وزیر کشور: افکار عمومی ایران، چین را شریک و همکار خوب خود می دانند
وزیر کشور در دیدار سفیر چین گفت: نگاه ایران به همکاری و ارتباط با کشور چین بسیار مثبت و فزاینده است.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، چانگ هوا سفیر کشور چین در ایران پیش از ظهر امروز یکشنبه ۱۲ آبان با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

رحمانی فضلی وزیر کشور در این دیدار ضمن اشاره به روابط خوب ایران و چین گفت: نگاه ایران به همکاری و ارتباط با کشور چین بسیار مثبت و فزاینده است.

وی با اشاره به اینکه موضع‌گیری‌های کشور چین در مجامع بین المللی در همکاری با ایران، در داوری و نظر مردم ایران بسیار مهم بوده است، افزود: افکار عمومی ایران، چین را شریک و همکار خوب خود می‌دانند.

وزیر کشور همچنین با بیان اینکه رابطه ایران و چین را مستقل از سایر کشورها می‌دانیم، عنوان کرد: رابطه با کشور چین برای ما اصالت دارد و مطمئن هستیم که کشور بزرگ، مستقل و قدرتمند چین نیز در روابط با ایران تحت تاثیر سایر کشورها و یا فشارهای خارجی قرار نمی‌گیرد.

رحمانی فضلی همچنین به روابط خوب دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله تجاری، اقتصادی، عمرانی و ... اشاره کرد و افزود: با این حال ظرفیت دو کشور بیش از اینها است و امیدواریم متناسب با ظرفیت‌های دو کشور همکاری‌ها ارتقا یابد.

وی در ادامه به تفاهم‌نامه‌های همکاری امنیتی و انتظامی دو کشور اشاره و بر تلاش بیشتر بر اجرایی و عملیاتی‌شدن بیش از پیش آنها تاکید کرد.

وزیر کشور همچنین بر آمادگی ایران در همکاری بیشتر در زمینه‌های مبارزه با جرایم سازمان‌یافته، تروریسم و قاچاق مواد مخدر و همچنین همکاری میان نیروهای انتظامی و پلیس کشورها تاکید کرد و با بیان اینکه ایران تجارب خوبی در زمینه مبارزه با تروریسم دارد، افزود: ایران هم قربانی تروریسم بوده و هم مبارزات طولانی مدتی با تروریسم داشته که می‌تواند تجارب خود را در اختیار کشور چین قرار دهد.

رحمانی فضلی همچنین اضافه کرد: ایران و چین همکاری بسیار خوبی در زمینه مدیریت حوادث غیرمترقبه و طبیعی نیز داشتند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دخالت‌های آمریکا، رژیم صهیونیستی و پول‌های برخی از کشورهای منطقه در کنار فقر و جهل مردم را از عوامل اصلی تروریسم در منطقه برشمرد و تاکید کرد: تا زمانی که صلح و توسعه در کشورهای منطقه محقق نشود، تروریسم ریشه‌کن نخواهد شد.

وزیر کشور ادامه داد: ایران امنیت بسیار بالایی دارد و هیچ نگرانی در خصوص امنیت داخلی نداریم. از تمامی افرادی که وارد کشور ایران می‌شوند همانند مردم ایران حفاظت می‌شود و در امنیت کامل خواهند بود.

رحمانی فضلی همچنین از ایده همکاری استان‌های دو کشور استقبال کرد و گفت: ۳۱ استان ایران با ۳۱ استان کشور چین می‌توانند همکاری و ارتباط خوبی داشته باشند. چانگ هوا سفیر کشور چین در ایران نیز در این دیدار ضمن اشاره به روابط صمیمانه دو کشور ایران و چین بر گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های امنیتی و انتظامی و پلیسی تاکید و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد.

وی همچنین بر تقویت زمینه تبادل اطلاعات و تجارب در حوزه‌های مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر تاکید کرد.

سفیر چین در ایران با بیان اینکه دیدگاه این کشور در خصوص برجام همواره مشخص و ثابت بوده است، تاکید کرد: چین همواره با تحریم‌های یکجانبه، ظالمانه و غیرقانونی علیه ایران مخالفت کرده است.

سفیر کشور چین در ایران همچنین لغو روادید ایران برای گردشگران چینی را گامی موثر در افزایش میزان حضور گردشگران این کشور در ایران برشمرد و ابراز امیدواری کرد این روند افزایشی ادامه پیدا کند.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.