لاریجانی: کشورهای آسیایی امنیت پایدار منطقه را در گرو همکاری با ایران می دانند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای آسیایی امنیت پایدار منطقه را در گرو همکاری با ایران می دانند، گفت: باید از ظرفیت بین‌المجالس آسیایی استفاده&#۱۶۰;و آنها را به نحو احسن فعال کرد.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در مجمع عمومی مجالس آسیایی به ترکیه سفرکرده بود، امروز(یکشنبه، ۲۴ آذر) پس از ورود به فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران، گفت: اجلاس مجالس کشورهای آسیایی از سوی تهران ابداع شده است که جلسات آن در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به نقش و آینده آسیا، چنین اجلاسی مستمراً در حال پیشرفت است، به‌طوری که اعضای آن نسبت به سال‌های گذشته فعال‌تر شده‌اند و کشورهای آسیایی امنیت پایدار منطقه را در گرو همکاری با ایران می دانند.

رئیس مجلس اظهار داشت: از موضوعات مهم اجلاس مجمع مجالس آسیایی این بود که دنیای امروز احتیاج به چندجانبه‌گرایی دارد و باید از ظرفیت قطب‌های مختلف که یکی از آنها آسیاست، استفاده شود.

لاریجانی با اشاره به مباحثی که در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی مطرح شد، گفت: محور اصلی اجلاس، همگرایی کشورهای آسیایی بود.

وی اضافه کرد: کشورهای حاضر در این اجلاس نسبت به سال‌های گذشته همسنخ‌تر و به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند و هر چند فرمت‌ها یک شکل نیست، اما دریافته‌اند که از نظر اقتصادی باید با هم کار کنند و برای ایجاد امنیت در منطقه از ظرفیت‌ها استفاده کنند، از این رو گرایش‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر شده است.

رئیس مجلس با اشاره به دستاوردهای دوازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی در ترکیه، اظهار داشت: درباره همکاری‌های اقتصادی با رئیس مجلس ملی ترکیه صحبت‌هایی انجام شد که نشان می‌داد نگاه‌ها مثبت است، همچنین راه‌های گسترش این همکاری‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت که دو طرف باید پیگیر آن باشند.

لاریجانی، رایزنی در مسائل منطقه‌ای با توجه به نقش‌آفرینی ایران و ترکیه را دیگر محور گفت‌و‌گو با رئیس مجلس ملی ترکیه توصیف کرد و افزود: همچنین از این فرصت یک روزه برای دیدار با رؤسای مجالس برخی کشورهای حوزه خلیج فارس که دوست ما هستند، استفاده شد و مذاکراتی در زمینه اقتصادی و همین‌طور برخی مسائل منطقه‌ای با آنها صورت گرفت.

وی تأکید کرد: گرایش کلی این اجلاس این است که با همکاری ایران، امنیت پایدار در منطقه به‌وجود بیاید، بر همین اساس کشورهای عضو، رفتار آمریکایی‌ها را در مورد نادیده‌انگاری ایران نمی‌پذیرند و به بیان‌های مختلف می‌گویند که باید روابط نزدیک امنیتی و اقتصادی با ایران داشته باشند.

رئیس مجلس تصریح کرد: باید از این ظرفیت استفاده و ظرفیت‌ها را به نحو احسن فعال کرد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.