لاریجانی: بخش‌های نظارتی به دنبال مچ‌گیری نباشند
رئیس مجلس شورای اسلامی به بخش‌های نظارتی توصیه کرد دنبال مچ‌گیری از نهادها نباشند.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز (سه‌شنبه، ۲۴ مهر) در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با تقدیر از عملکرد مسئولان در حوزه توسعه صنعت فرودگاهی کشور، گفت: خوشبختانه در این حوزه کارهای سنجیده‌ای صورت گرفته، زیرا کشور در شرایط کنونی به صنعت هوایی مدرن نیاز داشت و خوشبختانه به خوبی از فرصت برای تحقق این امور استفاده شد.

وی با بیان اینکه صنعت هوایی کشور بسیار ممتاز و برجسته است، افزود: قطعا این صنعت باید از ظرفیت‌های تکنولوژی روز دنیا برخوردار باشد و در این امور همه مقدمات آموزشی و استفاده از فناوری‌های مدرن مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس بر لزوم توجه و حمایت از صنعت هوایی کشور تأکید کرد و گفت: خوشبختانه تلاش‌های خوبی در این عرصه صورت گرفته و از زمان برای به‌کارگیری تجهیزات به خوبی استفاده شد از این رو باید از روش‌های دیگر در شرایط کنونی برای حمایت از این صنعت بهره گرفت.

لاریجانی با بیان اینکه در شرایط کنونی توجه به فکر توسعه‌ای برای کشور بسیار مهم و حائز اهمیت است، تصریح کرد: در شرایط کنونی پروژه‌های بسیاری در کشور وجود دارد که باید پاسخ داد نتیجه آن‌ها چه بوده است.

بازدید لاریجانی از مرکز کنترل فضای کشوروی با اعلام اینکه کشور امروز به یک نظام توسعه‌ای درست و برجسته نیازمند است، اظهار داشت: این نظام باید طراحی شود و قطعا در صورت استقرار دیگر با انبوه پروژه‌ها روبه‌رو نخواهیم شد، از طرف دیگر امروز ما در کشور در بخش ساختاری و رفتاری دچار ضعف هستیم، در بحث ساختاری مسئله این است که اساس سازمان برنامه و بودجه، موضوع برنامه بود و بخش بودجه در وزارت اقتصاد قرار داشت، اما در زمان هویدا پس از آنکه درآمدهای نفتی افزایش یافت، قسمت بودجه نیز به این سازمان افزوده شد و عملا بخش بودجه‌ریزی بر بخش توسعه غلبه کرد، این در حالی است که این مسئله جز امور روتین بوده و نباید سازمان را سرگرم آن کرد. به نظر من اگر کشور به دنبال یک اقدام اساسی و برجسته است، باید مرکز فکری برای توسعه کشور طراحی شود.

رئیس مجلس ادامه داد: متأسفانه در شرایط کنونی در کشور به جای آنکه فکر توسعه‌ای، عمیق و مورد پیگیری قرار گیرد افکار و کشمکش‌های سیاسی زیاد شده است به طوری که افراد همدیگر را آزار داده و در مقابل هم صف‌بندی می‌کنند که این مسئله موجب می‌شود که از نیروها کمتر استفاده شود این در حالی است که تفکر و رویکرد اصلی باید بحث آبادانی و توسعه کشور باشد، اما گاهی اوقات کارهای پُرهزینه‌ای صورت گرفته و اهلیت افراد زیر سؤال می‌رود و قطعا نتیجه این امور و کشمکش‌ها کَُند شدن توسعه کشور است، بنابراین عقلای بخش‌های مختلف باید این رویکرد را اصلاح کنند.

لاریجانی تصریح کرد: از طرفی دیگر به بخش‌های نظارتی توصیه می‌کنم که کارها را با دقت دنبال کنند، اما در امور و کارهای خود دنبال مچ‌گیری نباشند، از این رو من اخیرا در جلسه‌ای با حضور سران قوا نیز این موضوع را گفتم که همان مقداری که حریت برای نمایندگان مجلس کلیدی است، به همان مقدار شجاعت برای مدیران دارای اهمیت و برجستگی است و نباید این امور تضعیف شود، بنابراین بخش‌های نظارتی باید از مدیران و فکرهای توسعه‌ای آن‌ها حمایت کنند.

این خبر حدود ۶ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.