از اینستاگرام بی‌بی‌سی فارسی
یک خلبان چینی توانسته یک هواپیمای مسافربری #ایرباس را که شیشه کابین خلبان آن کنده شده بود سالم روی زمین بنشاند.
لیو چان‌جیان،#خلبان این #هواپیما به عنوان یک قهرمان در کشورش مورد قدردانی قرار گرفته است.
او در گفتگو با رسانه‌ها گفته است برای نجات مسافران مجبور شد کنترل هواپیما را از ارتفاع ده هزار متری( ۳۲ هزار فوت) بطور "دستی" در اختیار بگیرد.
این هواپیما ۱۱۹ مسافر داشت که به هیچکدام آسیبی نرسید.
این هواپیما که متعلق به شرکت هواپیمایی سیچواناین چین بود دیروز (دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت/ ۱۴ مه) از شهر چونگ کینگ در غرب چین راهی لهاسا، پایتخت تبت بود.
فرود اضطراری در شهر چنگدو در غرب چین انجام شده است.
به گفته خلبان هواپیما کنده شدن پنجره جلویی هواپیما به معنی معلق شدن اشیا و حتی کمک خلبان در وسط آسمان بود.
به دلیل آشفتگی در کابین و صدای گوشخراش، او حتی قادربه شنیدن امواج رادیویی هم نبوده است.
رسانه‌های چینی از این خلبان نقل کرده‌اند که "هیچ علامت هشداری در کار نبود. شیشه جلو ناگهان ترک برداشت که بعدا با صدای مهیبی همراه شد. نصف بدن کمک خلبان من بیرون از پنجره بود."
او همچنین گفته: "همه چیز در کابین خلبان در هوا شناور بود؛ بیشتر تجهیزات درست کار نمی‌کرد و من نمیتواستم امواج رادیویی را بشنوم. هواپیما به شدت لرزش افتاده بود و نمی‌توانستم اعداد را از روی صفحه نمایشگر بخوانم."
سازمان هواپیمایی ملی چین گفته است هیچکدام از ۱۱۹ مسافر این پرواز آسیب ندید ولی کمک خلبان که کمربند ایمنی خود را بسته بود دچار خراشیدگی شده و مچ او هم رگ به رگ شده است.
بر همین اساس یکی دیگر از خدمه پرواز هم هنگام زمین نشستن آسیب دیده است.
یکی از مسافران این هواپیما گفته است: "مهمانداران هواپیما در حال پذیرایی ما در زمان صبحانه بودند که هواپیما شروع به لرزیدن کرد؛ ما نمی‌دانستیم چه اتفاقی افتاده و دچار وحشت شدیم. ماسک‌های اکسیژن هواپیما به پائین افتاد. برای چند ثانیه احساس سقوط داشتیم ولی بعدا دوباره هواپیما به حالت ثبات رسید."
این مسافر در ادامه می‌گوید: "من هنوز عصبی هستم و دیگر جرات نمی‌کنم سوار هواپیما شوم؛ ولی خوشحالم توانستم به سختی از این خطر جان سالم به در ببرم."
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.