از اینستاگرام بی‌بی‌سی فارسی
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته است احتمال دارد که ارتش این کشور در ظرف ۲۴ ساعت آینده از زمین و هوا به مناطق شرقی رودخانه فرات در سوریه حمله کند. کردهای سوری در واکنش اعلام کرده اند که برای نبردی طولانی و دامنه دار آماده اند.

شرق فرات در کنترل "یگان‌های مدافع خلق" قرار دارد که از متحدان آمریکا هستند و در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نقش مهمی داشتند.

ترکیه "یگان‌های مدافع خلق" را یک گروه "تروریستی" می‌خواند و آن را بازوی حزب ممنوع اعلام شده کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می داند که در طول سه دهه گذشته برای خودمختاری با دولت ترکیه جنگیده است.

رجب طیب اردوغان روز شنبه (۵ اکتبر) طی نطقی در آنکارا، پایتخت ترکیه، با اشاره به لغو توافق اخیرش با آمریکا مبنی بر ایجاد یک "منطقه امن" در خاک سوریه گفت که هدف عملیات احتمالی ایجاد یک "منطقه امن" برای "صلح" خواهد بود.

او گفت این عملیات می تواند "امروز" یا "فردا" آغاز شود. رئیس جمهوری ترکیه همچنین گشت زنی مشترک نظامیان ترکیه و آمریکا در نواحی مرزی سوریه را یک "حکایت" توصیف کرد.

کردهای سوری در واکنش به اظهارات آقای اردوغان اعلام کردند که هرچند به توافق اخیر آمریکا و ترکیه پایبند هستند، برای جنگ آمادگی دارند.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.