غلامی: رشد قابل توجهی در توسعه تحصیلات تکمیلی داشته‌ایم
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات بیان اینکه عملکردهایی که موجب ارتقاء علمی جمهوری اسلامی شده، به دلیل توسعه تحصیلات تکمیلی و به‌ویژه دانشجویان دکترا بوده است، گفت: رشد قابل توجهی در توسعه آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه علنی نوبت عصر امروز(دوشنبه، ۲۴ تیر) و در جریان سؤال ملی ولی داداشی نماینده آستارا در مجلس درباره دلیل عدم ارائه خدمات رفاهی مناسب به دانشجویان دوره دکترا، گفت: عملکردهایی که موجب ارتقاء علمی جمهوری اسلامی شده، به دلیل توسعه تحصیلات تکمیلی و به‌ویژه دانشجویان دکترا بوده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته و به‌ویژه در دهه گذشته، رشد قابل توجهی در توسعه آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی داشته‌ایم.

وزیر علوم اضافه کرد: این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تأمین امکانات رفاهی برای دانشجویان، به‌ویژه دانشجویان دوره دکترا انجام داده، حال این امکانات از منابع مختلف تأمین می‌شود، عمده این اعتبارات در اختیار صندوق رفاه دانشجویی قرار گرفته که این منابع از ردیف‌های اعتباری قوانین بودجه سالیانه اخذ می‌شود.

غلامی تصریح کرد: متأسفانه در سال ۹۷ از اعتبارات مصوب در قانون بودجه، حدود ۴۰ درصد محقق نشد که این میزان حدود صد میلیارد تومان بوده است، این به معنای آن است که صندوق رفاه دانشجویی به جز دریافت شهریه‌ها، اعتباری برای هزینه‌کرد ندارد، مگر این ردیف‌های بودجه‌ای که باید محقق شود.

وزیر علوم ادامه داد: در سال گذشته صندوق رفاه دانشجویی از مجموع ۶۴۰ میلیارد تومان درآمد عمومی حدود ۲۰۶ میلیارد تومان را صرف پرداخت تسهیلات به دانشجویان دکترا کرده است که این میزان حدود ۳۵ درصد از منابع صندوق است اما نسبت دانشجویان دکترا به کل دانشجویان حدود ۶ درصد بوده، همچنین حدود ۵۰۳ میلیارد تومان تسهیلات به دانشجویان دوره دکترای روزانه داده‌ایم که با توجه به فرصت ۳ ساله، این اعتبارات به زودی برنمی گردد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: همچنین در سال‌های ۹۵ و ۹۶ کمک‌های بلاعوض به دانشجویان دکترا پرداخت شد اما به دلیل عدم تأمین اعتبارات این روند متوقف شد، از طرف دیگر بر اساس آمارها در بحث ارائه تسهیلات وزارتخانه حدود ۲۱ هزار نفر را تحت پوشش قرار داد که این حجم از خدمات صندوق رفاه با تکیه بر کمک دولت و هم افزایی و استفاده از منابع بانکی محقق شد که این مسئله در سوابق عملکردی وزارت علوم یک اقدام قابل توجه است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در بحث پرداخت تسهیلات ویژه دانشجویان دکترا نیز باید بگویم که در سال۹۷ حدود ۱۵۷ میلیارد تومان وام ویژه به این افراد پرداخت شد که نسبت به سال ۹۴ حدود ۸۰۰ درصد رشد داشت. همچنین در شرایط کنونی دانشجویان دکترا می‌توانند از ۱۹ نوع وام استفاده کنند که این به جز تسهیلات تحصیلی ماهانه و وام‌های ضروری است. همچنین مبلغ تسهیلات شهریه دانشجویان دکترا با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال ۹۷ به ۳.۵ میلیون تومان افزایش یافت که این مسئله از مهرماه سال جاری قابل اجرا است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از طرف دیگر با وجود کمبود ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی، خوشبختانه دانشجویان دکترا در این رابطه در اولویت قرار دارند و بر اساس آمارها ۷۵ درصد از این دانشجویان در خوابگاه‌ها اسکان داده شده‌اند و مابقی متقاضیان از وام‌های ودیعه استفاده می‌کنند البته ما در تأمین خوابگاه دانشجویان متأهل با مشکلات و کمبودهایی روبه‌رو هستیم که سعی شده در این عرصه از ظرفیت خیرین و ظرفیت بودجه سال ۹۸ استفاده شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس آمارها در سال ۹۷ حدود۳۷ میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن به دانشجویان داده شد که از این میزان حدود ۱۳.۵ میلیارد تومان سهم دانشجویان دکترا بوده، همچنین تمام دانشجویان دکترا از خدمات تغذیه ارزان قیمت استفاده می‌کنند و دولت در این رابطه اعتباراتی از جمله اعتباری حدود ۸۰۰ میلیارد تومان و ۴۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده تا غذاها با قیمتی حدود هزار تا دو هزار تومان به دانشجویان ارائه شود.

غلامی ادامه داد: صندوق رفاه دانشجویی خوشبختانه اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز و بسترسازی سراهای رفاه دانشجویی هزینه کرد، همچنین بر اساس گزارش‌های سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ در مورد ارتقاء خوابگاه‌های دانشجویی، اقدامات خوبی در بحث سرمایه‌گذاری در این رابطه صورت گرفته است.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.