جهانگیری: بخش خصوصی مثل دوران دفاع مقدس پشتیبان دولت باشد
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: با انسجام و وحدت ثابت خواهیم کرد، تحریم‌ها کارساز نیست.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

بیشتر بخوانیدروحانی: اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد

اسحاق جهانگیری با اشاره به دیدار روز گذشته هیات دولت با رهبر معظم انقلاب و قدردانی از حمایت‌های ایشان از دولت برای عبور از مشکلات پیش رو، اظهار داشت: معتقدم با توجه به انسجام و وحدت به وجود آمده میان ارکان مختلف نظام و همدلی مردم و مسئولان می توانیم به دشمن ثابت کنیم که تحریم‌ها علیه ملت و کشور بزرگ ایران کارساز نیست.

وی همچنین با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت تدوین نقشه راه اقتصادی در شرایط پیش رو و ضرورت حفظ ثبات اقتصادی در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه با تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری جلسات شورای عالی اقتصادی سران قوای سه‌گانه به‌ صورت مستمر برگزار می‌شود و انسجام خوبی در داخل کشور شکل گرفته است که امیدواریم با تلاش و جدیت همه بخش‌ها بتوانیم شرایط پیش رو را به خوبی پشت سر بگذاریم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در جلسه روز گذشته مبنی بر فعالیت همزمان دو ستاد اقتصادی برای مدیریت شرایط پیش رو تصریح کرد: براساس رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامی وظیفه ستاد مقابله با تحریم، مقابله با برنامه‌ریزی‌های اتاق جنگی است که در آمریکا علیه اقتصاد کشور راه‌اندازی شده و تکلیف ستاد دوم که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است تلاش برای برطرف کردن مسائل مرتبط با اقتصاد کشور است.

جهانگیری با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی صحیح و بموقع به جامعه در خصوص تحریم ها و پیامدهای آن خاطرنشان کرد: تشکیل ستاد اطلاع‌رسانی برای شرایط تحریم موضوع مهمی است تا در مقابل جنگ روانی که دشمنان می‌خواهند به راه بیاندازند، مردم را از حقایق و واقعیت‌ها آگاه نماید و جنگ روانی دشمنان را خنثی کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به جایگاه و ظرفیت بخش خصوصی در اقتصاد کشور، از اتاق بازرگانی و بخش خصوصی خواست تا در شرایط فعلی کشور، همانند دوران دفاع مقدس‌ به دولت در جنگ اقتصادی و عبور از تحریم‌های پیش رو کمک کنند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های دولت در حمایت از بخش خصوصی تغییر نکرده است؛‌از رئیس‌ اتاق بازرگانی خواست تا با توجه به سیاست‌های کلان نظام، جلساتی را با فعالان بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی برگزار کرده و به دنبال راهکارهایی برای کمک به دولت در مقطع فعلی باشند.

رئیس‌ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ادامه داد: طبیعی است که در شرایط فعلی سیاست‌های دولت متناسب با وضعیت پیش رو تغییر می کند و دولت انتظار دارد بخش خصوصی با درک شرایط فعلی کشور که از آن به عنوان جنگ اقتصادی تعبیر می‌شود، همراهی لازم را انجام دهد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: قطعا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط دولت و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می‌توانیم بسیاری از نیازهای حیاتی کشور در مقطع فعلی را تامین کنیم و دولت در این زمینه دست یاری به سوی بخش خصوصی واقعی و دلسوز دراز می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص اجرای همه بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: دولت از ابتدا تلاش کرده است تا همه بندهای اقتصاد مقاومتی در هدف گذاری‌ها ظهور و بروز داشته باشد و بر این اساس برنامه و راهکارهای لازم را تدوین کرده است.

وی در عین حال از دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خواست تا با تشکیل کارگروهی موضوع اجرای همه بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را مورد بررسی قرار دهند و چنانچه بندهایی از سیاست ها مورد توجه کافی قرار نگرفته دلایل آن مشخص شود و راهکارهای اجرای کامل این سیاست ها را ارائه کنند.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی باید اداره کشور در شرایط تحریم را دستور کار نخست خود قرار دهند،گفت: دستگاه‌های اجرایی باید سایر موضوعات که در اولویت قرار ندارند را کنار گذاشته و با جدیت بر این موضوع تمرکز کنند که در شرایط تحریم چگونه باید کشور را اداره کنیم به نحوی که کمترین آسیب به مردم و اقتصاد کشور وارد شود.

وی با بیان اینکه ما به توانمندی مدیران کشور برای عبور از شرایط پیش رو اطمینان داریم،‌ خاطرنشان کرد: وزرا و روسای دستگاه‌های اجرایی باید خود را فرمانده حوزه مسئولیتی خود بدانند و با اختیار کامل تصمیمات لازم را برای پیشبرد امور در مقطع فعلی اتخاذ کنند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه محدودیتی در تفویض اختیار به وزرا و روسای دستگاه های اجرایی وجود ندارد، افزود: اداره کشور و برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی نباید به خاطر عدم اختیار کافی وزرا معطل شود از این رو وزرا اختیاراتی که برای تصمیم گیری لازم دارند به دولت اعلام کنند تا دولت این اختیارات را به آنها تفویض کند البته تنها شرطی که در این زمینه وجود دارد این است که باید مراقبت کافی صورت گیرد تا در این زمینه سوء استفاده رخ ندهد و فسادی شکل نگیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید مردم را صادقانه در جریان واقعیت‌ها قرار دهیم و محدودیت‌های پیش رو را به اطلاع جامعه برسانیم، اظهار داشت: طبقات متوسط و ضعیف جامعه در شرایط تحریم تحت فشار جدی قرار می‌گیرند و باید به آنها به طور ویژه توجه کنیم تا زندگی و معیشت آنها دچار آسیب نشود.

وی از سازمان برنامه و بودجه کشور و دیگر دستگاه‌های مهم اقتصادی خواست با کار و تلاش شبانه‌روزی هر چه سریعتر نقشه راه اقتصادی برای عبور از شرایط پیش رو تدوین کنند، گفت: همانگونه که در دوران دفاع مقدس رزمندگان به‌صورت شبانه‌روزی از کشور در مقابل دشمن دفاع می کردند، انتظار داریم امروز مدیران اقتصادی کشور در دفاتر خود با کار و تلاش شبانه روزی راه را بر دشمنان ببندند و توطئه های آنها را خنثی کنند.

جهانگیری با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه در خصوص بسته پیشنهادی مقابله با تحریم‌های حمل و نقل دریایی، این گزارش را مفید توصیف کرد و کشتیرانی و حمل و نقل دریایی را یکی از بخش‌های پراهمیت در اقتصاد و تجارت کشور دانست و از وزیر راه و شهرسازی خواست ضمن تمرکز ویژه بر حوزه حمل و نقل دریایی گزارش هفتگی وضعیت حمل و نقل را به دولت ارائه دهد تا دولت به صورت لحظه‌ای در جریان مسائل باشد تا بتواند راهکارهای لازم را به سرعت تدوین کند.

در این جلسه وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه مذاکرات و بررسی های لازم با بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تدوین راهکارهایی جهت بی اثر کردن تحریم ها در حوزه حمل و نقل دریایی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد،‌گفت: بصورت مجدانه در تلاش هستیم تا تصمیمات لازم را برای جلوگیری از توقف فعالیت حمل و نقل دریایی اتخاذ کرده و تحریم ها را بی اثر کنیم.

در این نشست که وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس‌سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس‌سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌ اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، نماینده وزارت راه و شهرسازی گزارشی از بسته پیشنهادی مقابله با تحریم‌های حمل و نقل دریایی ارائه کرد و ضمن برشمردن چالش‌های احتمالی برای حمل و نقل دریایی کشور در شرایط تحریم،‌ به تشریح راهکارها و الزامات مقابله با چالش‌های پیش رو پرداخت.

بر این اساس تنوع بخشی به جریان حمل و نقل کالا و صادرات و واردات کشور و نیز توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای در بندر چابهار به عنوان راهکارهایی برای توسعه جریان تجاری کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

این خبر حدود ۷ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.