از اینستاگرام مانا نیستانی
می گویند سری را که درد نمیکند دستمال نمی بندند، چه اصرار آدم چیزی بگوید که کلی بدبینی و پیشفرض همراهش است و می تواند سوتعبیر و حمله به دنبال بیاورد؟ اما سر همه ما مدتهاست درد می‌کند و چاره نداریم‌ جز حرف زدن و گفتن و گشتن به دنبال درمان. از نظر من تشکیل یک ائتلاف، شورایی برای هماهنگی صدای خارج از ایران و گذار از شرایط انقلابی به دوران پس از انقلاب یک ضرورت است. هفته قبل طرحی کشیدم و متنی نوشتم تا با طرح ناقص و نوشتار الکنم این ضرورت را متذکر شوم. عده زیادی منظور را گرفتند و همدلی کردند اما تعدادی دیگر، انگار موضوع را عوضی متوجه شدند، من را مامور رسمی عضوگیری شورای گذار فرض کردند که لیست قطعی را مصور و ابلاغ کرده! گروهی از سلطنت طلبان حمله کردند که چپ هستم و‌قصد اغفال رضا پهلوی را دارم گروهی دیگر متهمم کردند که سلطنت طلب مخفی و ضد دموکراسی هستم. گروهی متهمم کردند به انحصار و مرکزگرایی. اشکال ندارد عادت دارم به اتهام شنیدن.
من کارتونیستم نه سیاستمدار، هیچ نفع شخصی از هیچ ائتلاف نخواهم برد، ایده خام و نصفه ای دادم، اگر موافق خود جریان تشکیل ائتلاف باشیم می توانیم به جای گارد گرفتن، انگ زدن و حمله کردن به پیشنهاددهنده، هر کدام چیزی بر ایده بیفزاییم تا آن را کم نقص تر و عملی تر و فراگیرتر کند
چنان که عده زیادی چنین کردند و مشفقانه نقص‌ها را شمردند و چیزی بر ایده افزودند. تاکید میکنم: ما به یک شورای ائتلافی نیاز مبرم داریم، نمی‌شود بر اخلاقیات و نیات فردی آدم‌ها تکیه‌ی مثبت یا منفی کرد، ملاک باید پایبندی بر سه اصل دموکراسی، حقوق بشر و سکولاریسم و هدف مشترک اولیه همگی ، تغییر نظام فعلی باشد. طبعا تفکرات فاشیستی و ضددموکراسی نمیتوانند در این شورا نماینده داشته باشند. نمی‌شود به صرف خوش نیامدن و موافق نبودنمان با فردی که طیفی از جامعه طرفدارش هستند (و به سه اصل که گفتم پایبند است) ، او را حذف کنیم. چنین حذف هایی به نارضایتی های عمومی آتی خواهد انجامید. شورا باید لااقل سی تا صد عضو داشته و کثرت‌گرا باشد: افراد مشهور و پرطرفدار که الزاما سیاسیون نیستند اما جلب نظر عمومی با خود دارند، سیاستمداران حرفه‌ای و خبره که کار سیاسی بلدند، طیف های اجتماعی و سیاسی و قومیتی مختلف که صدای بخش های گوناگون جامعه ایرانی باشند، نخبگان که فکر و اندیشه و تخصص با خود به این شورا بیاورند. شورای پرجمعیت، جلوی حملات فردمحور سایبری ها و حکومت و پرونده سازی ها علیه شورا را خواهد گرفت، (ادامه در کامنت ها)
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.