واکنش دوباره ژاپن به گزینه اعزام نیروی نظامی به منطقه
سخنگوی دولت ژاپن به سوالی درباره احتمال اعزام نیروی نظامی این کشور به خاورمیانه واکنش نشان داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یوشیهیده سوگا، سخنگوی دولت ژاپن امروز (سه‌شنبه) گفت که تغییری در موضع این کشور برای ارسال نیروهای دفاع از خود به خاورمیانه و پیوستن به ائتلاف پیشنهادی از سوی آمریکا پیش نیامده است.

سوگا در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در موضع دولت ژاپن مطابق با اظهارات تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن اتفاق افتاده یا خیر گفت که سیاست توکیو "همانگونه است که وزیر ایوایا اظهار کرد."

پیشتر تاکشی ایوایا، وزیر دفاع ژاپن اعلام کرده بود که برنامه‌ای برای اعزام نیروهای دفاع از خود ژاپن به خاورمیانه به منظور پیوستن به ائتلاف نظامی مورد نظر آمریکا ندارد. واشنگتن این طرح را با هدف تامین امنیت کشتی‌های تجاری در خلیج فارس در برابر تهدیدهای احتمالی مطرح کرده است.

هرچند این طرح آمریکا پس از حمله به دو نفتکش‌ در خلیج فارس که یکی از آنها تحت فعالیت یک شرکت ژاپنی بود، مطرح شد اما وزیر دفاع ژاپن گفته بود که دیگر شاهد حملاتی مشابه نبوده و اینکه تهدید علیه ژاپن در این منطقه فروکش کرده است.

این صحبتها درحالی از سوی دولت ژاپن مطرح شده که جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که درحال حاضر در ژاپن به سر می‌برد دوشنبه با تارو کونو، وزیر خارجه و همچنین شوتارو یاچی، مشاور امنیت ملی این کشور دیدار و گفتگو کرد.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز گذشته (دوشنبه) گفت که ژاپن پیش از اتخاذ یک تصمیم برای پیوستن به آمریکا، قصد دارد نقش منحصر به فرد خود در کاهش تنش را ایفا کند.

وی در ادامه گفت: ما دارای سابقه طولانی دوستی با ایران هستیم و من با رئیس جمهوری و رهبران دیگر این کشور چندین بار دیدار کرده‌ام.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.