رحمانی فضلی: در امنیت مرزها هیچ مشکلی نداریم
وزیر کشور گفت: در امنیت مرزها هیچ مشکلی نداریم و با توجه ویژه به پدافند غیرعامل خواهیم توانست به امنیت پایدار مرزی دست یابیم.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیرکشور، صبح امروز در کنفرانس بین‌المللی امنیت، پیشرفت و توسعه پایدار مناطق مرزی، سرزمینی و کلان‌شهرها راهکارها و چالش‌ها که در سالن همایش الغدیر وزارت کشور برگزار شد،گفت: انصافاً مرزبانان، در شرایط سخت و دشواری انجام خدمت می‌کنند. با همسایگانی مواجه هستیم که ما را برای تأمین امنیت مناطق مرزی با هزینه بیشتری روبه‌رو می‌سازند و این به خاطر مسئولیت‌پذیری ماست.

وی ادامه داد: در تمام مناطق مرزی‌ با یک عدم توازن و تعادل مواجه هستیم که این در توسعه روستایی و شهری وجود دارد. همین عدم تعادل و توازن ناشی از نبود یک نظام بودجه‌ریزی و مدیریت کارآمد است. من همین را بزرگترین تهدید می‌دانم و بقیه مشکلات هم ناشی از همین است.

وزیر کشور با بیان اینکه در منابع و امکاناتی که دولت در قالب وام و تسهیلات در این مناطق توزیع می‌کند، تعادلی وجود ندارد، افزود: همین منابع و زیرساخت‌هایی که به این مناطق بردیم، موجب پایداری جمعیت نشدند و تا زمانی‌ که نظام بخشی و بودجه‌ریزی متمرکز داشته باشیم، این وضعیت ادامه خواهد داشت؛ لذا برای تأمین امنیت در مناطق مرزی باید به این موارد اهمیت بیشتری بدهیم.

وی ادامه داد: ما دیگر نمی‌توانیم شاهد این باشیم که سیل عظیم جمعیت به سمت مرکز کشور در حرکت باشد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه همه قدرت‌های ضدنظام جمهوری اسلامی درصدد تجهیز معاندان نظام هستند، افزود: امروز در شرایطی هستیم که توانستیم آنها را خنثی کنیم؛ لذا بهترین ابزار برای مقابله با این تهدیدات پدافند غیرعامل است و از این طریق به امنیت پایدار خواهیم رسید. متأسفانه به دلیل غفلت از این اصل بیشترین انرژی و هزینه را برای تأمین امنیت مناطق مرزی صرف کردیم و به خاطر همین از ابزار نظامی برای تأمین امنیت استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: مرزهای شرقی در اولویت اول تأمین امنیت مرزها هستند و بیشترین هزینه را هم در این‌مناطق صرف کردیم. باید بدانیم امنیت این مناطق از طریق کار نظامی صورت می‌گیرد نه از طریق پدافند غیرعامل؛ لذا شورای عالی امنیت ملی اختیار توسعه امنیت شرق و غرب را به ما داده است و تلاش همه ما بر این است که امنیت این مناطق را تأمین کنیم و دولت هم با وجود کمبود منابع در این خصوص به خوبی عمل کرده است.

وزیر کشور افزود: در حوزه تبادلات مرزی توانستیم یک نظام‌بخشی خوبی در بازارچه‌های مرزی و انتقال سوخت از طریق این مناطق انجام دهیم اما این اقدامات کافی نیست و فقط به عنوان مُسَکن عمل می‌کند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مقابله خوبی با تروریست‌ها صورت گرفته است، افزود: قبلا تروریست‌ها در‌ گروه‌های اندک و‌ یا تسلیحات ضعیف علیه ما اقدام می‌کردند اما امروز این تروریست‌ها در گروه‌های ۳۰ یا ۴۰ نفره با خودروها و سلاح‌های جدید دست به اقدام علیه ما می‌زنند.

وی گفت: همچنین برای تأمین امنیت مرزها باید همکاری‌های خوبی با کشورهای همسایه صورت بگیرد و طبق پروتکل‌های جهانی این کشورها مسئولیت تأمین امنیت مرزهای خود را دارند اما متأسفانه شاهد این موضوع به ویژه در مناطق شرقی نیستم که در همین مسئله گروگان‌ها طبق مذاکرات خوبی که صورت گرفت به آن‌ها گفتیم که در خصوص اعمال حاکمیت در این مناطق ناتوان نیستیم اما چون به تعهد شما به پروتکل‌های بین‌المللی اعتماد داریم، منتظریم این کشورها خود امنیت مرزهایشان را تأمین کنند. این نشان‌دهنده پایبندی ما به اصول است و همچنین نشان‌دهنده این است که ما با متحدان استراتژیک‌مان همکاری خوبی در تأمین امنیت عمق استراتژیک داریم. ما گفته‌ایم ناتوان از عملیات در خاک کشور شما نیستیم اما به تمامیت ارضی شما احترام می‌گذاریم و آماده عملیات مشترک با شما علیه تروریست‌ها هستیم. این قابل قبول‌ نیست که تروریست‌ها از خاک کشور همسایه علیه ما استفاده کنند.

رحمانی‌فضلی درباره مرزبانان ربوده شده در میرجاوه گفت: تاکنون ۵ نفر از مرزبانان ما آزاد شدند و‌ در اختیار پاکستان هستند و بقیه هم‌ به زودی آزاد می‌شوند. در این زمینه نیروهای مسلح و وزارت امورخارجه به خوبی عمل کردند و‌ من از آنها تشکر می‌کنم.

وی افزود: سالانه ۷۰۰ هزار نفر از افاغنه را توانستیم با احترام جمع کنیم و آن‌ها را به کشورشان بازگردانیم اما متأسفانه بر اساس وضعیت توپوگرافی افغانستان دوباره به ایران بازگشتند؛ لذا از دولت افغانستان می‌خواهیم که متعهد و مسئولیت‌پذیر باشد. در امنیت مرزها هیچ مشکلی نداریم و با توجه ویژه به پدافند غیرعامل خواهیم، توانست به امنیت پایدار مرزی دست یابیم.

این خبر حدود ۸ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.