روحانی: روابط تجاری ایران و عراق ۲۰ میلیارد دلار می‌شود/ برهم صالح شخصا موضوع ریزگرد را پیگیری می‌کند
رئیس‌جمهور گفت: امروز روابط اقتصادی بین دو کشور به ۱۲ میلیاد دلار می رسد که می توانیم باتلاش دو جانبه در آینده نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست خبری مشترک با برهم صالح رئیس‌جمهور عراق با بیان این مطلب بکه برای همه ما واضح است که روابط ایران و عراق از لحاظ تاریخی، فرهنگی و مصالح ملی و منطقه‌ای یک روابط بسیار مهم و یژه استف گفت: مسئولان فعلی عراق با مسئولان جمهوری اسلامی ایران سابقه یک همکاری بیش از ۳۰ سال را دارند.

وی افزود: امروز دو طرف ضمن تاکید بر روابط سیاسی اقتصادی و فرهنگی بر این نکته اعتراف داشتیم که ظرفیت‌های فراوانی بیشتری برای توسعه روابط بین دو کشور وجود دارد. امروز روابط اقتصادی بین دو کشور به ۱۲ میلیاد دلار می رسد که می توانیم باتلاش دو جانبه در آینده نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به توافقات صورت گرفته در زمینه نفت و گاز و برق با طرف عراقی تصریح کرد: دو طرف در زمینه اتصال راه آهن دو کشور در شرق و جنوب صحبت‌هایی کردیم بخصوصو اتثال راه آهن شلمچه به بصره که مقدمات آن مهیا است. با اقداما توزارت دارایی عراق شرکت ایرانی کارش را شروع می‌مند و بر این اساس مردم دو کشور می‌توانند به سهولت رفت و آمد کنند. مخصوصا برای ایام اربعین مردم ما به راحتی می‌توانند به کربلا برسند.

روحانی اضافه کرد: مسئله لایروبی در اروند رود و شط‌العرب برای دو کشور حائز اهمیت است و این باعث آبادنی بیشتر خواهد شد .امروز مردم در جنوب دچار مشکل ریزگرد هستند و این ریزگرد به عنوان یک معضل باید حل و فضل شود خوشحالم که رئیس‌جمهور عراق وعده دادند شخصاً‌ موضوع محیط زیست را دنبال کنند تا بتوانیم همانطور که ما مردم عراق را از رنج داعش با همکاری ر دو کشور راحت کردیم مردم دو کشو را از شر ریزگرد نیز خلاص کنیم.

خبر تکمیل می‌شود...

این خبر حدود ۹ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.