مقام سابق انگلیسی: نخست‌وزیر بعدی ما باید سریعاً به کارشناس ایران تبدیل شود
معاون سابق وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا در یادداشتی در یک هفته نامه نوشته نخست‌وزیر بعدی این کشور باید سریعاً خودش را به یک کارشناس امور ایران تبدیل کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «آلیستر برت»، معاون سابق وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا در یادداشتی در نشریه هفته نامه آبزرور ضمن اشاره به تحولات اخیر نوشته نخست‌وزیر بعدی انگلیس باید سریعاً به فردی کارشناس در امور ایران تبدیل شود.

«برت»، حل و فصل مسائل پیرامون برگزیت، مسائل داخلی انگلیس و «بحران تمام‌عیار بین‌المللی» را چالش‌های پیش روی نخست‌وزیری بعدی این کشور خواسته و حل و فصل آنها را آزمونی برای «مهارت دیپلماتیک» نخست‌وزیری بعدی انگلیس دانسته است.

او درباره ایران نوشته این کشور روابط پیچیده و دیرینه‌ای با کشورهای اطرافش دارد. کشوری شیعه است که در احاطه کشورهای سنی قرار گرفته و تحریم‌های اقتصادی مردمش را تهدید می‌کند.

آلیستر برت در بخش دیگری از این یادداشت به توافق هسته‌ای (برجام) پرداخته و خروج آمریکا از آن را عامل شدت گرفتن تنش‌های امروزی میان ایران و کشورهای غربی دانسته است.

او می‌نویسد: «سوءظن‌های دوجانبه زیادی به "برنامه جامع اقدام مشترک" تزریق شد. افراد نزدیک به این توافق می‌گوید که این توافق نه بر پایه‌ اعتماد بلکه بر بی‌اعتمادی بنا شده و به همین دلیل است که حاوی بندهای مفصلی در خصوص مفاد هسته‌ای است.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «اما برجام علاوه بر این توافقی بنا شده روی روابط ارزشمند بوده است. تجارت من در تهران مشخص می‌کنند که چرا این توافق را نباید در این برهه حساس زمانی دست‌کم گرفت. رها کردن برجام توسط آمریکا موجب ایجاد رشته‌ای از پاسخ‌ها شده است.»

مقام سابق وزارت خارجه انگلیس نوشته سیاست فشار حداکثری آمریکا در کوتاه‌مدت مثمر ثمر نخواهد بود. او نوشته ایران به این سیاست منفعلانه پاسخ نمی‌دهد. او می‌نویسد: «اگر یکی از طرف‌ها یعنی آمریکا توافق را نقض کند، ایران دادن پاسخ متقابل را منفصانه می‌داند.»

او در بخش پایانی یادداشت خود نوشته نخست‌وزیر جدید انگلیس اگر در امور منطقه متخصص نیست باید به طور کامل خودش را در این زمینه متبحر کند.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.