از اینستاگرام بی‌بی‌سی فارسی
فدراسیون بوکس ایران می‌گوید مسئولیت مسابقه صدف خادم در فرانسه بر عهده او و برگزارکنندگان مسابقه است و این فدراسیون هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.
.
این فدراسیون در بیانیه‌ای گفت: "با عنایت به اینکه فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران در حوزه بانوان هیچ گونه فعالیتی ندارد، لذا برگزاری مسابقات و تمرینات این رشته ورزشی در هر مکانی مربوط به این فدراسیون نیست و مسئولیت آن با برگزارکنندگان و یا شخص شرکت‌کننده خواهد بود."
.
صدف خادم روز شنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) در رویان فرانسه با آن شوان، بوکسور فرانسوی مبارزه کرد. این یک مبارزه سه راندی آماتور بود که با پیروزی بوکسور ایرانی تمام شد. به این ترتیب #صدف_خادم تبدیل به اولین بوکسور زن ایرانی شد که در یک مسابقه رسمی بوکس شرکت کرده است.
.
#بوکس_زنان در ایران پس از انقلاب حتی پس از شروع دوباره بوکس مردان، ممنوع بود تا این که اواخر آبان ۱۳۹۷ فدراسیون بوکس ایران اجازه ثبت‌نام زنان را در سایت خود داد و اعلام کرد: "در راستای همگانی کردن این رشته، ... به نام‌نویسی از بانوان علاقمند در زمینه‌های آموزش مربیگری بوکس و داوری بوکس در پرتال فدراسیون پرداخته است."
.
حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس نیز این اقدام را واکنشی به "خواسته فدراسیون‌ جهانی مبنی بر برابری جنسیتی بین مردان و زنان" خواند و گفت: "طبق سیاست فدراسیون جهانی بوکس (آیبا)، در سال‌های بعد فعالیت بخش بانوان همه کشورهایی که عضو آیبا هستند الزامی خواهد شد. ما هم برابر با قوانین و مقررات اسلامی کشورمان با حفظ تمام شئونات اسلامی در چهارچوب الزامات اسلامی کار را به پیش خواهیم برد."
.
حضور بدون حجاب صدف خادم در مسابقه موجب شده تا نگرانی‌هایی در مورد واکنش مسئولان حکومت ایران در هنگام بازگشت او (که گفته شده طی روزهای آتی خواهد بود) به وجود بیاید.
.
با این حال مهیار منشی‌پور، قهرمان پیشین بوکس جهان و مربی صدف خادم معتقد است که "فقط باید به عملکرد این ورزشکار افتخار کرد" و در بازگشت به ایران هیچ مشکلی برای او پیش نخواهد آمد.
.
آقای منشی‌پور به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "دست به او بزنند کاری می‌کنم که رئیس جمهوری فرانسه اقدام کند. فدراسیون جهانی بوکس و کمیته ملی المپیک فقط منتظر این است که اتفاقی بیافتد. قبلا به ایران و عربستان سعودی گفته شده که تمام ورزش‌ها از جمله بوکس باید با شرکت دو جنس انجام شود. هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. همه از این کار مغرور هستند. فقط غرور هست و نه هیچ چیز دیگر."
#bbcpersian
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.