انتخابات افغانستان پای شورای نگهبان را وسط کشید
انتخابات افغانستان بار دیگر بحث نظارت استصوابی شورای نگهبان را داغ کرد و پای این نهاد مهم را وسط کشید.

به گزارش خبرآنلاین بحث و جدل درباره شورای نگهبان و نظارت استصوابی آن تمامی ندارد. هر دوره و در آستانه هر انتخاباتی این موضوع محل بحث می شود و در نهایت بدون هیچ نتیجه خاصی پایان می یابد و شورای نگهبان کار خود را بدون توجه به انتقادها می کند و گردوخاک بحث ها می نشیند تا انتخاباتی دیگر.فرقی هم نمی کند انتخابات مجلس باشد یا ریاست جمهوری.

اما این بار انتخابات در افغانستان موضوع نظارت استصوابی را وسط کشید. انتخابات پارلمانی این کشور برگزار شد و طبق آمار رسانه ها دست‌ کم ۴ میلیون نفر از شهروندان افغانستان در انتخابات پارلمانی روز شنبه هفته جاری این کشور در ولایت‌ های مختلف شرکت کردند.

اما در این میان صادق زیباکلام در توئیتی کنایه آمیز این انتخابات را تبریک گفت و نوشت: انتخابات افغانستان بمراتب از انتخابات ایران دموکراتیک‌تر بود. نه شورای نگهبان و نه نظارت استصوابی در کار بود و هرکس می توانست نامزد شود.

این مطلب که تعریضی به شورای نگهبان بود سریع با واکنش سخنگو و قائم مقام این نهاد مواجه شد. عباسعلی کدخدایی هم در پاسخ به زیباکلام در توئیتی نوشت: در بیشتر کشورها از جمله افغانستان مراجعی برای نظارت قانونی موثر وجود دارد.نگاهی به قوانین و اخبار نشان می دهد اولا مراجع نظارتی موثری برای بررسی صلاحیت نامزدهای افغانستانی وجود دارد ثانیا در انتخابات اخیر صلاحیت برخی نامزدها از جمله تعدادی از نمایندگان فعلی تایید نشد.

این خبر حدود ۶ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.