از اینستاگرام دویچه‌وله فارسی
بنیاد سوروس دفتر خود در مجارستان را تعطیل می‌کند
بنیاد جورج سوروس سه‌شنبه اعلام کرد دفتر این بنیاد در بوداپست را به برلین، پایتخت آلمان منتقل خواهد کرد. در بیانیه این بنیاد دلیل این جابه‌جایی تشدید فضای خفقان سیاسی و فشارهای قانونی اعلام شده است.
بنیاد جورج سوروس در بیانیه خود گفته است: «تصمیم به انتقال فعالیت‌ها به خارج از بوداپست به این دلیل گرفته شد که دولت مجارستان در چارچوب مجموعه‌ای جدید از قوانین که آن را "جلوی سوروس را بگیرید" نامیده است، برای اعمال محدودیت‌های بیشتر بر سازمان‌های غیردولتی آماده می‌شود.» این بنیاد که نام اصلی آن "بنیاد جامعه باز" (Open Society Foundation) است به جورج سوروس سیاست‌مدار و سرمایه‌دار مجاری‌تبار آمریکایی تعلق دارد. مجله‌ "فوربس" دارایی جورج سوروس را در سال گذشته میلادی حدود بیست و سه ميليارد دلار تخمین زده بود.
سوروس در زادگاهش با دشمنی‌های ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان روبروست. ویکتور اربان او را مسئول مجازات‌هایی می‌داند که کمیسیون اتحادیه اروپا علیه مجارستان وضع کرده است. نخست‌وزیر پوپولیست مجارستان در مخالفت با سوروس اعلام کرده که او انسان‌ها و سازمان‌ها را می‌خرد و اتحادیه اروپا نیز زیر نفوذ این سرمایه‌گذار میلیاردر آمریکایی قرار گرفته است. "بنیاد جامعه باز" همچنین اعلام کرد که به حمایت از فعالیت‌های جامعه مدنی در مجارستان در زمینه‌های حقوق بشر، آزادی رسانه، شفافیت سیاسی، آموزش، بهداشت و درمان ادامه خواهد داد. در پایان این بیانیه آمده است این بنیاد «از تمام امکانات حقوقی خود برای دفاع از حقوق پایه‌ای که مجموعه قوانین جدید دولت مجارستان در خطر قرار داده است، استفاده خواهد کرد.»
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.