از اینستاگرام بی‌بی‌سی فارسی
شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا در گزارشی اختصاصی می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، طرح کشتن قاسم سلیمانی را از هفت ماه پیش در دستور کار مقام‌های نظامی گذاشته بود اما اجرای آن را به دستور مستقیم خود منوط کرده بود.
بر اساس این گزارش، دولت آمریکا این گزینه را برای زمانی گذاشته بود که به گمان آنها ایران در منطقه ایجاد ناامنی کرده و تنش را بالا برده باشد.
گزارش ان‌بی‌سی در گفتگو با پنج مقام کنونی ‌و سابق دولت آمریکا نوشته شده اما نام آنها ذکر نشده است.
ان‌بی‌سی می‌گوید طرح ترور در دستور کار قرار داشت و وقتی حمله نیروهای نزدیک به ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق باعث کشته شدن یک آمریکایی و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد، این گزینه یکی از گزینه‌های اقدام تلافی‌جویانه بود.
این گزارش در صورت صحت با اظهارات مقامات آمریکایی تطبیق ندارد که می‌گویند سلیمانی برای طراحی حملات جدید به پایگاه و مراکز دیپلماتیک آمریکا به عراق سفر کرده بود و نکشتن او "خطر بیشتری" برای آمریکا داشت.
پیشتر مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود ارزیابی اطلاعاتی بروشنی نشان می‌داد که "اگر هیچ اقدامی انجام نمی‌شد و به سلیمانی اجازه داده می‌شد به توطئه و اجرای نقشه خود برای ترور ادامه دهد، خطر بزرگتری متوجه آمریکا می‌شد."
در این گزارش آمده: "بعد از اینکه ایران یک پهپاد آمریکایی را در ماه ژوئن، ساقط کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آن زمان، از دونالد ترامپ خواست مجوز کشتن قاسم سلیمانی را صادر کند."
به گفته این مقامات، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم موافق بود.
در گزارش ان‌بی‌سی به نقل از شخصی که در جریان مکاتبات بوده آمده: "اما آقای ترامپ این نظر را رد کرد و گفت فقط وقتی چنین می‌کند که ایران از خط قرمز بگذرد یعنی یک آمریکایی را بکشد."
دونالد ترامپ، ساعاتی پس از انتشار این مقاله در توییتی نوشت: "دمکرات ها و خبرهای جعلی سعی می‌کنند سلیمانی تروریست را به یک شخصیت فوق العاده تبدیل کنند، فقط به خاطر اینکه من کاری را انجام دادم که باید ۲۰ سال پیش انجام می‌دادم. هر کاری که من میکنم،‌ اقتصادی و نظامی یا هر چیز دیگر را چپ های تندرو ناچیز می‌شمارند. دموکراتها هیچ کاری نکنید."
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.