از اینستاگرام مسیح علی‌نژاد
نامه اعتراضی نسرین ستوده درباره حکم زندان شاپرک شجری‌زاده:
روز گذشته شاپرک شجری‌زاده؛ از دختران خیابان انقلاب در قسمت لایو اینستاگرامش خبر از محکومیت بیست ساله‌اش داد. او گفت: «به دو سال حبس تعزیری و 18 سال حبس تعلیقی محکوم شده ام.» این در حالی است که عباس جعفری دولت آبادی روز دهم تیرماه در نشست خبری از محکومیت بیست ساله یکی از دختران خیابان انقلاب بدون نام بردن از او خبر داده بود.

شاپرک شجری‌زاده نخستین بار دی ماه گذشته در خیابان قیطریه به دلیل برداشتن روسری از سر و شرکت در کمپین چهارشنبه‌های سفید بازداشت شد. دومین بار او را در کاشان به همراه پسر خردسالش بازداشت کردند. نسرین ستوده وکالت او و تعداد دیگری از دختران انقلاب را به عهده دارد روز بیست و سوم خرداد با شکایت بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده بازداشت شد و الان در زندان اوین است. او در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران به این حکم اعتراض کرده است.
دادستان محترم شهر تهران
آنکاه که به آموختن علم حقوق پرداختم، هرگز گمان نمی‌کردم نامه نوشتن به دادستان پایتخت ایران مستلزم پاسخگویی به افکار عمومی باشد، اما این اتفاق افتاده است، اظهارات شما به عنوان کسی که باید داد مردمان را بستاند همیشه تعجب برانگیز بوده است، اما در آخرین اظهارات‌تان که در روزنامه مورخ 97/04/11 منتشر شده است، دو نکته مهم وجود داشت که مرا واداشت نکات زیر را برایتان توضیح دهم: الف – شما اظهار داشته‌اید شرکت در تظاهرات غیر قانونی است و سپس با زبان همیشگی که شایسته‌ی مقامات نظامی است، ضمن جلوگیری از آزادی بیان شهروندان این کار را بدون ارائه‌ی هیچ دلیل و منطقی غیر قانونی اعلام کرده‌اید.
در حالی که اصل 27 قانون اساسی، آزادی اجتماعات را بدون نیاز به اخذ مجوز به رسمیت شناخته است.
در جریان تصویب این اصل در مجلس خبرگان قانون اساسی، اصل 27 با چهار بار جرح و تعدیل به رای گذاشته شد. هر بار که پیشنهاد آزادی اجتماعات با اخذ مجوز از مراجع ذیربط داده شد، نمایندگان خبرگان قانون اساسی تعمدآٌ به آن اصلاحات رای ندادند و دست آخر این اصل با تاُکید بر عدم ضرورت اخذ مجوز تصویب شد.
نیازی نیست از شما بخواهم صورت مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی را بخوانید. فرض بر آن است که آن را مطالعه کرده‌اید.
ب – شما در پاسخ به افکار عمومی که از صدور حکم دو سال حبس برای بی‌حجابی شگفت زده شده است، اظهار داشته‌اید که برای این کار در آخرین پرونده 20 سال حبس صادر شده است! آقای دادستان! تا آنجا که من بیرون از زندان بوده‌ام برای متهمان این پرونده‌ها 1 و 2 سال حبس صادر شده بود.
،،،
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.