دهقان: مجلس و شورای نگهبان یک قوه هستند
حقوقدان معرفی‌شده برای عضویت در شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان حلقه مکمل مجلس شورای اسلامی است و مجلس و شورای نگهبان یک قوه هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمد دهقان حقوقدان معرفی‌شده از سوی قوه قضائیه جهت عضویت به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان در صحن علنی مجلس و در جلسه رأی‌گیری برای انتخاب این اعضا طی سخنانی اظهار کرد: از پیشنهاد حضرت آیت‌الله رئیسی که برای اولین‌بار در دوران ۴۰ ساله‌ی انقلاب، یک نماینده موجود را برای حقوقدانی شورای نگهبان معرفی کردند، تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به سوابق ایثارگری، علمی و کاری خود، گفت: من بعد از دفاع مقدس و دوران اسارت، ۱۲ سال در دانشگاه تهران درس خوانده و مدارج علمی را در این دانشگاه بودم و دکترای خود را از آنجا اخذ کردم. بعد از آن در سال ۸۳ وارد مجلس شده و در این ۱۵ سال و ۴ دوره، اولویتِ اولم کمیسیون حقوقی و قضایی بوده و در این مدت هم در این کمیسیون فعال بودم.

حقوقدان معرفی‌شده برای عضویت به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: انگیزه من برای قبول این مسئولیت به این دلیل نبود که نامم به عنوان حقوقدان شورای نگهبان باشد بلکه بدون توجه و مطالعه این را قبول نکرده و روی آن بررسی و وقت گذاشتم. در هفته‌های اولی که نامم مطرح بود بی‌تفاوت بودم و بعد از مشاوره‌ها و سخنان دوستان و همچنین تجربیات ۱۵ ساله خود در کمیسیون حقوقی من را به این نتیجه رساند که حضور بنده در شورای نگهبان شاید بتواند تغییراتی ایجاد کرده و کمک کند تا مجلس کارآمدیِ بیشتری و همچنین این شورا نیز ارتقا داشته باشد.

دهقان خاطرنشان کرد: اصل ۹۳ قانون اساسی تصریح دارد که مجلس بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد و شورای نگهبان هم بدون مجلس جایگاه و کاری ندارد. قانون اساسی پیش‌بینی کرده که قوه مقننه از مجلس و شورای نگهبان تشکیل می‌شود و در این اصل به اعضای شورا دلالت داده که در جلسات مجلس شرکت داشته باشد. من در مدت ۱۵ سال حضورم در مجلس ندیدم اعضای این شورا برای مذاکرات عادی به مجلس و کمیسیون‌ها بیایند؛ البته برخی از اعضا فقط برای طرح‌های ۲ فوریتی می‌آیند.

وی اضافه کرد: احساس می‌کنم با اینکه مجلس و شورای نگهبان باید حداکثر قرابت را برای ارتقای قوه مقننه که شامل مجلس و شورای نگهبان است داشته باشند، این میزان قرابت وجود ندارد. در صورت رأیِ نمایندگان به بنده، برای این موضوع تدبیر و برنامه‌ریزی کرده‌ایم. برخی نمایندگان یکسال یک طرح را پیگیری کرده و آن را تصویب می‌کنند ولی شورای نگهبان در یک جمله آن طرح را رد می‌کند، قانون اساسی این را پیش‌بینی کرده است. شورای نگهبان حلقه مکمل مجلس شورای اسلامی است و مجلس و شورای نگهبان یک قوه هستند.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.