دبیر اجرایی FATF: برای خروج ایران از لیست سیاه تضمین نمی‌دهیم
دبیر اجرایی کارگروه جهانی اقدام ویژه مالی(FATF) گفته است که هیچ تضمینی برای ایران جهت خروج از لیست سیاه این کارگروه وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF چندی‌ست که در ایران موضوع بحث بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شده است.

**FATF چیست؟

(Financial Action Task Force ) یک سازمان بین دولتی و یک گروه ویژه اقدام مالی است که به ابتکارکشورهای عضو G۷ در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد، این گروه موظف‌اند هر چهار ماه یک بار گزارشی را درباره ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای هدف برای کشورهای عضو اعلام کنند، در ابتدا این سازمان تنها وظیفه روند پولشویی در سطح بین‌الملل را بررسی و استانداردهایی را برای مبارزه با پولشویی تدوین می‌کرد، اما از ۲۰۰۱ میلادی و پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، وظیفه بررسی بازارهای هدف به منظور سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تأمین مالی تروریسم نیز به عهده کارشناسان این سازمان قرار دادند.

این گروه ویژه اقدام مالی، در گزارش‌های سالانه‌اش، یک «لیست سیاه» از کشور هایی که با معیار این نهاد، پرخطرترین کشورها برای سرمایه‌گذاری هستند قرارد داده بود، این لیست شامل کشورهایی است که از نظر کارشناسان این سازمان، در مبارزه جهانی علیه پولشویی و تأمین مالی تروریسم همکاری نمی‌کنند. در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری (FATF) قرار گرفت، در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در رأس لیست سیاه دیده شد.

**موافقان الحاق ایران به FATF چه می‌گویند؟

موافقان الحاق ایران به FATF که بیشتر شامل نمایندگان حامی دولت در مجلس و دولتمردان می‌شود، می‌گویند که با الحاق به این کارگروه ویژه اقدام مالی، ایران از لیست سیاه و کشورهای پرخطر برای سرمایه‌گذاری خارج می‌شود، اما از طرفی مخالفان آن معتقدند که اگر ایران به FATF هم بپیوندند، هیچ تضمینی برای اینکه از لیست سیاه خارج شود، وجود ندارد.

آیا الحاق ایران به FATF منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود؟قرائت نامه دفتر رهبر انقلاب درباره لوایح چهارگانه (FATF) توسط لاریجانی در مجلس+ متن نامهبررسی FATF در مجلس| تشریح روند بررسی CFT یکی از لوایح «FATF» در مجلساما حالا دیوید لوئیس دبیر اجرایی کارگروه جهانی اقدام ویژه مالی(FATF) به عنوان یکی از مقامات ارشد این کارگروه به تازگی گفت‌وگویی با بخش فارسی تلویزیون "بی‌بی‌سی" انجام داده و چگونگی سازوکار این کارگروه برای اعضا و شرایط پیوستن ایران به آن را تشریح کرده است؛ او در بخشی از این مصاحبه گفته است که"هیچ تضمینی برای ایران وجود ندارد که با الحاق به این کارگروه از لیست سیاه خارج شود، بلکه فقط استانداردهایی برای سرمایه‌گذاری در این کشور تعیین می‌شود".

لوئیس همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره تعریف کشورها از گروه‌های تروریستی نیز تضمین مشخصی به ایران نداده و گفته است که "درباره ایران چیزی که منتظر آن هستیم و امیدواریم که انجام دهد، غیرقانونی کردن تأمین مالی تروریسم است و اینکه استثناهایی که برای گروه‌های مشخصی در نظر گرفته است را بردارد".

پیش از این، برخی نمایندگان مجلس در مخالفت با پیوستن ایران به این کارگروه، گفته بودند که هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از پیوستن ایران به FATF، کارگروه مذکور ایران را از لیست سیاه خود خارج کند.

این در شرایطی است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جلسه علنی روز ۱۵ مهر مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم(CFT) گفته بود که "نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به این کنوانسیون مشکلات حل خواهد شد ولی تضمین می‌دهیم با نپیوستن به آن، آمریکا مشکلات را برای ما ایجاد خواهد کرد".(لینک خبر).

البته برخی دیگر از موافقان الحاق ایران به FATF نیز در بیان موافقت خود با الحاق ایران به این کارگروه ویژه اقدام مالی معتقدند که با پیوستن ایران به (FATF) مشکلات حل شده و ایران از لیست سیاه خارج می‌شود.

** ۵ نکته از مصاحبه دیوید لوئیس دبیر اجرایی کارگروه جهانی اقدام ویژه مالی(FATF):

۱- انتظار از ایران برای خارج کردن استثنائات گروه‌های تروریستی

۲- حصول اطمینان از ایجاد ساختاری قانونی در ایران برای خارج کردن استثناهای گروه‌های تروریستی

۳- عدم تضمین برای خروج از لیست سیاه پس از الحاق به FATF

۴- نظارت سالانه بر کشورهای عضو FATF

۵- نظارت کامل بر سیستم مالی ایران برای اولین بار

**ماجرای الحاق ایران به FATF از کجا شروع شد؟

ماجرای الحاق ایران به کارگروه اقدام ویژه مالی (FATF) از آنجا شروع شد که علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم در خرداد سال ۱۳۹۵ و پس از تصویب قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم در مجلس با امضای ۳۵ بند از پیش‌شرط‌های FATF، تعهد می‌دهد که ما بقی تعهدات نیز در مجلس تصویب شود، این در شرایطی است اقدام طیب‌نیا بدون طی مراحل قانونی و برخلاف اصل ۷۷ قانون اساسی که دولت را ملزم می‌کند عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی به‌ تصویب مجلس برسد، صورت می‌گیرد، سپس دولت ۴ لایحه را برای فراهم کردن بستر الحاق به این کارگروه تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

** لوایح چهارگانه دولت برای الحاق به FATF کدامند؟

عنواننظر مجلسنظر شورای نگهبانوضعیت فعلیلایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسمتصویب تأیید ابلاغ توسط روحانی به دستگاه‌ها جهت اجرالایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم(CFT)تصویبدر نوبت بررسیهنوز نظر شورای نگهبان اعلام نشدهلایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشوییتصویبعدم تأییددر نوبت بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظاملایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)تصویبعدم تأییددر نوبت بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام

این خبر حدود ۶ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.