از دستورهای سِیلی تا سخنرانی روحانی در مراسم روز ارتش
مهمترین اخبار دولت و هیئت وزیران در هفته گذشته را در این گزارش می‌خوانید.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، دولت در هفته گذشته با اخبار و وقایع مختلفی روبرو بود. در این گزارش اخبار مرتبط به دولت، هیئت وزیران و رئیس‌جمهور در هفته گذشته را می‌خوانید:

شنبه ۲۴ فروردین

** عملکرد سال ۹۷ و برنامه‌های سال جاری ۶ دستگاه بررسی شد

در جلسات جداگانه‌ای با حضور رئیس‌جمهور، عملکرد سال ۹۷ و برنامه‌های سال جاری چهار معاونت ریاست جمهوری، وزارت ورزش و بانک مرکزی بررسی شد.

متن این خبر را اینجا بخوانید

یکشنبه ۲۵ فروردین

** آماده‌باش به ۵ استاندار در پی احتمال وقوع سیل

معاون اول رئیس‌جمهور در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با استانداران هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان‌های رضوی و جنوبی، از آخرین وضعیت بارش‌ها و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سیل در این استان‌ها مطلع شد و از استانداران این استان‌ها خواست با درنظر گرفتن تمامی احتمالات، امکانات و ظرفیت استان‌های خود را برای جلوگیری از بروز خسارات جانی و مالی به مردم به‌کار گیرند و دستگاه‌های امدادی و کمک‌رسان را تا هر زمان که لازم است در حالت آماده‌باش کامل نگه دارند.

** وزیر کشور: بیش از ۴۴۰۰ روستا درگیر سیل شدند

عبدالرضا رحمانی فضلی صبح یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان ارائه گزارش‌های وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، راه و شهرسازی و وزارت کشور به نمایندگان مردم گفت: بیش از ۴۴۰۰ روستا درگیر سیل بود و به‌قول مقام معظم رهبری «بسیج شوندگی» و تأمین امکانات در ایام عید و همچنین هماهنگی کار مهمی بود که انجام شد.

وی همچنین درباره میزان خسارت سیل تصریح کرد: رقم کل خسارت تا این مرحله که قابل بررسی است، ۳۵ هزار میلیارد تومان شامل تسهیلات پیش‌بینی شده است.

مشروح سخنان و توضیحات وزیر کشور در مجلس را اینجا بخوانید

همچنین گزارش کامل تسنیم از توضیحات وزرا و دستگاه‌های مسئول در سیل اینجا قابل مشاهده است

** تأکید روحانی بر ضرورت همکاری قوای سه‌گانه برای کمک به سیل‌زدگان

رئیس‌جمهور در اولین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران قوا برگزار شد، با قدردانی از تلاش‌های نیروهای نظامی و دستگاه‌های مسئول و همچنین مردم در امدادرسانی گفت: کمک‌های سازمان‌یافته مردم به هم‌میهنان خود همچنان مورد نیاز است که در کنار تلاش‌های دولت دستگاه‌های مختلف امکان آن را فراهم کنند که هر چه زودتر زندگی در مناطق سیل‌زده به حالت طبیعی برگردد.

متن این خبر را اینجا بخوانید

** آغاز بررسی ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در دولت

هیئت وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود تعدادی از مواد ضوابط بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را پس از بحث و بررسی، تصویب کرد.

در این جلسه، تعدادی از مواد ضوابط بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور پس از بحث و بررسی، به تصویب رسید و ادامه بررسی ضوابط بودجه ۱۳۹۸ به جلسه آتی هیات دولت موکول شد.

دوشنبه ۲۶ فروردین

** دستور فوری روحانی به نوبخت برای پرداخت مطالبات سیل ۹۵ خوزستان

حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره مطالبات مردم خوزستان برای سیل سال ۹۵ گفت: رئیس‌جمهور به آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور داد که خیلی سریع مطالبات سال ۹۵ برآورده شود.

متن کامل این خبر را اینجا بخوانید

** دستور روحانی به استانداران برای آمادگی کامل در رویارویی با موج جدید بارندگی‌ها

رئیس‌جمهور در گفت‌وگوهای تلفنی جداگانه با استانداران خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، لرستان و خوزستان، بسیج و هم‌افزایی همه دستگاه‌ها و نهادها و اتخاذ تمهیدات لازم و ضروری جهت جلوگیری از خسارت‌های جانی و مالی را در بارندگی‌های اخیر مورد تاکید قرار داد.

متن این خبر را اینجا بخوانید

** اولویت‌های قرارگاه بازسازی سیل از زبان وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران کشور در حاشیه نشست قرارگاه بازسازی سیل که از روز گذشته در وزارت کشور آغاز به کار کرد، در جمع خبرنگاران درخصوص برنامه‌های قرارگاه بازسازی سیل گفت: اولویت اول ما تعیین و پرداخت خسارت و اولویت دوم، اسکان موقت است.

مشروح سخنان وزیر کشور را اینجا بخوانید

** جلسه شورای عالی آب به ریاست جهانگیری

معاون اول رئیس‌جمهور از وزارت نیرو خواست به عنوان دبیرخانه شورای عالی آب با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط، ضمن برنامه‌ریزی برای لایروبی بستر رودخانه‌ها، بدون مماشات موضوع ساخت‌وسازها و تجاوز به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها را نیز به طور ویژه در دستورکار قرار دهد تا از حریم طبیعت به خصوص رودخانه‌ها صیانت شود و شاهد تکرار وقوع اینگونه خسارات و آسیب‌ها نباشیم.

مشروح سخنان جهانگیری و گزارش دستگاه‌های مسئول در سیل اینجا قابل مشاهده است

** رئیس‌جمهور: کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده باید تا رفع کامل مشکلات مردم ادامه یابد

حجت‌الاسلام روحانی در جلسه شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده باید تا رفع کامل مشکلات مردم ادامه پیدا کند، گفت:به مسئولان اجرایی استان‌های در معرض سیل دستور آماده‌باش کامل داده شده است.

متن کامل این خبر را اینجا بخوانید

سه‌شنبه ۲۷ فروردین

** حکم روحانی برای نیلی‌احمدآبادی در ریاست «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها»

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در حکمی به "محمود نیلی احمدآبادی" رئیس دانشگاه تهران ماموریت داد تا ریاست «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط را به عهده گرفته و ظرف شش ماه «گزارش ملی» این رخداد را ارائه کند.

متن کامل این خبر اینجا قابل مشاهده است

** دیدار جهانگیری و سفیر جدید ترکیه در ایران

معاون اول رئیس‌جمهور عصر روز سه شنبه با «دریا اورس» سفیر جدید ترکیه در ایران، دیدار داشت و با بیان این که امروز در مقطع حساسی قرار گرفته‌ایم، به خروج یکجانبه آمریکا از توافق برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ایران و ترکیه باید بدون توجه به تحریم‌های جدید آمریکا، به توسعه روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف ادامه دهند.

متن کامل سخنان دو مقام ایرانی و ترکیه‌ای را اینجا بخوانید

** رحمانی‌‌فضلی: بحران سیل به خوبی مدیریت شد

وزیر کشور در جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور درخصوص سیل اخیر در استان‌ها کشور گفت: این بحران به خوبی مدیریت شد و همه متحد، منسجم و هماهنگ عمل کردند. این در حالی است که؛ بسیاری از دشمنان و رسانه‌های معاند تلاش کردند تا این واقعه طبیعی را به بحران ادامه‌دار تبدیل کنند، اما نتوانستند کاری از پیش ببرند.

مشروح سخنان وزیر کشور را اینجا بخوانید

چهارشنبه ۲۸ فروردین

** روحانی: رهبرانقلاب فرمودند باید از صندوق توسعه برای جبران خسارات مردم کمک شود

رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت گفت: مقام معظم رهبری در دیداری که حضوراً خدمت ایشان بودم، فرمودند که معتقدم باید از صندوق در راستای جبران خسارات مردم کمک شود.

مشروح سخنان روحانی اینجا قابل مشاهده است

** توضیحات واعظی درباره قیمت بنزین و لغو جلسه شورای انقلاب فرهنگی و برنامه نود

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درحاشیه جلسه هیئت دولت درباره موضوعات مختلفی اعم از قیمت بنزین، لغو جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و برنامه نود با خبرنگاران صحبت کرد.

وی درخصوص تصمیم درباره قیمت بنزین گفت:در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی روی سناریوهای مختلف قیمت بنزین بحث شد اما تصمیم نهایی در این زمینه گرفته نشده است.

مشروح سخنان واعظی را اینجا بخوانید

وزرا در حاشیه جلسه دولت و در حیاط پاستور به موضوعاتی از قبیل پرداخت مطالبات فرهنگیان، آب‌رسانی به روستاهای سیل‌زده، کمک بلاعوض به کشاورزان، واردات گوشت پرداختند؛ این اخبار و مصوبات هیئت دولت را در «امروز در هیئت دولت چه گذشت؟» بخوانید

** ابلاغ یک قانون توسط روحانی

رئیس‌جمهور «قانون دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری» را پس تصویب مجلس شورای اسلامی برای اجرا به سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد.

متن این خبر و همچنین متن کامل این قانون را اینجا بخوانید

** جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

در جلسه عصر چهارشنبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران سه قوه و به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل شد، چگونگی انعکاس رسانه‌ای موضوعات اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

متن این خبر اینجا قابل مشاهده است

پنج‌شنبه ۲۹ فروردین

** روحانی: توهین به نیروهای مسلح توهین به ملت ایران است

رئیس‌جمهور صبح این روز در مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران که در جوار بارگاه ملکوتی امام خمینی(ره) برگزار شد، تصریح کرد: سپاه در سراسر کشور در صحنه خدماتی و ملی حضور دارد و مردم سپاه را از خود می‌دانند، توهین به سپاه و نیروهای مسلح توهین به ملت ایران است.

وی همچنین گفت: در بلایای سیل آنجا که مردم نیاز دارند نیروهای مسلح کنار مردم و با مردم بوده‌اند و برای امداد و اسکان مردم و بازگشایی راه‌ها و عبور سیلاب‌ها از تمام امکانات خود استفاده کردند.

در این مراسم پس از سخنان رئیس جمهور، یگان‌های نمونه ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌ همراه تجهیزات و یگان‌های محمول نیروی زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی از مقابل جایگاه رژه رفتند. همچنین برای نخستین‌بار بمب‌افکن‌های شکاری بومی «صاعقه» و «کوثر» در رژه هوایی شرکت کردند.

مشروح سخنان روحانی در مراسم روز ارتش را اینجا بخوانید

** توصیه‌های روحانی به سفیر جدید ایران در سازمان ملل/ بررسی عملکرد ۴ معاون رئیس‌جمهور

رئیس‌جمهور در جلسات جداگانه‌ای عملکرد سال ۱۳۹۷ سازمان‎های حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه برنامه های آتی این دستگاه‌ها در سال ۹۸ را مورد بررسی قرار داد.

وی همچنین در جلسه‌ای با مجید تخت روانچی، نماینده جدید ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و توصیه‌ها و نکات مورد نظر خود را به وی ارائه کرد.

متن کامل این خبر را اینجا بخوانید

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.