نشات گرفته از وجود پول‌های کثیف در انتخابات است، گفت: چرا یک وزیر نمی‌تواند خوب عمل کند دلیلش این است که برخی نمایندگان وامدار افرادی هستند که نمی‌گذارند وزیر را استیضاح کنند.

سخنگوی هیئت‌نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اظهار داشت: برخی اطلاعات از وامدار بودن برخی نمایندگان به دست ما رسیده که واقعا جای تعجب دارد، به طور نمونه قرار بوده در یک شهری جاده اصلی را چهار بانده و آسفالت کنند اما چون نماینده آن شهر وامدار برخی افراد بوده با فشاری که بر وی وارد کرده‌اند مجبور شده مجوز آسفالت یک جاده فرعی را بگیرد.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس تصریح کرد: به طور نمونه در یک روستای ۴ هزار نفری، ورزشگاه ۵ هزار نفری ساخته شده است، در ۲ ماه گذشته در یک شهری ۳۵۰۰ نفری فرمانداری داده‌اند یا در یک شهری بیمارستان ۴۰۰ تخته خوابی وجود دارد و در ۱۸ کیلومتری همین شهر اعلام شده می‌خواهند بیمارستان ۱۰ تختخوابی ساخته شود این موارد وجود دارد که می‌گویم پول‌های کثیف در انتخابات وجود دارد.

جمالی اضافه کرد: فکر می‌کنید این وام‌های کلانی که هر از چندگاه در رسانه‌ها مطرح می‌شود منشاش کجاست، این وام‌ها در اکثریت اوقات از سمت نمایندگان برای افرادی که مدیون آنها هستند گرفته می‌شود یا چاه‌های غیر مجاز از طریق نمایندگان وامدار اجازه پلمپ شدن داده نمی‌شود.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.