صفحه دو؛ هواپیما را زدید، چرا پنهانکاری می‌کنید؟

در سالگرد شلیک به هواپیمای اوکراینی، سپاه پاسداران بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که متاثر و متاسف است، اما در بیانیه خبری از عذرخواهی نیست. مسئولیت متوجه آمریکا شده که در شب حادثه ایران مشغول انتقام گیری از آن بود، چرا که چند روز قبل فرمانده ارشدش را کشته بودند.
حسن روحانی رییس جمهوری ایران گفت که این حادثه حاصل یک خطای شخصی و بی تدبیری جمعی بوده. گفت که باید عاملان حادثه مجازات شوند. اما تاکنون به گفته غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران، تنها یک نفر تا کنون برای سرنگونی هواپیما بازداشت شده. طنز تلخ اینجاست که چندین نفر برای برگزاری مراسم سوگواری و روشن کردن شمع برای قربانیان بازداشت شدند و بخش قابل توجهی از آنها احکام زندان گرفتند.
در سالگرد این حادثه فضای مجازی مملو از ادای احترام به 176 نفری است که در این پرواز سوار بودند، در شبی که آسمان ایران علیرغم فضای جنگی بسته نشده بود. ساقط کردن هواپیما و نپذیرفتن مسئولیت آن برای سه روز و تلاش برای پوشاندن واقعیت و وانمود کردن اینکه هواپیما با نقص فنی ساقط شده، خانواده های عزادار و بخش بزرگی از جامعه ایران را عصبانی کرد.
خانواده قربانیان، چه راهی برای دادخواهی دارند؟
میهمانان برنامه
علیرضا قندچی، امیرعلی علوی، سلمه بنی صدر، از خانواده قربانیان، یوگئی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین ورییس تیم مذاکره کننده این کشور درباره هواپیما، سعید محمودی، صاحبنظر در حقوق بین الملل و ژانا بزپیاچوک، خبرنگار اوکراینی که از لحظه اول خبرهای سقوط هواپیما را دنبال کرده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.