واکنش شمخانی به اظهارات بولتون در نفی غنی سازی ایران
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در نفی غنی‌سازی توسط ایران واکنش نشان داد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی روز جمعه در یادداشتی کوتاه نوشت: غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز، حق همه کشورهایی است که عضو معاهده NPT هستند و قابل سلب یا اعطاء نیست. آمریکایی‌ها چنین تفسیری از NPT نداشتند و ایران در سال ۱۳۹۱ وادارشان کرد که به چنین حقی اعتراف کنند و بعد پای میز مذاکره بنشینند.

شمخانی در ادامه افزود: پذیرش حق قانونی ایران برای غنی سازی اورانیوم از سوی آمریکا، شرط ورود این کشور به مذاکرات هسته‌ای بود و نه نتیجه آن. کشورهای ۱+۵ در موافقت نامه برجام بر حق قانونی ایران برای داشتن غنی سازی اورانیوم از سوی ۱+۵ صحه گذاردند و بر آن تاکید نمودند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: اظهارات مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا که طی آن حقوق ایران برای غنی سازی اورانیوم را نفی کرده است، نمادی از بدعهدی، یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن مجموعه هنجارهای بین‌المللی بوده و فاقد هرگونه ارزش و اعتبار حقوقی است‌. اظهاراتی از این دست نشان‌ می‌دهد که اقدام ایران برای کاهش پلکانی تعهدات برجامی تنها مسیر مواجهه با کشوری است که پذیرش هرگونه تعهد را برنمی‌تابد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.