از اینستاگرام رادیو فردا
.حسن روحانی: ماندن در برجام بدون استفاده از امتیاز این توافق امکان‌پذیر نیست
رئیس‌جمهوری ایران در گفت‌وگو با همتای فرانسوی‌اش از «محدودیت زمانی برای ارائه راه حل‌های عملی» به منظور حفظ برجام سخن گفت و تهدید کرد که «اگر ایران نتواند از امتیاز این توافق استفاده کند، عملا ماندن در آن امکان‌پذیر نخواهد بود». در همین حال امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در تماس تلفنی روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد خود به حسن روحانی گفته که تهران باید «بدون هیچ ابهامی» به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.‎ دفتر آقای مکرون در بیانیه‌ای که خبرگزاری رویترز آن را منتشر کرد، گفته که «رئیس‌جمهوری خواست فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین برای ادامه توافق وین در همه زمینه‌ها را مورد تاکید قرار داد». وی به حسن روحانی اطلاع داده که «در طرف ما پیشرفت حاصل شده» و او امیدوار است که «طرف ایرانی نیز بدون هیچ ابهامی به تعهداتش عمل کند». کشورهای اروپایی بویژه فرانسه، بریتانیا و آلمان پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران، اعلام کرده‌اند تلاش می‌کنند مادامی که تهران به این توافق متعهد باقی بماند، از امتیازات آن بهره‌مند شود.
اتحادیه اروپا می‌گوید به دنبال یافتن راه‌حل‌هایی به منظور تضمین سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران و مصونیت آنها در برابر تحریم‌های آتی آمریکا است.
در همین حال، حسن روحانی در تماس تلفنی روز سه‌شنبه خود با اقای مکرون از موضع اروپا در حفظ برجام استقبال کرده و در عین حال خواستار «اقدامات و راه حل‌های عملی و ملموس» برای «جبران بهره‌مندی ایران از منافع ماندن» در این توافق شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.