بطحایی: ناخواسته با شعارشان گفتند ماجرای استخر کار خودمان است
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: گردهمایی اخیر در مدرسه فیضیه جای تأسف داشت. حوزه علمیه قم امروز مورد توجه دنیاست چون پایگاه انقلاب و نهضت اسلامی و بستر تحول جهانی شد بنابراین از حوزه انتظار می‌رود موضع‌گیری‌هایش پخته، حساب‌شده، مستدل و مستند باشد.

آیت الله سیدهاشم بطحایی درباره بیانیه صریحآیت الله مکارم شیرازی در محکومیت تجمع اعتراضی برخی طلاب علیه دولت که با طرح شعارهایتهدیدی و اهانت آمیز «آنکه مذاکره شعارت-استخر فرح درانتظارت» همراه بود، به خبرآنلاینگفت: این بیانیه به آن موضوع بر می گردد که بر هر مجموعه ای باید مدیریت آگاه ومواظب بر اوضاع و احوال حاکم باشد.

وی ادامه داد: حوزه علمیه قم امروز مورد توجهدنیاست چون پایگاه انقلاب و نهضت اسلامی و بستر تحول جهانی شد بنابراین از حوزهانتظار می رود موضع گیری‌هایش پخته، حساب شده، مستدل و مستند باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به شعار «آنکهمذاکره شعارت-استخر فرح درانتظارت» اظهار کرد: این گردهمایی اخیر {در مدرسه فیضیه}جای تأسف و داشت که بیایند چنین شعاری بدهند. در حقیقت آن شعار این است که یک جریانی ناخواستهبپذیرد اگر رئیس جمهور یا کس دیگری هم کاری کند به اتفاق استخر فرح مبتلا میشود. به عبارت دیگر مفهوم این شعار آن است که غیرمستقیم بگوییم اتفاقی که برایآقای هاشمی افتاد، ما انجام دادیم و اگر دیگران هم خلاف نظر ما حرکت کنند به آنسرنوشت مبتلا می شوند بنابراین همه مراجع و بزرگان حوزه علمیه همچون حضرت آیت اللهمکارم این اقدام را محکوم می کنند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن افزود: «لاتَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بغیریعنی به خدایان (مقدسات) آنها فحش ندهید که آنها هم به مقدسات (خدای) شما فحشندهند». یاران امیرالمومنین در جنگ صفین به حق بغض و کینه از معاویه داشتند اماامام علی (ع) فرمود «فحش ندهید بلکه استدلالتان را درباره معایب آنها بیان کنید».نمونه دیگر درباره آموزه پیامبر اکرم (ص) است که مردی یهودی وارد شد و به تحقیرخطاب به پیامبر گفت: سام علیک یعنی «مرگ بر تو». پیامبر با وقار و ادب فرمود: «وعلیک» اما کسی آنجا با پرخاش کرد خطاب به مرد یهودی گفت «مرگ بر خودت، چرا به پیامبرتوهین می کنید؟» حضرت فرمود «فحش نده، اگر فحش، تند خویی و عصبانیت بخواهد تجسم پیداکند، زشت ترین و کریه ترین منظره را خواهد داشت».

این ستاد حوزه و دانشگاه بیان اینکه شأن اسلامنیست که به داخلی ها و خارجی ها فحش بدهیم، اظهار کرد: اگر نسبت به دولت و مسئولانداخلی با فحش مقابله کنیم با دست خود، خودمان را نزد خارجی ها خراب کردیم. مردم درانتخابات به نمایندگان مجلس رأی دادند و آنها نیز در ابتدای شروع کار دولت به وزرارأی اعتماد دادند، حالا اگر مشکلی است راه قانونی برای رفع آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه هر کسی طبق قانون حق اعتراض،نقد و بیان ایراد و اشکال دارد ادامه داد: برگزاری تجمعات در حمایت از مقام معظمرهبری، مسئولان مورد تأیید ایشان و سیاست های نظام خوب است اما این نوع تجمعات باتجمعات تخریبی فرق دارد. تجمعات تخریبی علیه مسئولان کشور، خلاف سیاست جمهوری اسلامیو اتفاقا مصداق آب به آسیاب دشمن ریختن است.

بطحایی تأکید کرد: مراجع معظم تقلید در رأس شانامام خمینی (ره) و حوزه های علمیه منشأ انقلاب بودند بنابراین باید خط قرمزها رعایتشود. نباید مسئولان را با زبان تند و غیرمودبانه خطاب کرد چون این کار به معنی آناست که شخصیت خودمان را زیر سئوال بردیم. قرآن به ما می گوید «با طرف مورد معارضهبه بهترین شیوه ها صحبت کنید» چون بیان بد آثار منفی زیادی خواهد داشت.

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.