امکان نظارت آنلاین والدین بر سرویس مدارس فراهم مى‌شود
سخنگوی وزارت کشور از ساماندهی سرویس مدارس با دستور وزیر کشور با راه اندازی سامانه سپند خبر داد.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور با اشاره به دستورالعمل حمل و نقل دانش‌آموزی اظهارداشت: با دستور وزیر کشور سامانه ملی پایش حمل و نقل دانش‌آموزی با عنوان اختصاری سپند و با رویکرد استفاده از تکنولوژی‌های نوین به منظور افزایش سطح کیفی خدمات، افزایش ضریب آرامش خاطر و کاهش نگرانی‌هاى والدین ایجاد شد.

وی در ادامه افزود: سامانه سپند (www.irtusepand.ir) در اجرای آیین‌نامه حمل و نقل دانش‌آموزی مصوب هیئت محترم وزیران در راستای تکلیف وزیر کشور، با هدف ساماندهی و پایش سرویس حمل و نقل دانش‌آموزی با همکاری سه وزارتخانه کشور، راه وشهرسازی و آموزش و پرورش ایجاد و در سال تحصیلی گذشته مراحل آزمایشی خود را انجام داده است.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: در سامانه فوق نیازهای آموزش و پرورش در حوزه خودرویی ثبت و سپس این نیازها با کیفیت تعریف شده و در قالب شرکت‌های حمل و نقلی توسط شهرداری هر شهر تأمین می‌شود، در حال حاضر بیش از ۵ هزار شرکت در کشور در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۳ هزار شرکت به تایید شهرداری‌ها رسیده و فهرست آن به منظور عقد قرارداد در اختیار مدارس قرار داده شده است.

سامانی ادامه داد: در فرایند تعریف شده کلیه استعلام‌های فردی مانند تایید صلاحیت افراد و استعلام‌های خودرویی مانند معاینه فنی و مشخصات خودرویی در سامانه ثبت و در نهایت والدین به صورت سیستمی نسبت به درخواست و انتخاب سرویس خود بدون مراجعه حضوری اقدام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه این سامانه نسبت به پایش سیستمی عملکرد فعالین این حوزه اقدام می‌کند، گفت: همچنین با استفاده از اپلیکیشن سامانه، والدین از امکاناتی همچون فراخوان دانش‌آموز جهت سوار و پیاده شدن و کنترل مسیر حرکت خودرو و ارائه اعلان‌های تخلف و نظر سنجی بهره‌مند می‌شوند.

معاون هماهنگی وزارت کشور تاکید کرد: یکی از راه های رتبه‌بندی رانندگان و نظارت بر عملکرد آنها از طریق اعلام نظر والدین خواهد بود.

سامانی استفاده از برچسب واحد سرویس مدرسه را در سراسر کشور از دیگر ویژگی‌های این طرح عنوان کرد و افزود: در این رابطه به منظور وحدت رویه و یکسان‌سازی در این بخش برچسبی واحد در شورای عالی ترافیک شهرهای کشور به تصویب رسیده و ابلاغ شده است. از ویژگی‌های این برچسبcode QR است که بر روی هر برچسب نصب می‌شود و اصالت سرویس از این طریق با اسکن موبایلی امکان‌پذیر است.

وی اخذ آمار و اطلاعات دقیق از ناوگان فعال در حمل ونقل دانش‌آموزی، امکان برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت در حوزه دانش‌آموزی، کنترل، نظارت و بازرسی بر عملکرد رانندگان این حوزه، رصد و پایش ناوگان دانش‌آموزی، رسیدگی به تخلفات و شکایات از طریق مراجع مرتبط و کاهش فعالیت خودروهای فاقد مجوز را از مهمترین اهداف سامان سپند برشمرد.

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه دانش آموزان سرمایه‌های کشور عزیزمان ایران هستند، خاطر نشان کرد: درحال حاضر اطلاعات رانندگان، شرکت‌های مجاز، مدارس و دانش‌آموزان نیازمند سرویس در سامانه بارگذاری شده است و در مهرماه از اپلیکیشن ویژه والدین جهت نظارت بر رفت و آمد دانش‌آموز و نظارت بر عملکرد راننده و همچنین اپلیکیشن نظارتی ویژه بازرسان تاکسیرانی و آموزش و پرورش رونمایی خواهد شد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.